ولادت و وفات امام کاظم(ع)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
مرتب سازی بر اساس
 

ولادت و وفات امام کاظم(ع)

پرسش : خطیب بغدادى درباره ولادت و وفات امام کاظم(علیه السلام) چه مى نویسد؟
پاسخ اجمالی:

خطیب بغدادى مى گوید: «گفته می شود موسى بن جعفر در مدینه، و در سال 128 یا 129 متولد شد». مهدى عباسى آن حضرت را به بغداد فرا خواند و سپس ایشان را به مدینه برگرداند. در ایام خلافت هارون الرشید، وی پس از بجا آوردن عمره ماه رمضان، در سال 179 وارد مدینه شد و موسى بن جعفر را با خود به بغداد برد و آنحضرت را در بغداد زندانى کرد تا آنکه حضرت در زندان و فات یافت.

پاسخ تفصیلی:

خطیب بغدادى مى گوید: «موسى بن جعفر بن محمّد بن على بن الحسین بن على بن ابى طالب، ابوالحسن هاشمى. گفته مى شود که او در مدینه، سال 128 یا 129 متولد شد...»
مهدى عباسى آن حضرت را به بغداد فرا خواند و سپس ایشان را به مدینه برگرداند و در ایام خلافت هارون الرشید، آنحضرت در مدینه بود پس هارون بعد از بجا آوردن عمره ماه رمضان در سال 179 وارد مدینه شد آنگاه موسى بن جعفر را با خود به بغداد برد و آنحضرت را در بغداد زندانى کرد تا آنکه حضرت در زندان و فات یافت.
زمانى که مهدى عباسی موسى بن جعفر را زندانى کرد در خواب على بن ابى طالب را مشاهده نمود در حالى که حضرت مى فرمود: اى محمد،«فهل عسیتم إن تولیّتم أن تفسدوا فى الأرض و تقطعوا أرحامکم»(1)؛ (اگر حکومت را بدست گیرید، آیا جز این انتظار مى رود که در زمین فساد نمایید و پیوند خویشاوندى را قطع کنید؟!) (2).(3)

تاریخ انتشار: « 1393/02/25 »
فهرست نظرات
*متن
*کد امنیتی http://makarem.ir
تعداد بازدیدکنندگان : 1237