عبادت امام حسن(ع)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 

عبادت امام حسن(ع)

پرسش : در منابع اهل سنت درباره عبادت امام حسن(علیه السلام) چه روایاتى نقل شده است؟
پاسخ اجمالی:

ابن عساکر از امام حسن(ع) نقل نموده: «همانا من از پروردگارم حيا مى کنم که به ملاقات او روم در حالى که با پاى پياده به سوى خانه او نرفته ام»؛ ابن کثير گفته: ایشان در مصلاّى خود مى نشست و ذکر خدا را مى گفت تا خورشيد بالا بيايد؛ ابن عباس گفته: همانا حسن بن على 25 بار پياده حج بجا آورد در حاليکه اسبان نجيب او را همراهى مى کردند.

پاسخ تفصیلی:

1 ـ ابن عساکر به سندش از محمّد بن على(علیه السلام) نقل مى کند که حسن بن على(علیهما السلام) فرمود: «انّى استحیى من ربّى عزّوجلّ أن ألقاه و لم امش الى بیته»;(1) (همانا من از پروردگارم حیا مى کنم که به ملاقات او روم در حالى که با پاى پیاده به سوى خانه او نرفته ام).
2 ـ ابن کثیر مى گوید: «کان الحسن اذا صلّى الغداة فی مسجد رسول الله یجلس فی مصلاّه حتى ترفع الشمس»;(2) (حسن(علیه السلام) هر گاه که نماز صبح را در مسجد رسول خدا(صلى الله علیه وآله) به جاى مى آورد در مصلاّى خود مى نشست و ذکر خدا را مى گفت تا خورشید بالا بیاید).
3ـ ابن عباس مى گوید: «من بر هیچ چیز که در جوانى از من فوت شده پشیمان نشدم جز آنکه در آن ایام پیاده به حج نرفتم. همانا حسن بن على 25 بار پیاده حج بجا آورد در حالیکه اسبان نجیب او را همراهى مى کردند...»(3).(4)

تاریخ انتشار: « 1393/02/22 »
فهرست نظرات
*متن
*کد امنیتی http://makarem.ir
تعداد بازدیدکنندگان : 555