استدلال عمار به حدیث غدیر

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
مرتب سازی بر اساس
 

استدلال عمار به حدیث غدیر

پرسش : عمار چگونه به حدیث غدیر علیه عمرو عاص استدلال نموده است؟
پاسخ اجمالی:

عمار یاسر در جنگ صفین و در خطابه ای طولانی که برای عمروعاص می خواند حدیث غدیر را یادآور شد.
نصر بن مزاحم کوفى  در کتاب «صفّین» در حدیثى طولانى از عمّار یاسر خطاب به عمرو عاص در جنگ صفّین روایت کرده است: پیامبر مرا به جنگ با ناکثین فرمان داده است و این کار را کردم  و... اى أبتر!  آیا نمى دانى که رسول خدا(ص) درباره على(ع) فرموده است: «من کنتُ مولاه فعلىّ مولاه، أللّهمّ والِ من والاه، و عاد من عاداه»؛ و من عبد خدا و پیامبر و على هستم و براى تو مولایى نیست.

پاسخ تفصیلی:

نصر بن مزاحم کوفى(1) در کتاب «صفّین»(2) در حدیثى طولانى از عمّار یاسر خطاب به عمرو عاص در جنگ صفّین روایت کرده است: پیامبر مرا به جنگ با ناکثین فرمان داده است و این کار را کردم.
و نیز مرا به جنگ با قاسطین فرمان داده است و شما همان گروه هستید. و امّا مارقین نمى دانم که آیا آنها را درک خواهم کرد یا خیر.
اى أبتر(بریده نسل و بى عقب)! آیا نمى دانى که رسول خدا(صلى الله علیه وآله) درباره على(علیه السلام) فرموده است: «من کنتُ مولاه فعلىّ مولاه، أللّهمّ والِ من والاه، و عاد من عاداه»؛ و من عبد خدا و پیامبر و على هستم و براى تو مولایى نیست.(3)، (4)

پی نوشت:

(1). ابن ابى الحدید در شرح نهج البلاغه، ج1، ص183 (ج2، ص206، خطبه 35 )مى نویسد: «ما آنچه را که نصربن مزاحم در کتاب صفّین در این باره روایت کرده، ذکر مى کنیم؛ چرا که وى فردى ثقه و داراى قوّه ثبت و ضبط است و احادیث را درست نقل مى کند و کسى وى را به پیروى از هواى نفس و خیانت و دروغ پردازى... نسبت نداده است و او از رجال اصحاب حدیث است».

تاریخ انتشار: « 1393/02/14 »
فهرست نظرات
*متن
*کد امنیتی http://makarem.ir
تعداد بازدیدکنندگان : 2272