اولین مالک «نرجس خاتون» که بود؟!

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
مرتب سازی بر اساس
 

اولین مالک «نرجس خاتون» که بود؟!

پرسش : بر اساس روایات اهل بیت(علیهم السلام) «نرجس خاتون» قبل از تزویج امام عسکری(علیه السلام) در ملكيت چه كسي بوده است؟
پاسخ اجمالی:

درباره اين كه «نرجس خاتون» در ملكيت چه كسي قرار داشته است، سه فرضيه وجود دارد كه فرضيه سوم محتمل تر است و آن این که امام هادی(ع) نرجس خاتون را خریدند و او را به خواهرشان بخشیدند و بعدا به جهت تزویج با امام عسکری(ع) به خواهرشان فرمودند: «نرجس را به سوى فرزندم بفرست ...»..

پاسخ تفصیلی:

درباره اين كه «نرجس خاتون» در ملكيت چه كسي قرار داشته است، سه نظريه و فرضيه وجود دارد:
فرضيه اول: اينكه حضرت نرجس خاتون در ملك امام هادى(عليه السلام) داخل شد و سپس آن حضرت او را به تزويج فرزندش امام حسن عسكرى(عليه السلام) در آورد كه در روايتى به آن اشاره شده است.(1)
فرضيه دوم: آن است كه مالك او از خانواده امام، یعنی حكيمه دختر امام هادى(عليه السلام) بوده است، كه اين مسئله از ظاهر برخى روايات ديگر استفاده مى شود(2)؛ زيرا حضرت امام هادى(عليه السلام) به خواهرش فرمود: «نرجس را به سوى فرزندم بفرست ...».
فرضيه سوم: آن است كه بين اين دو قول جمع شود به اينكه در ابتدا امام هادى(عليه السلام) كسى را فرستاده تا ايشان را براى او بخرد و بعد از خريد به خواهرش بخشيده است و اين احتمال سوم به جهت جمع بين روايات ترجيح دارد.(3)

پی نوشت:

(1). بحار الأنوار، مجلسى، محمد باقر بن محمد تقى‏، محقق / مصحح: جمعى از محققان‏، دار إحياء التراث العربي‏، بيروت‏، چاپ دوم، 1403 ق‏، ج ‏51، ص 22، باب 1 (ولادته و أحوال أمه(صلوات الله عليه)).

(2). كمال الدين و تمام النعمة، ابن بابويه، محمد بن على‏، محقق / مصحح: غفارى، على اكبر، اسلاميه‏، تهران،‏ چاپ دوم‏، 1395 ق‏، ج ‏2، ص 426 و 427، باب 42 (ما روي في ميلاد القائم صاحب الزمان حجة الله بن الحسن بن علي بن محمد بن علي بن موسى بن جعفر بن محمد بن علي بن الحسين بن علي بن أبي طالب(علیهم السلام)).

(3). گردآوری از: موعود شناسی و پاسخ به شبهات، رضواني، علی اصغر، مسجد مقدس جمکران، قم، چاپ هفتم، 1390 ش، ص 200.

تاریخ انتشار: « 1397/02/06 »
فهرست نظرات
*متن
*کد امنیتی http://makarem.ir
تعداد بازدیدکنندگان : 1300