روایت ابن صباغ درباره امامت امام هادى(ع)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
مرتب سازی بر اساس
 

روایت ابن صباغ درباره امامت امام هادى(ع)

پرسش : چه روایتى درباره امامت امام هادى(علیه السلام) از ابن صباغ نقل شده است؟
پاسخ اجمالی:

ابن صبّاغ مالکى در ارتباط با امامت امام هادی(ع)، از اسماعیل بن مهران نقل می کند: «چون ابوجعفر محمّد جواد با درخواست معتصم از مدینه به بغداد رفت، هنگام خروج از مدینه به او عرض کردم، بعد از شما امر اطاعت به دست کیست؟ حضرت گریستند و با التفات فرمودند: «امر (امامت) بعد از من بر عهده فرزندم على است». همچنین از صاحب ارشاد نقل کرده: «امام بعد از ابى جعفر، فرزندش ابوالحسن على بن محمّد است؛ زیرا خصال امامت در او جمع، و فضل و علم در او به کمال رسیده بود، و به جهت ثبوت نصّ بر او از جانب پدرش».

پاسخ تفصیلی:

ابن صبّاغ مالکى از اسماعیل بن مهران نقل مى کند که گفت: «چون ابوجعفر محمّد جواد از مدینه با درخواست معتصم به طرف بغداد رفت، هنگام خروج از مدینه به او عرض کردم: فدایت شوم! من بر شما در این راه مى ترسم، بعد از شما امر اطاعت به دست کیست؟ حضرت گریستند، به حدّى که محاسنشان مرطوب شد. آن گاه به من التفات کرده و فرمودند: «الأمر بعدى لولدى علىّ»(1)؛ (امر (امامت) بعد از من بر عهده فرزندم على است).
او همچنین از صاحب ارشاد نقل کرده که گفت: «کان الامام بعد ابى جعفر ابنه اباالحسن على بن محمّد، لاجتماع خصال الامامة فیه، ولتکامل فضله وعلمه، وانّه لا وارث لمقام ابیه سواه، ولثبوت النص علیه من ابیه»(2)؛ (امام بعد از ابى جعفر، فرزندش ابوالحسن على بن محمّد است؛ زیرا خصال امامت در او جمع، و فضل و علم در او به کمال رسیده بود، و این که براى مقام پدرش به جز او وارثى نبود. و به جهت ثبوت نصّ بر او از جانب پدرش).(3)

تاریخ انتشار: « 1393/02/25 »
فهرست نظرات
*متن
*کد امنیتی http://makarem.ir
تعداد بازدیدکنندگان : 974