نصّ بر امامت امام رضا(ع) در منابع اهل سنت

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
مرتب سازی بر اساس
 

نصّ بر امامت امام رضا(ع) در منابع اهل سنت

پرسش : آیا در منابع عامه روایتى درباره نصّ بر امامت امام رضا(ع) وجود دارد؟
پاسخ اجمالی:

منابع اهل سنت روایاتی را در نص بر امامت امام رضا(ع) نقل کرده اند. همانند ابن صباغ مالکى که می گوید: «موسى کاظم(ع) شخصى را به نزد ما فرستاد، آن گاه فرمود: آیا مى دانید که براى چه جهت شما را جمع کرده ام؟ گفتیم: خیر. حضرت فرمود: «شاهد باشید که این فرزندم ـ اشاره کرد به على بن موسى الرضا(ع) ـ وصىّ من و قائم به امر من و خلیفه بعد از من است». هم چنین داوود بن کثیر رقّى به امام کاظم(ع) عرض می کند: بعد از شما صاحب ما کیست؟ امام به فرزندش ابى الحسن(ع) اشاره کرد و فرمود: «این صاحب شما بعد از من است».

پاسخ تفصیلی:

ابن صباغ مالکى از مخزومى نقل کرده: که موسى کاظم(علیه السلام) شخصى را به نزد ما فرستاد، آن گاه فرمود: آیا مى دانید که براى چه جهت شما را جمع کرده ام؟ گفتیم: خیر. حضرت فرمود: «اشهدوا انّ ابنى هذا ـ واشار إلى على بن موسى الرضا ـ هو وصیّى والقائم بامرى وخلیفتى من بعدی...»(1)؛ (شاهد باشید که این فرزندم ـ اشاره کرد به على بن موسى الرضا(علیه السلام) ـ وصىّ من و قائم به امر من و خلیفه بعد از من است...).

او همچنین از داوود بن کثیر رقّى نقل کرده که گفت: به موساى کاظم عرض کردم: فدایت گردم سنّم زیاد شده، دستم را بگیر و از آتش جهنّم نجات ده، بعد از شما صاحب ما کیست؟ امام به فرزندش ابى الحسن(علیه السلام) (حضرت رضا(علیه السلام)) اشاره کرد و فرمود: «هذا صاحبکم بعدی»(2)؛ (این صاحب شما بعد از من است).(3)

تاریخ انتشار: « 1393/02/25 »
فهرست نظرات
*متن
*کد امنیتی http://makarem.ir
تعداد بازدیدکنندگان : 2369