کلینى و نزول آیه اکمال در مورد ولایت على(ع)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
مرتب سازی بر اساس
 

کلینى و نزول آیه اکمال در مورد ولایت على(ع)

پرسش : کلینى در مورد نزول آیه اکمال چه روایتى از امام باقر(علیه السلام) نقل کرده است؟
پاسخ اجمالی:

کلینی از امام باقر روایت می کند وقتی ولایت به عنوان آخرین فریضه نازل شد، خداوند نیز آیه اکمال دین را فرو فرستاد. این روایت با مضمون آیه شریفه نیز سازگار است زیرا؛ اولا: با انتخاب خلیفه بی نظیری برای حضرت رسول توطئه دشمنان اسلام در ضربه زدن به اسلام نقش بر آب شد. ثانیا: با این انتخاب نبوت به سیر تکاملی خود ادامه داده، و دین کامل شد. ثالثا: نعمت های خداوند با نصب امامت کامل شد. رابعا اسلام بدون امام بعداز نبی دینی فراگیر و جهانی نخواهد بود.

پاسخ تفصیلی:

کلینى(رحمه الله) به سندش از امام باقر(علیه السلام) در حدیثى نقل کرده که فرمود: «وکانت الفریضة تنزل بعد الفریضة الأولى، وکانت الولایة آخر الفرائض، فانزل الله أَلْیَوْمَ أَکْمَلْتُ لَکُمْ دِینَکُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَیْکُمْ نِعْمَتى ...»(1)، (2)؛ (فریضه ها به ترتیب یکى پس از دیگرى نازل مى شد و ولایت، آخرین فریضه بود، و بعد از آن خداوند ـ عزّ وجلّ ـ این آیه را نازل فرمود: «أَلْیَوْمَ أَکْمَلْتُ لَکُمْ...»
این روایت با مضمون و محتواى آیه شریفه نیز سازگار است; زیرا:
اوّلا: دشمنان اسلام پس از ناکامى در تمام توطئه ها، تنها به یک چیز دل بسته بودند و آن این که پیامبر(صلى الله علیه وآله) از دنیا برود و پس از ارتحال آن حضرت بتوانند به آرزوى خود برسند و ضربه نهایى را بر اسلام وارد سازند. اما وقتى دیدند که آن حضرت در روز هجدهم ذى حجّه سال دهم هجرت در بین عموم مردم شخصى بى نظیر را به جانشینى خود انتخاب کرد، آرزوهاى خویش را بر باد رفته دیدند.
ثانیاً: با انتخاب امیرالمؤمنین(علیه السلام) به ولایت و امامت، نبوّت به سیر تکاملى خود ادامه داد و با آن، دین تمام و کامل شد.
ثالثاً: نعمت هاى خداوند با نصب امامت و رهبرىِ پس از پیامبر(صلى الله علیه وآله) تکمیل شد.
رابعاً: بدون شک اسلام بدون امامت و رهبرى پس از پیامبر(صلى الله علیه وآله) یک دین فراگیر و جهانى نخواهد شد.(3)

تاریخ انتشار: « 1393/02/17 »
فهرست نظرات
*متن
*کد امنیتی http://makarem.ir
تعداد بازدیدکنندگان : 1077