پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 
جریـان شناسی احمدالحسن البصری

جریـان شناسی احمدالحسن البصری

از دیرباز، «باورهای آخرالزمانی» مورد سوء استفاده‌ افراد منحرف بوده و غالب این افراد، در مواجهه با شرایطی همچون فقر مردم، جنگ و خونریزی‌، ظلم و برقرار نشدن عدالت اجتماعی در جوامع، طولانی شدن غیبت امام عصر(عج) و سایر مشکلات، ظهور و بروز می‌ کنند تا از فرصت ایجاد شده نهایت بهره‌برداری را داشته باشند. «احمد اسماعیل صالح السلمی البصری»(1968م) معروف به «احمد الحسن الیمانی»، یکی از جریان‌‌های نوظهور است. وی خود را پنجمین فرزند با واسطه امام دوازدهم (‌عج) دانسته و دارای ادعاهای بیشماری می‌باشد که ادعای یمانی بودن، سفارت و وصایت حضرت حجت(‌عج) اساس ادعاهایی این شخص را تشکیل می‌ دهد. جریان احمد بصری یک جنبش سیاسی است که با هدف ایجاد اختلاف و فتنه و انحراف در کشورهای شیعی تشکیل شده است. این مقاله در صدد بازشناسی جریان مذکور، تاریخچه زندگی و ظهور احمد البصری، ساختار تشکیلاتی و ماهیّت فعّالیّتهای این جریان است.

نویسنده: حجّة الاسلام علی محمدی هوشیار

ادعاهای احمدالحسن البصری

ادعاهای احمدالحسن البصری

در هر عصر و منطقه ای مدعیان دروغینی پیدا می شوند که در صدد هستند تا با ادعاهای واهی و سوءاستفاده از عقیده «مهدویّت» و احساسات دینی مردم، به امیال نفسانی خود دست یابند. احمد الحسن البصری از جمله کسانی است که تا کنون بیشترین ادعاهای مربوط به مهدویت را به نام خود رقم زده است که در این مقاله بدان اشاره می شود و در مقالات دیگر برخی از آنها بررسی می‌گردد. نکته قابل توجه اینکه احمد بصری برای هیچکدام از ادعاهای خود ادله عقلی و نقلی معتبری ذکر نکرده و حتی برخی از این اوصاف، مختص رسول گرامی اسلام(ص)، حضرت امیرالمومنین(ع)، امام مهدی(عج) و یا حتی در خصوص جبرائیل(ع) صادر شده‌اند. علاوه بر آن، هر آنچه از سنگ و چوب و باغ و حتی گوسفندانی که در انجیل تقدیس شده را جلوه‌ای از خود دانسته است!

نویسنده: حجّة الاسلام علی محمدی هوشیار

سخنى ديگر درباره FATF  (در پاسخ به گفته های فاضل میبدی)

سخنى ديگر درباره FATF (در پاسخ به گفته های فاضل میبدی)

موضع گیری ها و اظهار نظر های فقیه مبتنی بر منابع صحیح، قواعد و اصول مستحکم فقهی و موضوع شناسی دقیق است. تا فقيه، موضوع را به درستى نشناسد و اقسام آن را تشخيص ندهد، روا نيست، حكمى را بر آن بار كند؛ هر چه دامنه آگاهى‌هاى فقيه گسترده‌تر و آشنايى وى با دانش‌هاى رايج زمان خود بيشتر باشد، موضوع‌ها و رخدادهاى زمان را بهتر تشخيص مى‌دهد و در يافتن حكم آن‌ها تواناتر خواهد بود. با این وجود وقتی «نظر فقهی» فقیهی درباره سیاست داخلی و خارجی، اقتصاد و بانک داری و... با سیاست های یک دولت و یا جناح خاصی تعارض پیدا می کند، هجمه های رسانه ای و تخریب های هدف مند شروع می شود. بعد از اظهار نظر حضرت آیت الله مکارم شیرازی درباره قانون موسوم به FATF یکی از توجیه گران جریان واداده زبان به سخنان سستی گشود که در این مجال به آن پرداخته می شود.

نویسنده: محمد اكرم مردانى‌پور

عرفان حلقه و شعور کیهانی

عرفان حلقه و شعور کیهانی

در اواسط دهه هفتاد شمسى هنگامى که شخص ناشناسى مدعى «فرا درمانى» شد، کمتر کسى به او توجه نشان داد و همین امر موجب شد که او کمى بعد مدعى راه ‌اندازى نوعى «عرفان» شود که این روزها با نام «عرفان حلقه» یا «شعور کیهانى» از آن تعبیر مى‌شود. مؤسس این فرقه بهره‌اى از اطلاعات دینى ندارد و در هیچ حوزه دینى و اسلامى تحصیل نکرده و ارتباط رسمى وجدى با نهاد هاى حوزوى و دینى نداشته است؛ اما زیرکى خاصى دارد که مى ‌تواند خود را به ‌عنوان یک دانشمند و عارف در نظر ساده ‌لوحان جا بزند. در این ایام بعضى، از گوشه و کنار به حمایت از او برخاسته و مى‌ گویند: آنچه او مى‌گوید عین تعلیمات اسلام است و ما با پیروى از او اسلام را بهتر شناختیم! این مسأله سبب شد تا عقاید انحرافى او را به استناد عبارات صریح کتاب ‌هایش در این مقاله مختصر بررسی کنیم.

نویسنده: برگرفته از عرفان اسلامی ج 1 (شرحی جامع بر صحیفه سجادیه)، تحت اشراف آیت الله العظمی مکارم شیرازی

منافات تشکیل حکومت اسلامی با روایات «نهی از قیام قبل از قیام حضرت مهدى(عج)»

منافات تشکیل حکومت اسلامی با روایات «نهی از قیام قبل از قیام حضرت مهدى(عج)»

در ذیل سند اوّل و معروف صحیفه سجّادیه، سخنی از امام صادق (ع) نقل می شود که: «تا زمانى که قائم ما قیام کند تا هرگونه ظلم را برطرف ساخته و هر حقى را استیفا نماید، هیچ فردى از ما اهل بیت خروج نکرده و در آینده خروج نخواهد کرد، مگر این ‌که مبتلا به بلاهایى مى‌شوند». یعنی ما در مورد صحیفه سجادیه تکیه بر سندی می کنیم که روایت نکوهش از قیام ‌هاى قبل از قیام حضرت مهدى(ع) در ذیل آن است. مرحوم صاحب وسائل نیز در جلد یازدهم در کتاب الجهاد باب 13 «باب حکم الخروج بالسیف قبل قیام القائم» روایاتى نقل کرده که مى‌گوید: «هر قیامى قبل از قیام حضرت مهدى(ع) یا قبل از قیام قائم صورت بگیرد قیام‌ کننده آن طاغوت است» و یا می گوید: «هر پرچمى که قبل از قیام قائم بر افراشته شود صاحب آن طاغوت و بتى است که مورد پرستش قرار مى‌گیرد» و یا این که می گوید: «هر پرچمى قبل از قیام مهدى(ع) به ‌عنوان قیام برافراشته شود پرچم ضلالت و گمراهى است». حال جمعى سؤال مى‌ کنند که با توجه به این احادیث، تکلیف نظام اسلامى چه مى ‌شود؟ آیا این روایات تأیید بعضى از سخنان مخالفین نظام اسلامى نیست؟ این مقاله در صدد بررسی این روایات می باشد.

نویسنده: برگرفته از عرفان اسلامی ج1 (شرحی جامع بر صحیفه سجادیه)، تحت اشراف آیت الله العظمی مکارم شیرازی

سرچشمه اختلاف فتاوا

سرچشمه اختلاف فتاوا

فقهاى اسلام هر چند در امّهات مسایل فقهى با هم اختلاف نظرى ندارند، ولى در شاخ و برگها و فروع جزئیه وجود اختلاف غیر قابل انکار و غیر قابل اجتناب است. زیرا در مسایل نظرى اتفاق آرا غیر ممکن است؛ بلکه کاملا طبیعى است و نظیر آن در تمام شاخه هاى علوم انسانى و اجتماعى و حتّى علوم تجربى هم که قاعدتاً باید دور از اختلاف باشد دیده مى شود. می توان سرچشمه های اختلاف فتاوا را در سیزده عنوان برررسی کرد. این عوامل عمده ترین دلایل اختلاف فتاوا بوده و هر کدام سهمى در اختلاف فتاواى مجتهدان مذاهب اسلامى داشته است. در این مقاله سعى شده است مطالبی براى تبیین سهم واقعى هر کدام از این عوامل در ایجاد اختلاف فتوا از چند زاویه عرضه شود: 1. هر کدام از این عوامل معرفى گردد و توضیح کوتاهى پیرامون آن داده شود. 2. مهم ترین آرا و نظریات مختلف پیرامون هر یک از این عوامل با معرفى معتقدان به آن نظریات بیان گردد. 3. اهم ادلّه هر نظریه در غالب موارد ارائه شود. 4. براى هر یک از آنها یک یا چند مثال فقهى عرضه گردد.

نویسنده: برگرفته از دائرة المعارف فقه مقارن ، تحت اشراف آیت الله العظمی مکارم شیرازی

مصادر تشریع و مبانى حقوق در مکاتب حقوقى معاصر

مصادر تشریع و مبانى حقوق در مکاتب حقوقى معاصر

این مقاله گزارشی است مختصر از تلاش هایى که بشر بدون اتّکاى بر تعالیم دینى و وحى در طول قرون متمادى براى تعیین مبانى واقعى حقوق و پى ریزى یک نظام اجتماعى که بتواند مصلحت و سعادت وى را تأمین نماید، انجام داده است و این تلاش ها همچنان ادامه دارد. دقت در مکاتب متفاوت و متضادى که به این ترتیب شکل گرفته، نشان دهنده راه پر از آزمون و خطایى است که بشر طى کرده است و هر چه زمان پیشتر مى رود، تناقضات آنها شدیدتر و آشکارتر مى گردد. راهى که به اعتقاد ما تنها زمانى به یک علم صحیح و آرامش بخش ختم مى گردد که به خالق انسان و جهان برسد و چیستى سعادت انسان و چگونگى رسیدن به آن را از تعالیم وحیانى او که بر پیامبر خاتمش فرو فرستاده و پس از وى توسّط جانشینان معصومش براى مردم تبیین گشته است فراگیرد.

نویسنده: برگرفته از دائرة المعارف فقه مقارن ، تحت اشراف آیت الله العظمی مکارم شیرازی

منابع شریعت یهود

منابع شریعت یهود

اهمیّت فقه اسلامى و آموزه هاى قرآن و سنّت نبوى و مکتب اهل بیت(علیهم السلام) و گستردگى آنها هنگامى روشن مى شود که با شرایع موجود مقایسه گردد. این مقایسه بسیار آموزنده و براى مسلمین جهان مایه افتخار است. تاریخ شریعت یهود را مى توان به دو دوره اصلى تقسیم کرد: دوران «شریعت مکتوب»، و دوران «شریعت شفاهى». شریعت یهودى با «تورات» آغاز شد و آنگاه رفته رفته مباحث شریعت شفاهى شکل گرفت تا آنکه نهایتاً در شکل «میشنا» و «تلمود» تدوین شد. منابع شریعت یهود را هم از دو حیث مى توان مطالعه کرد: «منابع مکتوب» و «منابع قانونى». منظور از «منابع مکتوب» شریعت، منابع و مخازن معتبر مکتوبى است که قوانین و احکام شرعى در آنها مدون شده است. منظور از «منابع قانونى» در یک نظام حقوقى منابعى است که خود آن نظام آنها را به عنوان منابع معتبرى که قواعد حقوقى قدرت الزام آورشان را از آنها مى گیرند به رسمیّت شناخته است؛ منبع قانونى منبع مستقیمِ وضع قاعده است. این مقاله ادوار شریعت یهودی و منابع تشریع آن را با نگاهی تاریخی بررسی می کند.

نویسنده: برگرفته از دائرة المعارف فقه مقارن ، تحت اشراف آیت الله العظمی مکارم شیرازی

 ادوار تاریخی فقه اهل سنّت

ادوار تاریخی فقه اهل سنّت

هر علمى براى خود سلسله مقدّماتى دارد که عبارت است از: تعریف، موضوع، مسائل و غایت آن علم. بحث دیگرى نیز درباره هر علمى انجام مى گیرد که عبارت است از تاریخ آن علم. تاریخ هر علمى، آگاهى از پیدایش، رشد، تکامل و فراز و فرودهایى است که آن علم در طول زمان با آن مواجه بوده است. علم فقه نیز از این قانون مستثنا نیست، از این رو دانشمندان علوم اسلامى در قرون اخیر به بحث از «سیر تطوّر فقه» یا «ادوار فقهى» پرداخته و آن را به گونه اى گویا مورد توجّه قرار داده اند. محقّقان مختلف اهل سنّت دوره های تاریخی فقه خود را از چهار تا هفت دوره تقسیم کرده اند؛ ولى بهتر است تاریخ فقه اهل سنّت و سیر تحوّل و دگرگونى آن در «شش دوره»، مورد بررسى قرار گیرد؛ زیرا این تقسیم، به واقعیّت نزدیک تر و براى تفکیک و بازشناسى دوره ها دقیق تر است. در این مقاله دوره هاى فقهى فقه «اهل سنّت» را بررسى مى کنیم.

نویسنده: برگرفته از دائرة المعارف فقه مقارن ، تحت اشراف آیت الله العظمی مکارم شیرازی

 ادوار تاریخی فقه شیعه

ادوار تاریخی فقه شیعه

هر علمى براى خود سلسله مقدّماتى دارد که عبارت است از: تعریف، موضوع، مسائل و غایت آن علم. بحث دیگرى نیز درباره هر علمى انجام مى گیرد که عبارت است از تاریخ آن علم. تاریخ هر علمى، آگاهى از پیدایش، رشد، تکامل و فراز و فرودهایى است که آن علم در طول زمان با آن مواجه بوده است. علم فقه نیز از این قانون مستثنا نیست، از این رو دانشمندان علوم اسلامى در قرون اخیر به بحث از «سیر تطوّر فقه» یا «ادوار فقهى» پرداخته و آن را به گونه اى گویا مورد توجّه قرار داده اند. به هر حال، دانستن دوران هاى مختلف فقه اسلامى، ما را از ریشه هاى عمیق این علم، تلاش توان فرساى فقها در مسیر رشد و بالندگى آن، علّت شتاب آن در برخى از عصرها و رکود آن در دوره هاى دیگر، تأثیر زمان و مکان و حوادث در فهم تازه فقیهان و... آگاه مى سازد. ما در این مقاله «دوره هاى فقهى فقه مکتب اهل بیت(علیهم السلام)» را بررسى مى کنیم.

نویسنده: برگرفته از دائرة المعارف فقه مقارن ، تحت اشراف آیت الله العظمی مکارم شیرازی

منابع شریعت مسیحى

منابع شریعت مسیحى

اهمیّت فقه اسلامى و آموزه هاى قرآن و سنّت نبوى و مکتب اهل بیت(علیهم السلام) و گستردگى آنها هنگامى روشن مى شود که با شرایع موجود مقایسه گردد، این مقایسه بسیار آموزنده و براى مسلمین جهان مایه افتخار است. حضرت عیسى(علیه السلام) که در جامعه توحیدى و دیندار بنى اسرائیل برانگیخته شده بود، احکام تورات را تأیید مى کرد و فرصت کم و زمان و مکان او مقتضاى آوردن احکام تازه و فراوان نبود. همچنین بنا به سرگذشت تحریف آلود که تاریخ مسیحیّت دارد و بى اعتنایى به «شریعت» به بهانه توجّه به «طریقت»، باید گفت که مسیحیّت «شریعت محور» نیست، بر خلاف یهودیت که شریعت محور است. این مقاله نگاه مسیحیت به شریعت، منابع شریعت و صاحبان حق تشریع در این دین را بررسی می کند.

نویسنده: برگرفته از دائرة المعارف فقه مقارن ، تحت اشراف آیت الله العظمی مکارم شیرازی

احکام امضایى و تأسیسى و عرفى شدن احکام

احکام امضایى و تأسیسى و عرفى شدن احکام

احکام تأسیسى احکامى است که مسبوق به سابقه اى نیست و از سوى شارع مقدّس اسلام تأسیس شده است؛ مانند غالب احکام عبادات و بسیارى از احکام مربوط به حلال و حرام. در مقابل احکام امضایى، احکامى است که در میان عقلا و اهل عرف وجود داشته و آنجا که موافق مصالحى بوده است، اسلام و سایر ادیان آسمانى آن را پذیرفته اند. «تقسیم بندی» و شرح «ماهیت احکام دوگانه»، «نحوه امضاى شارع»، «امکان عرفى شدن احکام» در اثر این امضاء و «سرایت محدوده امضای شارع» به قواعد اصولی و فقهی در این مقاله مور بررسی قرار می گیرد.

نویسنده: برگرفته از دائرة المعارف فقه مقارن ، تحت اشراف آیت الله العظمی مکارم شیرازی

رابطه فقه و حکومت

رابطه فقه و حکومت

اندیشه وارداتی «سکولاریزم»، دین، اصول اعتقادى و فقه، اعمّ از اسلامى وغیره را، در امور اجتماعى ـ سیاسى زندگى دخالتى نمى دهد و اصولا این عرصه ها را مشمول کلّیّت حضور و نفوذ دین نمى شناسد، و در واقع تقلیدى است از آنچه غربیها در برابر ارباب کلیسا داشتند. روشنفکران غربزده، با تأثیرپذیری از این طرز تفکّر، جامعیّت فقه و جامعیّت تعالیم و احکام اسلامى را زیر سؤال برده و با تفسیرهاى غیر صحیح از فقه، تلاش دارند تا آن را مربوط به اعصار گذشته و یا برخى از زوایاى زندگى فردى قلمداد کنند. آنچه را طرفداران سکولاریزم در محیط هاى اسلامى مطرح مى کنند، در واقع ناشى از عدم شناخت فقه اسلامى یا عدم دقت در مفهوم سیاست و یا هر دو مى باشد. و گرنه چگونه ممکن است کسى ابواب فقه اسلامى را از جهاد و قضاوت و حدود و دیات گرفته تا مسائل مربوط به زکات و تشکیل بیت المال و احکام اقلّیت ها و روابط مسلمین و یا غیر مسلمین و نظارت بر بازار و روابط اقتصادى و حتّى عباداتى که جنبه اجتماعى دارد مانند حج و نماز جمعه و جماعت و امر به معروف و نهى از منکر و تأمین امنیت در جامعه اسلامى ـ که قسمت عمده کتب فقهى را تشکیل مى دهد ـ از نزدیک مطالعه کند و بگوید چنین دینى از حکومت و سیاست جداست و دین بر محور احکام فردى دور مى زند؟! این مقاله به تبیین ماهیّت فقه و حکومت، رابطه فقه و حکومت و آمیختگى کامل فقه اسلامى با حکومت، ادلّه ضرورت تشکیل حکومت اسلامى و جایگاه حکومت در ادیان الهى، امتیازات حکومت دینى و پاسخ شبهات سکولاریزم می پردازد.

نویسنده: برگرفته از دائرة المعارف فقه مقارن ، تحت اشراف آیت الله العظمی مکارم شیرازی

ادله «تقلید» در مکتب اهل بیت (علیهم السلام) و اهل سنّت؟

ادله «تقلید» در مکتب اهل بیت (علیهم السلام) و اهل سنّت؟

گاه این سؤال مطرح مى شود که چرا در احکام شرعى باید از کسى تقلید کرد؟ اصولا آیا تقلید کار خوبى است؟ بشر باید با چراغ فکر و اندیشه و تحقیق، تکلیف خود را بیابد و بر آن اساس عمل کند. مراجعه به افراد هم سنخ خویش و سپردن زمام «بایدها و نبایدهاى» رفتارى خود به دیگران فرجامى جز خمودى و دور افتادن از قافله رشد و پیشرفت ندارد. علاوه بر آنکه قرآن نیز مردم جاهلى را به سبب تقلید از گذشتگان مورد نکوهش قرار داده و از آنها مى خواهد با بصیرت و استدلال حرکت کنند و همچنین صریحاً از پیروى از آنچه را که بدان علم ندارند، نهى مى کند: «وَ لاَ تَقْفُ مَا لَیْسَ لَکَ بِهِ عِلْمٌ»؛ (از آنچه به آن آگاهى ندارى، پیروى مکن). این مقاله درصدد پاسخ دادن به این سؤالات، روشن ساختن حقیقت تقلید در دین، ادلّه تقلید از عالمان دینى در مکتب اهل بیت و اهل سنّت و تعیین محدوده تقلید می باشد.

نویسنده: برگرفته از دائرة المعارف فقه مقارن ، تحت اشراف آیت الله العظمی مکارم شیرازی

قواعد و ضوابط حاکم در حل «مسائل مستحدثه»

قواعد و ضوابط حاکم در حل «مسائل مستحدثه»

تغییر و تحوّل مستمر و همیشگى، از ویژگى هاى عالم مادّه است. از آنجا که انسان نیز جزئى از این عالم است، این تغییر و تحوّل، خواه و ناخواه تمام شئون زندگى او، روابط تازه و جدید وى با افراد، جوامع یا دولت ها را شامل مى شود و این حقیقت، فقه را نیز با پدیده های نوین و ضرورت بحث از مسائل مستحدثه مواجه می سازد. از طرفی همه زمانى و همه مکانى بودن شریعت اسلامى نیز ضرورت بحث از مسائل مستحدثه را اقتضا دارد. لازم است قبل از ورود به این مسائل، قواعد کلّیه، اصول عامّه و مقدّمات لازم مطرح شود، سپس در سایه آن به بررسى تک تک مسائل مستحدثه پرداخته شود. این روش مفیدتر، بلکه گام مهمّى در این گونه مباحث فقهى نوپیدا، محسوب شده، راه را براى استنباط احکام شرعى در آن هموارتر مى سازد. در این مقاله به «قواعد و ضوابط حاکم در حل مسائل مستحدثه» پرداخته می شود.

نویسنده: برگرفته از دائرة المعارف فقه مقارن ، تحت اشراف آیت الله العظمی مکارم شیرازی

مبانی و پیش فرضهای اجتهاد در «مسائل مستحدثه»

مبانی و پیش فرضهای اجتهاد در «مسائل مستحدثه»

تغییر و تحوّل مستمر و همیشگى، از ویژگى هاى عالم مادّه است. از آنجا که انسان نیز جزئى از این عالم است، این تغییر و تحوّل، خواه و ناخواه تمام شئون زندگى او، روابط تازه و جدید وى با افراد، جوامع یا دولت ها را شامل مى شود و این حقیقت، فقه را نیز با پدیده های نوین و ضرورت بحث از مسائل مستحدثه مواجه می سازد. از طرفی همه زمانى و همه مکانى بودن شریعت اسلامى نیز ضرورت بحث از مسائل مستحدثه را اقتضا دارد. لازم است قبل از ورود به این مسائل، قواعد کلّیه، اصول عامّه و مقدّمات لازم مطرح شود، سپس در سایه آن به بررسى تک تک مسائل مستحدثه پرداخته شود. این روش مفیدتر، بلکه گام مهمّى در این گونه مباحث فقهى نوپیدا، محسوب شده، راه را براى استنباط احکام شرعى در آن هموارتر مى سازد. در این مقاله به «مبانی و پیش فرضهای اجتهاد در مسائل مستحدثه» پرداخته می شود.

نویسنده: برگرفته از دائرة المعارف فقه مقارن ، تحت اشراف آیت الله العظمی مکارم شیرازی

مقدماتی در «مسائل مستحدثه»

مقدماتی در «مسائل مستحدثه»

تغییر و تحوّل مستمر و همیشگى، از ویژگى هاى عالم مادّه است. از آنجا که انسان نیز جزئى از این عالم است، این تغییر و تحوّل، خواه و ناخواه تمام شئون زندگى او، روابط تازه و جدید وى با افراد، جوامع یا دولت ها را شامل مى شود و این حقیقت، فقه را نیز با پدیده های نوین و ضرورت بحث از مسائل مستحدثه مواجه می سازد. از طرفی همه زمانى و همه مکانى بودن شریعت اسلامى نیز ضرورت بحث از مسائل مستحدثه را اقتضا دارد. لازم است قبل از ورود به این مسائل، قواعد کلّیه، اصول عامّه و مقدّمات لازم مطرح شود، سپس در سایه آن به بررسى تک تک مسائل مستحدثه پرداخته شود. این روش مفیدتر، بلکه گام مهمّى در این گونه مباحث فقهى نوپیدا، محسوب شده، راه را براى استنباط احکام شرعى در آن هموارتر مى سازد. در این مقاله به «مبادى و مقدمات مسائل مستحدثه» پرداخته می شود.

نویسنده: برگرفته از دائرة المعارف فقه مقارن ، تحت اشراف آیت الله العظمی مکارم شیرازی

ساختار و طبقه بندى فقه اسلامى

ساختار و طبقه بندى فقه اسلامى

هر علمى از مسایل گوناگونى تشکیل شده که داراى قدر جامعى از نظر موضوع یا نتیجه و هدف است و براى اینکه آن علم براى محقّقان و نوآموزان قابل استفاده باشد، بزرگان آن علم، مسایل آن را دسته بندى مى کنند؛ هر گروه از مسایل را که رابطه نزدیکترى با هم دارند، در یک فصل جاى مى دهند، سپس سعى مى کنند که بین فصول، ترتیب منطقى و مقبولى ایجاد نمایند تا فراگیرى آن علم، آسان شود. این قاعده شامل تمام علوم دینى و تجربى و ریاضى و انسانى مى شود و علم فقه نیز از این قاعده مستثنا نیست. این مقاله می کوشد تا تصویری از ساختار ابواب و طبقه بندی رایج در فقه مکتب اهل بیت(علیهم السلام) و اهل سنت ارائه کند.

نویسنده: برگرفته از دائرة المعارف فقه مقارن ، تحت اشراف آیت الله العظمی مکارم شیرازی

مهم ترین اصطلاحات فقهى

مهم ترین اصطلاحات فقهى

«اصطلاح» لفظى را گویند که با توافق اهل یک دانش و فنّ، در معنا و مفهوم خاصى به کار مى رود و تدریجاً میان اهل آن دانش و فن و مخاطبان آن، متداول مى گردد. غرض از وضع اصطلاحات، آسان کردن تفهیم و تفهّم در مباحث علمى و فنى است. امروزه که دامنه اصطلاحات در علوم گوناگون گسترده شده است، لازم است براى جلوگیرى از تداخل در اصطلاحات متخصّصان هر علم یا فنّى، اصطلاحات مربوط به آن علم یا فنّ را توضیح داده شود. «فقه» به عنوان یکى از گسترده ترین علوم اسلامى، از اصطلاحات فراوانى بهره مى برد که سراسر فقه از اوّل کتاب طهارت تا آخر دیات را پوشانده است. در این مقاله بر آنیم که برخى از اصطلاحات فقهی را توضیح دهیم و آن خصوص اصطلاحاتى است که براى فتوا و رساندن فتوا و کیفیت امتثال آن، به کار گرفته مى شود.

نویسنده: برگرفته از دائرة المعارف فقه مقارن ، تحت اشراف آیت الله العظمی مکارم شیرازی

مقاصد الشریعة و علل الشرایع

مقاصد الشریعة و علل الشرایع

اعتقاد به فلسفه، حکمت و علل احکام و گشوده شدن بحث «فلسفه احکام» و علل و مقاصد آن و نیز امکان دسترسى و دستیابى به آن مقاصد، این سوال پیش آورد که آیا مى توان از طریق یافتن «علل و فلسفه های احکام»، راهى براى حل «مسائل ما لانصّ فیه» و «مسائل مستحدثه» گشود؟ این مقاله در صدد پاسخ گویی از این سوال و معرفی «انواع مقاصد اصلى شریعت» و بیان «راه وصول به مقاصد شرع» می باشد.

نویسنده: برگرفته از دائرة المعارف فقه مقارن ، تحت اشراف آیت الله العظمی مکارم شیرازی

اقسام فلسفه هاى احکام

اقسام فلسفه هاى احکام

تمام احکام الهى بدون شک تابع اسرار و فلسفه هایى است که سبب تشریع آن احکام شده و این مصالح و مفاسد همه به بندگان باز مى گردد. ما از قسمت عمده فلسفه احکام باخبریم، ولى بخشى از آن هنوز بر ما پنهان است. اطاعت اوامر الهى هر چند با آگاهى از فلسفه هایش جاذبه بیشترى دارد، ولى هرگز مقیّد به آن نیست. احکام بر محور موضوعاتش دور مى زند که از آن تعبیر به «علّت» مى کنیم نه بر محور فلسفه ها، چرا که فلسفه ها که از آن تعبیر به «حکمت» مى کنیم جنبه غالبى دارد نه دائمى. فلسفه احکام از این حیث که برای ما روشن یا پوشیده است اقسام مختلفی دارد که این مقاله به بررسی آنها می پردازد.

نویسنده: برگرفته از دائرة المعارف فقه مقارن ، تحت اشراف آیت الله العظمی مکارم شیرازی

آیات و روایات مربوط به «فلسفه احکام و افعال خدا»

آیات و روایات مربوط به «فلسفه احکام و افعال خدا»

در این مقاله به آیات و روایاتى اشاره مى شود که دلالت دارد بر اینکه افعال الهى در جهان تکوین از هدف و حکمتى برخوردار است؛ چرا که خداوند حکیم است و خلقت حکیم، بدون حکمت نمى باشد و نیز به آیات و روایاتى اشاره مى شود که دلیل بر این است که جهان تشریع در مسیر جهان تکوین قرار دارد و مکمّل آن است؛ پس جهان تشریع نیز برخوردار از هدف و حکمت است که همان تکامل انسان باشد. به بیان دیگر: تکالیف و دستورات الهى در جهان تشریع مصداقى از مصادیق افعال تکوینى خدا و داراى هدف و غرضى مى باشند.

نویسنده: برگرفته از دائرة المعارف فقه مقارن ، تحت اشراف آیت الله العظمی مکارم شیرازی

اقوال در مسأله «فلسفه احکام»

اقوال در مسأله «فلسفه احکام»

در میان دانشمندان و فقها و متکلّمین مکتب اهل بیت(علیهم السلام) این مسأله اجماعى است که تمام افعال خدا معلّل به اهداف و اغراض است. در میان اهل سنّت این مسأله مترتب بر قبول حسن و قبح ذاتى اشیا و مسأله «عدل» و «اختیار» است، کسانى مانند «معتزله» که حسن و قبح ذاتى را قبول دارند و طرفدار آزادى انسان هستند و همچنین قائلین به حجیّت قیاس، مسأله تعلیل و فلسفه احکام را پذیرفته اند و شدیداً بر منکران آن معترضند. در مقابل آنها «اشاعره» و همچنین ظاهریّون مانند «ابن حزم اندلسى» و نیز کسانى که قیاس را حجّت نمى دانند منکر فلسفه احکام مى باشند و بر گروه اوّل اعتراض مى کنند. جالب اینکه هر کدام از دو گروه فوق طرف مقابل خود را آن چنان مورد ملامت و سرزنش قرار مى دهد که گاهى سر از تکفیر در مى آورد!

نویسنده: برگرفته از دائرة المعارف فقه مقارن ، تحت اشراف آیت الله العظمی مکارم شیرازی

مقدماتی در فلسفه احکام

مقدماتی در فلسفه احکام

مراد از «فلسفه احکام» همان حکمت ها و مصالح و مفاسدى است که احکام الهى بر محور آن دور مى زند. یکى از مهم ترین بحث هایى که هم در علم کلام و هم در اصول فقه مطرح شده است، مسأله «فلسفه احکام» است؛ به این معنا که آیا افعال الهى در جهان تکوین، و همچنین احکام و قوانین و مقرّرات آسمانى در جهان تشریع، داراى هدف و غرضى است، یا نه؟ آیا قوانین دینى و اوامر و نواهى الهى تابع مصالح و مفاسدى مى باشد که به بندگان باز مى گردد؟ آیا ما حق داریم فلسفه احکام را پى گیرى کنیم و آیا آگاهى بر آن، آثار مثبتى در بسیج افکار و اراده ها در جهت امتثال این اوامر و نواهى دارد یا نه؟ بخشی از جواب سوالات فوق را در مقدمات ششگانه این مقاله خواهیم یافت.

نویسنده: برگرفته از دائرة المعارف فقه مقارن ، تحت اشراف آیت الله العظمی مکارم شیرازی

ثمرات و شبهات پذیرش و اعمال «عنصر زمان و مکان» در اجتهاد

ثمرات و شبهات پذیرش و اعمال «عنصر زمان و مکان» در اجتهاد

اسلام دین جامعى است که همه نیازمندیهاى معنوى و مادى، فردى و اجتماعى انسانها در آن پیش بینى شده است. از سوى دیگر تشریع اسلامى بر اساس مصالح و مفاسد است و مصالح و مفاسد فردى و اجتماعى با گذشت زمان در تغییر است و مکانها نیز به یقین در آن تأثیر دارند. دورنگرى و جامعیت و انعطاف پذیرى مطلوب که در اسلام وجود دارد نیز ایجاب مى کند تأثیر زمان و مکان در احکام لحاظ شود. قائل شدن به تأثیر زمان و مکان، داراى فواید فراوانى است که در این مقاله به فواید و ایرادات به کارگیری این دو عنصر در اجتهاد اشاره مى شود.

نویسنده: برگرفته از دائرة المعارف فقه مقارن ، تحت اشراف آیت الله العظمی مکارم شیرازی

قلمـرو تأثـیـر عنصر زمان و مکان در اجتهاد و استنباط فقهی

قلمـرو تأثـیـر عنصر زمان و مکان در اجتهاد و استنباط فقهی

چون احکام دائرمدار مصالح و مفاسدند و هر حکمى داراى ملاک ومناط ویژه اى است که به طور عام، مصلحت یا مفسده نام دارد و به طور خاصّ عناوینى مانند معراج بودن نماز، مسکر بودن خمر و مَیْسر بودن آلات مخصوص قمار و غیر ذلک نامیده مى شود، مى توان گفت که ثبوت احکام از ثبوت ملاکات آن نشأت مى گیرد. بنابراین، تأثیر زمان و مکان غالباً بر موضوعات است به این صورت که یک موضوع گاهى مصداق براى یک ملاک است و گاهى مصداق براى ملاک دیگر. به تعبیر دیگر: زمان و مکان در یک نگاه دقیق نه مغیّر احکام و نه مغیّر ملاک، بلکه مغیّر موضوع است و این تغییر هم در واقع تبدیل یک شىء از مصداق بودن یک ملاک به ملاک دیگر است. هر چند به حسب ظاهر به نظر مى رسد که زمان و مکان در احکام وملاکات آن هم تأثیر دارد. به بیان دیگر: قلمرو حقیقى تأثیر زمان و مکان، موضوعات هستند؛ ولى قلمرو ظاهرى آن، شامل احکام و ملاکات هم مى شود. در این مقاله براى روشن شدن مطلب به طور تفصیل به این قلمرو پرداخته مى شود.

نویسنده: برگرفته از دائرة المعارف فقه مقارن ، تحت اشراف آیت الله العظمی مکارم شیرازی

تاثیر عنصر زمان و مکان در اجتهاد فقهی، مفهوم آن و نظر فقها درباره آن

تاثیر عنصر زمان و مکان در اجتهاد فقهی، مفهوم آن و نظر فقها درباره آن

ما مسلمانان معتقدیم اسلام دین جامعى است که همه نیازمندی هاى معنوى و مادى، فردى و اجتماعى انسان ها در آن پیش بینى شده است. البته منظور از همه نیازمندی ها امورى است که مربوط به ایمان و تربیت و اخلاق و روابط صحیح و عادلانه اجتماعى و تکامل انسان هاست. از سوى دیگر مى دانیم که تشریع اسلامى بر اساس مصالح و مفاسد است و نیز مى دانیم مصالح و مفاسد فردى و اجتماعى با گذشت زمان در تغییر است و مکان ها نیز به یقین در آن تأثیر دارند. از سوى سوم، دورنگرى و جامعیت و انعطاف پذیرى مطلوب که در اسلام وجود دارد نیز ایجاب مى کند تأثیر زمان و مکان در احکام لحاظ شود. این مقاله به معنی و مفهوم زمان و مکان و مفهوم تاثیر این دو عنصر در اجتهاد و دید گاه فقها را در این باره بررسی می کند.

نویسنده: برگرفته از دائرة المعارف فقه مقارن ، تحت اشراف آیت الله العظمی مکارم شیرازی

گونه شناسى تأثیر عنصر زمان و مکان در اجتهاد و استنباط فقهی

گونه شناسى تأثیر عنصر زمان و مکان در اجتهاد و استنباط فقهی

عنصر زمان و مکان در «مفاهیم قرآنی»، «سیره معصومان» و در «فتاوای فقها» تأثیرات متفاوتی دارد؛ لذا شایسته است به گونه تأثیر زمان و مکان در «مفاهیم قرآنى»، در «سیره نظرى و عملى معصومان» و در «فتاواى فقهاى قدیم و معاصر» نظرى جدا گانه افکنده شود.

نویسنده: برگرفته از دائرة المعارف فقه مقارن ، تحت اشراف آیت الله العظمی مکارم شیرازی

تعداد صفحات : 8