شبهه در اسلام آوردن «معروف کرخى» توسط امام رضا(ع)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
مرتب سازی بر اساس
 

شبهه در اسلام آوردن «معروف کرخى» توسط امام رضا(ع)

پرسش : آیا همانطور که ابن تیمیه مى گوید داستان اسلام آوردن «معروف کرخى» توسط امام رضا(علیه السلام) دروغ است؟
پاسخ اجمالی:

ابن تیمیه، خبر اسلام معروف کرخى به دست مبارک امام رضا(ع) را تکذیب کرده، در حالى که این خبر در مصادر مهم تاریخى آمده است. از جمله ابن خلّکان مى نویسد: «معروف کرخى از موالیان على بن موسى الرضا بوده است، پدر و مادرش نصرانى بوده اند. آن دو، فرزند خود را در سنین کودکى به نزد معلّم مسیحی بردند ولی او از آنجا فرار کرده و به خدمت امام رضا(ع) رسید و به دست آن حضرت اسلام آورد».

پاسخ تفصیلی:

ابن تیمیه مى گوید: «این که برخى از مردم مى گویند: «معروف کرخى» خادم امام رضا(علیه السلام) بوده و به دست آن حضرت اسلام آورده است، را کذب و دروغ می داند».(1)
پاسخ: ابن تیمیه، خبر اسلام معروف کرخى را به دست مبارک امام رضا(علیه السلام) تکذیب کرده است، در حالى که این خبر در مصادر مهم تاریخى آمده است؛ از آن جمله ابن خلّکان مى نویسد: «معروف کرخى از موالیان على بن موسى الرضا بوده است، پدر و مادرش نصرانى بوده اند. آن دو، فرزند خود معروف را در سنین کودکى به نزد معلّم بردند. معلّم به او مى گفت: بگو: سومین از سه تا (ثلاث ثلاثة). معروف مى گفت: بلکه او واحد است. معلّم بدین جهت او را کتک مفصّلى مى زند. او از نزد معلّم فرار مى کند. پدر و مادرش مى گویند: اى کاش او به ما بر مى گشت و بر هر دینى که مى خواست باشد ما با او موافقت مى کردیم. آن گاه معروف به دست على بن موسى الرضا اسلام آورده و به سوى پدرش بازگشت نمود. در را کوبید. به او گفته شد: چه کسى پشت در است؟ او گفت: معروف. گفته شد: بر کدامین دین هستى؟ گفت: بر دین اسلام. در این هنگام بود که پدر و مادر او نیز اسلام اختیار نمودند»(2).(3)

تاریخ انتشار: « 1393/02/25 »
فهرست نظرات
*متن
*کد امنیتی http://makarem.ir
تعداد بازدیدکنندگان : 1365