منابع مالي امام عسکري(ع) در کمک به شيعيان

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
مرتب سازی بر اساس
 

منابع مالي امام عسکري(ع) در کمک به شيعيان

پرسش : با توجه به محدوديت امام عسکري(علیه السلام) کمک هاي هنگفت به شيعيان چطور ممکن بوده است؟
پاسخ اجمالی:

برغم آنكه فعاليت هاى اجتماعى و سياسى امام عسکری(ع) به شدّت تحت كنترل حكومت عباسى بود، رقم هاى قابل توجهى از وجوهات شيعيان توسط بزرگان شیعه و یا نمایندگان امام(ع) از مناطق مختلف، به آن حضرت مى ‏رسيد. در کتب تاريخی میزان اموالی که از جرجان، جبل(قسمتهاى كوهستانى ايران تا قزوين و همدان)، قم، و سایر نقاط به دست امام رسیده گزارش شده است.

پاسخ تفصیلی:

برغم آنكه فعاليتهاى اجتماعى و سياسى امام به شدّت تحت كنترل حكومت عباسى بود، رقمهاى قابل توجهى از شيعيان مناطق مختلف، توسط نمايندگان امام به آن حضرت مى ‏رسيد. مثلاً تاريخ مى‏ گويد: شخصى از «جرجان» به محضر امام رسيد و اموالى را كه شيعيان آن منطقه فرستاده بودند به پيشكار امام به نام «مبارك» تسليم كرد، (1) يا شخصى كه از جبل (قسمتهاى كوهستانى ايران تا قزوين و همدان) با راهنمايى يك نفر علوى به حضور امام رسيده بود، چهار هزار دينار به امام تقديم كرد، (2) يا نماينده امام در قم (احمد بن اسحاق) صد و شصت كيسه طلا و نقره كه از شيعيان آن شهر تحويل گرفته بود، به امام تسليم كرد. (3) غير از اينها اموال و وجوه قابل توجهى نيز توسط نمايندگان امام عسكرى(علیه السلام) جمع آورى شده بود كه تحويل آنها تا زمان شهادت حضرت به تأخير افتاد و طبعاً به پيشگاه حضرت ولى عصر تقديم شد كه مى‏ توان به عنوان نمونه از اموال فراوانى ياد كرد كه در اختيار «ابراهيم بن مهزيار» بوده و پس از مرگ او پسرش «محمد» به نماينده امام عصر تحويل داد. (4)
همچنين مى‏ توان از هفتصد دينارى كه نزد يكى از اهالى جبل بوده، (5) و نيز از پانصد دينارى كه در اختيار يكى ديگر از شيعيان به نام «عمران همْداني» بوده، (6) نام برد. (7)

پی نوشت:

(1). على بن عيسى الاربلى، كشف الغمّه، تبريز، مكتبه بنى هاشمى، 1381 ه . ق، ج 3، ص 217.

تاریخ انتشار: « 1392/11/17 »
فهرست نظرات
*متن
*کد امنیتی http://makarem.ir
تعداد بازدیدکنندگان : 797