اهل بیت، برترین مصداق قوم پیامبر(ص)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
مرتب سازی بر اساس
 

اهل بیت، برترین مصداق قوم پیامبر(ص)

پرسش : منظور از «قوم» پیامبر(صلى الله علیه وآله)، در آیه شریفه (وَ إِنَّهُ لَذِکْرٌ لَکَ وَ لِقَوْمِکَ) چه اشخاصى هستند؟
پاسخ اجمالی:

در این مورد سه احتمال وجود دارد: «مجموع امت اسلامى»، «قوم عرب» و«قبیله قریش». در منطق قرآن، کلمه «قوم» در بسیارى از موارد، به امت هاى انبیاء یا اقوام معاصر آنها اطلاق شده؛ ولى در روایات متعدد اهل بیت(ع) فرموده اند: منظور از «قوم» در این آیه، ما خاندان پیغمبریم.

پاسخ تفصیلی:

در این که منظور از «قوم» در آیه «وَ إِنَّهُ لَذِکْرٌ لَکَ وَ لِقَوْمِکَ»، (1) چه اشخاصى هستند؟ سه احتمال وجود دارد:
نخست مجموع امت اسلامى، و دیگر قوم عرب، و سوم قبیله قریش.
و از آنجا که «قوم» در منطق قرآن در بسیارى از موارد، به امت هاى انبیاء یا اقوام معاصر آنها اطلاق شده، به نظر مى رسد، در آیه فوق نیز همین معنى مورد نظر باشد.
بنابراین، قرآن مایه ذکر و آگاهى است براى همه امت اسلامى (طبق تفسیر اول) و مایه افتخار و شرف است براى همه آنها (طبق تفسیر دوم).
ولى در روایات متعددى که از منابع اهل بیت(علیهم السلام) رسیده مى خوانیم که ائمه معصومین(علیهم السلام) مى فرمودند: منظور از «قوم» در این آیه، ما خاندان پیغمبریم. (2)
اما بعید نیست که اینها از قبیل بیان مصداق هاى روشن بوده باشد، خواه مفهوم قوم، مجموع امت اسلامى بوده باشد، و یا قوم عرب، و یا طائفه پیامبر اسلام(صلى الله علیه وآله)، در هر صورت ائمه اهل بیت(علیهم السلام) از واضح ترین مصداق هاى آن محسوب مى شوند. (3)

تاریخ انتشار: « 1392/11/02 »
فهرست نظرات
*متن
*کد امنیتی http://makarem.ir
تعداد بازدیدکنندگان : 875