پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
مرتب سازی بر اساس
 
سیری در کتاب «چهل حدیث اخلاقی» اثر ارزشمند آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مدظله العالی)
معرفی کتاب:

مسائل اخلاقى در هر زمان از اهميت فوق العاده ‏اى برخوردار است، لیکن مسائل اخلاقی در زمان کنونی که عوامل فساد و انحراف در اين عصر بيشتر شده، جایگاهی دو چندان می یابد، در این میان نقش عالمان دلسوز برای گسترش اخلاق و پویایی جامعه انکار ناپذیر است.

244 تعداد بازدیدکنندگان: 1400/04/19 تاریخ انتشار:
سیری در کتاب « جلوه حق: بحثی پیرامون صوفیگری در گذشته و حال » اثر آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مدظله)
معرفی کتاب:

از جمله گرایشهایى که کمتر محیطى از آن برکنار مانده، گرایشهاى مربوط به تصوف یا شبه آن است که در هر مکان، اقلیتى را به خود جذب کرده است؛ حال آنکه صوفیه به عنوان یک فکر خطرناک همواره عقاید مسلمین را تهدید کرده است و اهل بیت عصمت و طهارت عليهم السلام آنان را رد و مورد نکوهش شدید قرار داده اند.

309 تعداد بازدیدکنندگان: 1400/04/19 تاریخ انتشار:
سیری درکتاب «تعزير و گستره آن» اثر ارزشمند حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مدظله العالی)
معرفی کتاب:

ضرورت پژوهش در تعزیر، وقتی دو چندان می شود که بدانیم در دنیای امروز، علیرغم پیشرفت های متعدد علمی، ظهور و بروز جرائم جدید در ساحت جوامع انسانی انکار ناپذیر و هر روز رو به افزایش است، به نحوی که بسیاری از بزهکاری های نوظهور را می توان تحت عنوان جرائم تعزیری قرار داد.

248 تعداد بازدیدکنندگان: 1400/04/19 تاریخ انتشار:
سیری درکتاب « پیام قرآن » اثر ارزشمند حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مدظله)
معرفی کتاب:

یکی از روش های تفسیر قرآن که در دهه های اخیر مورد توجه بیشتری نسبت به گذشته قرار گرفته است، تفسیر موضوعی است. در این روش تفسیری، موضوع می تواند بر اساس یکی از موضوعات درون قرآنی، فراطبیعی و یا مرتبط با زندگی فردی و اجتماعی بشر انتخاب گردد.

279 تعداد بازدیدکنندگان: 1400/04/19 تاریخ انتشار:
سیری درکتاب « پيام امام اميرالمؤمنين عليه السلام» اثر ارزشمند حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مدظله)
معرفی کتاب:

کتاب شریف نهج البلاغه ، مجموعه ای از خطبه ها و نامه ها و کلمات قصار حضرت مولی الموحدین امیرالمومنین علی علیه السلام است که بعد از قرآن، بهترین و نابترین منبعی است که میتواند ره پویان طریق را در شناخت صحیح و حقیقی معارف اسلام یاری دهد.

298 تعداد بازدیدکنندگان: 1400/04/19 تاریخ انتشار:
سیری در کتاب «پنجاه درس اصول و عقاید برای جوانان» اثر ارزشمند حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی)مدظله)
معرفی کتاب:

بی تردید ارتقای معارف اسلامی در جامعۀ، در گرو ارائۀ مجموعه کامل از دروس اعتقادی   به عنوان نسخه نهایی برای غالب مردم امکان پذیر است. مجموعه ای که در بردارنده تمام مایحتاج کسانی است که به دنبال اقناع و اغنای ذهن خود بوده و به چینش اعتقادات صحیح برای خویشتن اهتمام می ورزند.

296 تعداد بازدیدکنندگان: 1400/04/19 تاریخ انتشار:
سیری درکتاب «به یاد معلم» اثر ارزشمند حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مدظله العالی)
معرفی کتاب:

روز معلم فرصتي است براي برانگيختن افكار عمومي و وجدان دینی و ملي در حرمت نهادن به مقام استاد و معلم و بازآفريني نقش بنيادين و پايدار «تعليم و تربيت» در كشور؛ لذا چنانچه جامعه بر مدار منزلت همه جانبه «معلم» قرار گيرد و «آموزش» شأن واقعي خود را در توسعه بيابد، سرمايه هاي فرهنگي، اجتماعي، انساني و حتي مادي كشور مضاعف مي شود و تحقق تمدن سازی نوین اسلامی ، چشم اندازي قابل دسترسي مي يابد.

234 تعداد بازدیدکنندگان: 1400/04/19 تاریخ انتشار:
سیری درکتاب «برگزیده تفسیر نمونه» اثر ارزشمند حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مدظله العالی)
معرفی کتاب:

تفسیر نمونه، اثر ارزشمند حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی، از متداول ترین تفاسیر فارسی عصر حاضر است که با نثر روان، اشتمال بر مسائل روز و نیازهای زمان، مطالب سودمند و قابل استفاده برای عامه مردم به نگارش درآمده و به شدت مورداستقبال واقع شده است.

239 تعداد بازدیدکنندگان: 1400/04/19 تاریخ انتشار:
سیری در کتاب «بازاریابی شبکه ‌ای» اثر ارزشمند آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مدظله العالی)
معرفی کتاب:

پدیدۀ نتورک مارکتینگ[1] یا بازاریابی شبکه ای در سال های اخیر با سرعت چشمگیری در بازار داد و ستد کشور شیوع پیدا کرده که فعالیت صد ها شرکت هرمی و عضویت میلیون ها نفر در این شبکه های ناسالم اقتصادی مویّد این مدعا است.

208 تعداد بازدیدکنندگان: 1400/04/19 تاریخ انتشار:
سیری در کتاب «آئین رحمت» اثر ارزشمند آیت الله العظمی مکارم شیرازی(مدظله)
معرفی کتاب:

بيتوجهي به اصول ارائه شدة صلح در دین مبین اسلام، موجب بروز هجمههای تبلیغاتی و همچنین شبهاتي از سوي اسلام ستیزان و ابرقدرتها شده که در آن، اسلام را، آيين خشونت و شمشير، و مسلمانان را جنگطلب معرفی میکنند.

165 تعداد بازدیدکنندگان: 1400/04/19 تاریخ انتشار:
رهیافت­هایی برکتاب « اهداف قیام حسینی» اثر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی(مدظله)
معرفی کتاب:

کتاب ارزشمند « اهداف قیام حسینی»  اثر ارزشمند حضرت آیت الله الظمی مکارم شیرازی(مدظله) درباره اهداف قیام حضرت سید الشهداء علیه السلام است که توسط پژوهشگر ارجمند حجت الاسلام و المسلمین علیان نژادی گردآوری و در ده بخش تحقیق و تنظیم شده و به رشتۀ تحریر در آمده است.

170 تعداد بازدیدکنندگان: 1400/04/19 تاریخ انتشار:
سیری درکتاب «انوار هدایت: مجموعه مباحث اخلاقی» اثر ارزشمند حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مدظله العالی)
معرفی کتاب:

انسان در ساحت زندگی فردی و اجتماعی خود، همواره نیازمند آموزه ها و تعالیم اخلاقی و تربیتی است؛ چرا که تخلق به اخلاق الهی و بهره گیری از آن در زندگی، زمینه ساز نیل به کمالات انسانی و در نتیجه کسب سعادت دنیا و آخرت است و از این رهگذر، رستگاری انسان در سایۀ تهذیب و خودسازی حاصل می شود.

266 تعداد بازدیدکنندگان: 1400/04/19 تاریخ انتشار:
سیری درکتاب « یکصد و پنجاه درس زندگی » اثر ارزشمند حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مدظله)
معرفی کتاب:

آدمی محکوم به زندگی و نفس کشیدن و گذران عمر در این دیار خاکی است. گویا همچون داستان ها و رمانهای تخیلی او را در جزیره ای رها کرده و به قصد و غرضی نقشه گنجی را نیز در کنارش نهاده اند تا گنجینه ای نهفته از دل خاک را بیرون کشد؛اما داستان ما داستانی تخیلی نیست و ریشه در واقعیت دارد لذا باید نقشه را به دست گرفت و به راه افتاد تا خود واقعی و را که گنجینه واقعی زندگی است بیابیم.

171 تعداد بازدیدکنندگان: 1400/04/19 تاریخ انتشار:
سیری درکتاب «القواعد الفقهیه» اثر ارزشمند حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مدظله العالی)
معرفی کتاب:

در طول تاریخ، پیوسته افتخار شیعه امامیه این بوده است که اهل بیت وحی(علیهم السلام) و میرات دارای علم پیامبر اکرم (صلیاللهعلیهوآله) مصادر دانش و علوم آنان بوده اند؛ اما این تنها افتخار شیعه نیست بلکه آنان بدین فضیلت نیز مفتخرند که ائمه بزرگوارشان علیهم السلام باب اجتهاد را بر روی پیروان خویش گشوده اند.

183 تعداد بازدیدکنندگان: 1400/04/19 تاریخ انتشار:
سیری درکتاب «اعتکاف عبادتی کامل» اثر ارزشمند حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مدظله)
معرفی کتاب:

اعتکاف در اسلام از جمله مهمترین و معنادارترین فرایض عبادی است که در صدر اسلام و قرون گذشته نزد بزرگان دینی، از جایگاه رفیع برخوردار بوده است، هم چنین این فریضه، در ادیان گذشته نیز سابقه داشته و در منابع اسلامی، فضیلت فراوانی برای آن شمرده شده است.

79 تعداد بازدیدکنندگان: 1400/04/19 تاریخ انتشار:
سیری در کتاب «اعتقاد ما» اثر ارزشمند آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مدظله العالی)
معرفی کتاب:

لزوم تحكيم باورها و اعتقادات جامعه از طريق تبيين عقلانی مبانی تشیع، اصلی انکار ناپذیر در پویایی معرفتی اجتماع به شمار می آید، از این رو از دیر باز علماي شيعه براي دفاع از اعتقادات مهم شیعه، کتاب هايي به رشتۀ تحریر درآورده اند.

88 تعداد بازدیدکنندگان: 1400/04/19 تاریخ انتشار:
سیری درکتاب «اسلام و كمك های مردمی» اثر ارزشمند حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مدظله)
معرفی کتاب:

کمک های مردمی اعضای جامعه به عنوان نیاز اجتناب ناپذیر عصر کنونی، همه ابعاد انسانی را در سطوح مختلف فکری ، عاطفی و رفتاری تحت پوشش قرار می دهند. فرایند انجام اعمال خیر از رویکردهای متفاوتی قابل توجه است.

80 تعداد بازدیدکنندگان: 1400/04/19 تاریخ انتشار:
سیری در کتاب « اسلام در یک نگاه » اثر ارزشمند حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی مدظله العالی
معرفی کتاب:

اسلام مكتبی مبتنى بر «آگاهى و عمل» است‏ لذا شناخت و معرفت نسبت به دین مبین اسلام به نحوی که هر مسلمان واقعی، حداقل اطّلاعات قانع كننده‏اى از تعليمات اسلام در اصول و فروع داشته باشد و بتواند به پرسش «چیستی اسلام» و «علل پذیرش اسلام» پاسخ قانع كننده‏اى هرچند فشرده و ساده ارائه نماید بسیار ضروری است.

91 تعداد بازدیدکنندگان: 1400/04/19 تاریخ انتشار:
سیری در کتاب «استفتائات جدید» اثر ارزشمند آیت الله العظمی مکارم شیرازی
معرفی کتاب:

روح جستجوگر و ذهن پرسؤال هر انسانى، او را براى رسيدن به حقيقت و برطرف كردن ابهاماتى كه پيرامون مسائل مختلف وجود دارد به سؤال كردن وادار مى‏نمايد، چرا كه يكى از بهترين طرق روشن كردن مجهولات و رسيدن به واقعيت ها، سؤال نمودن از كسانى است كه اطلاع كافى دارند.همان طور كه خداوند متعال مى‏فرمايد: (فَسْئَلُوا أَهْلَ الذِّكْرِ إِنْ كُنْتُمْ لا تَعْلَمُونَ؛ مسائلى را كه نمى‏دانيد از اهل اطلاع و كسانى كه آگاه هستند بپرسيد).

104 تعداد بازدیدکنندگان: 1400/04/19 تاریخ انتشار:
سیری درکتاب « ازدواج : الگوها، معیارها و ارزشها » اثر ارزشمند حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مدظله)
معرفی کتاب:

ازدواج مهم ترین مبنای زندگى است که از فطرت و ماهیت وجودى انسان سرچشمه می گیرد؛ در این بین اهتمام جوامع بشری به اصل ازدواج عامل پیدایی خانواده و پویایی اجتماعی است و تاخیر آن رکود و افول اجتماعی را به همراه خواهد داشت.

92 تعداد بازدیدکنندگان: 1400/04/19 تاریخ انتشار:
سیری در کتاب « احکام عزاداری» اثر آیت الله العظمی مکارم شیرازی مدظله العالی
معرفی کتاب:

بی شک برگزارکنندگان و شرکتکنندگان در مراسم عزاداری سالار شهیدان علیه السلام، زمانی میتوانند از برکات فراوان آن بهرهمند شوند که از یک سو، با بایستهها و الزامات برگزاری چنین مراسمی آشنا باشند و به آن عمل کنند و از سوی دیگر،از محرمات و مکروهات مرتبط با آن بپرهیزند.

107 تعداد بازدیدکنندگان: 1400/04/19 تاریخ انتشار:
سیری در کتاب «احکام پزشکی» اثر ارزشمند آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مدظله)
معرفی کتاب:

در عصر و زمانه ای قرار داریم که پیشرفت ها، تحولات و توسعه چشمگیر علوم، به نوبۀ خود عرصه های جدیدی رقم زده و ضرورت بهره گیری از اجتهاد عمیق و فقاهت را در حوزه های پیشرفت علوم بشری دوچندان کرده است.

113 تعداد بازدیدکنندگان: 1400/04/19 تاریخ انتشار:
سیری در کتاب «احکام بانوان» اثر ارزشمند آیت الله العظمی مکارم شیرازی(مدظله)
معرفی کتاب:

بی تردید شناخت دقیق تکالیف و رعایت احکام اسلامی که از  ضروریات دین اسلام به شمار می آید، نقش به سزایی در رشد و تعالی انسان و سعادت ایفا می کند، در این میان اسلام به عنوان نجات‏گر انسان ها، بزرگترين خدمت را به زنان دنيا ارائه نمود، و با وضع قوانين و احكام عادلانه به مظلوميّت و محروميّت زنان مهر پايان بخشید، و براى آن ها حقوقى شايسته شخصيّت حقيقى شان قرار داد، و از آن ها تكاليفى متناسب با وضع روحى و جسمى آن ها طلب كرد

134 تعداد بازدیدکنندگان: 1400/04/19 تاریخ انتشار:
دیدار حجت الإسلام والمسلمین رئیسی با آیت الله العظمی مکارم شیرازی دام ظله
از سوی پایگاه اطلاع رسانی دفتر معظم له منتشر شد:

باید ریشه و سبب نارضایتی اقشار مختلف مردم مورد توجه قرار بگیرد و اصلاح شود

5668 تعداد بازدیدکنندگان: 1400/04/18 تاریخ انتشار:
دحوالارض چه روزی است؟
به مناسبت 25 ذی قعده؛ روز دحو الارض:

 آغاز تمام كره زمين را آب فرا گرفته بود، تدريجاً آب ها در گودال هاى زمين قرار گرفت، خشكى ها سر بر آورد و گسترده شد، كه از آن تعبير به «دحو الارض» مى شود

5830 تعداد بازدیدکنندگان: 1400/04/15 تاریخ انتشار:
بررسی ابعاد غزوه بنى قريظه‏ از منظر آیت الله العظمی مکارم شیرازی(مدظله)
یادداشت روز:

یهودیان مدینه / پیمان شکنی یهود / خیانت یهودیان بنی قریظه / جلوه ای از اقتدار و قاطعیت رسول اعظم (صلی الله علیه و آله) / پیشنهاد کعب بن اسد به بنی قریظه / توبه ابولبابه و تسليم شدن يهود بنی قريظه / آثار و پیامد های غزوۀ بنی قریظه / داستان آوارگی قوم یهود / مهم ترین درس غزوه بنیقریظه

6298 تعداد بازدیدکنندگان: 1400/04/14 تاریخ انتشار:
اهمیت توسعه فرهنگی در توسعه شهری پایدار
به مناسبت 14 تیر؛ روز شهرداری و دهیاری:

باید جان شهر هم توسط شهرداری تمیز شود و مردم به لحاظ فرهنگی رشد کنند

5763 تعداد بازدیدکنندگان: 1400/04/14 تاریخ انتشار:
رئیس قوه قضائیه با قاچاق شدیداً مقابله کند
به مناسبت 12 تیر؛ روز مبارزه با قاچاق:

رئیس قوه قضائیه باید آستین را بالا زده و با قاچاق شدیداً مقابله کند

6144 تعداد بازدیدکنندگان: 1400/04/12 تاریخ انتشار:
تعداد صفحات : 141