پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
مرتب سازی بر اساس
 

روزه‌ی دختران تازه به بلوغ رسیده [وجوب روزه]

پرسش : وظیفه‌ی دخترانی که تازه به سن تکلیف رسیده‌اند اما به علّت ضعف جسمانی توانایی روزه گرفتن را ندارند، چیست؟
پاسخ : دختران با تمام شدن نه سال قمري (8 سال و 8 ماه و 25 روز شمسي) بالغ می‌شوند، ولي چنانچه قادر بر انجام برخي از تکاليف مثل روزه نباشند، انجام آن براي آن‌ها واجب نيست؛ و اگر تا ماه رمضان سال بعد قادر بر قضاي آن‌هم نباشند، قضا نيز ندارد، ولي براي هرروز بايد فقيري را سير کنند.

روزه برای افراد دارای مشاغل سخت [وجوب روزه]

پرسش : وظیفه‌ی افرادی که دارای مشاغل سخت هستند مانند نانوا، کشاورز، در مورد روزه چیست؟
پاسخ : سختي کار مجوز افطار روزه نمی‌گردد و چنانچه بتواند، بايد ساعت کاري خود را تغيير دهد و يا در ماه رمضان کارهاي سبک‌تري انجام دهد. در غير اين صورت، تنها مجوز افطار اين است که در برخي روزها (مثلاً هفته‌ای 3-4 روز) قبل از ظهر به مقدار مسافت شرعي از شهر خارج و در آنجا افطار کند و برگردد و تا ماه رمضان سال آينده قضاي آن را بجا آورد.

ترک یا افطار روزه به دلیل ورزش کردن [وجوب روزه]

پرسش : افرادی هستند که باید خود را برای مسابقات ورزشی آماده نمایند و اگر بخواهند در ماه رمضان روزه‌بگیرند، دچار ضعف بدنی می‌شوند، آیا می‌توانند روزه را ترک نموده و در ایام دیگر سال قضا نمایند؟
پاسخ : ورزش کردن مجوز افطار روزه نمی‌گردد و چنانچه بتواند، باید ساعت ورزش خود را تغییر دهد و به فاصله زمانی افطار تا سحر و یا زمان‌هایی که توان بیشتری برای ورزش کردن دارد موکول نماید. در غیر این صورت، تنها مجوز افطار این است که در برخی روزها (مثلاً هفته‌ای 3-4 روز) قبل از ظهر به مقدار مسافت شرعی از شهر خارج و در آنجا افطار کند و برگردد؛ و تا ماه رمضان سال آینده قضای آن را بجا آورد.

تعریف روزه [وجوب روزه]

پرسش : روزه در اصطلاح شرع به چه معنا می‌باشد؟
پاسخ : روزه آن است كه انسان براى اطاعت فرمان خدا، از اذان صبح تا مغرب، از چيزهايى كه روزه را باطل مى‏كند خوددارى كند.

اهمیّت روزه در اسلام [وجوب روزه]

پرسش : جایگاه روزه در دین اسلام چگونه می‌باشد؟
پاسخ : روزه یکی از عبادت‌های مهمّ اسلامى است که در هرسال تنها به مدّت یک ماه، ماه مبارک رمضان، بر مسلمانان واجب می‌شود؛ و یکى از بهترین روش‌های خودسازى و تهذیب نفس است. روزه از معدود عباداتى است که گناه بزرگ ریا و خودنمایى نمی‌تواند در آن نفوذ کند زیرا شخصى که اهل روزه است و لیاقت بار یافتن به این ضیافت الهى را دارد هرگز به‌غیراز خدا به دیگرى فکر نمی‌کند و شخصى که لیاقت این عبادت بزرگ را ندارد و اهل روزه نیست، بلکه اهل ریا و خودنمایى است، لازم نیست روزه بگیرد و تظاهر کند، بلکه بدون این‌که روزه بگیرد به‌دروغ خود را روزه‌دار نشان می‌دهد! روزه از ارکان پنجگانه اسلام، ابزار رسیدن به تقوا، سپر آتش جهنّم، موجب سلامتى انسان و خلاصه یکى از بهترین ابزار ترقّى و قرب الى الله است.

عدم لزوم اجازه شوهر و پدر برای روزه رمضان [وجوب روزه]

پرسش : آیا رضایت پدر یا شوهر برای روزه گرفتن لازم می‌باشد؟
پاسخ : روزه ماه مبارک رمضان واجب است و در تکاليف واجب، رضايت و عدم رضايت ايشان شرط نيست و فرد بايد طبق تکليف خود عمل کند و روزه بگيرد.

ترک روزه به علت ترک اعتیاد [وجوب روزه]

پرسش : آیا می‌توانیم برای ترک اعتیاد فقط سه روز روزه نگیریم بعد از سه روز که ترک کردیم روزه را بگیریم؟
پاسخ : میتواند این سه روز را خارج از مسافت شرعی رفته و افطار کند و برگردد.

وجوب روزه والدین بر معذور از روزه [وجوب روزه]

پرسش : من مریضی دیابت دارم نمی‌توانم روزه‌بگیرم روزه پدرم برمن واجب شده حال تکلیف چیست؟
پاسخ : اگر میتوانید اجیر بگیرد و الا کفاره بدهید.

شک در توانایی انجام روزه در اوایل تکلیف [وجوب روزه]

پرسش : دختران تازه مکلفی که در دوران ابتدایی بلوغ روزه‌ها را نگرفته‌اند و الآن شک دارند که در آن زمان توانایی داشته‌اند یا نه چه تکلیفی دارند و آیا اصل توانایی بر تکلیف د راین مورد است یا عدم توانایی؟
پاسخ : اصل بر عدم توانایی در صورت شک است و در این صورت کافی است کفاره عذر بپردازند و قضا ندارد.

روزه گرفتن باوجود کرونا [وجوب روزه]

پرسش : باوجود کرونا روزه گرفتن واجب است یا نه؟
پاسخ : درصورتی‌که واقعاً روزه گرفتن خوف ضرر داشته باشد (آن‌هم به تصدیق اطباء حاذق و متدین)، در این صورت می‌توانند روزه نگیرند.

روزه افرادی که در شرایط کرونا ضعف سیستم ایمنی بدن دارند [وجوب روزه]

پرسش : اگر کسی سیستم ایمنی بدنش خیلی ضعیف باشد با توجه به شرایط کرونا می‌تواند روزه بگیرد؟
پاسخ : کسي که براثر تجربه يا گفته پزشک يقين دارد و يا احتمال قابل‌توجهی می‌دهد روزه برايش ضرر دارد روزه‌اش صحيح نيست و نبايد روزه بگيرد بنابراین هرگاه از گفته طبيب حاذق متعهّد خوف ضرر پيدا كنيد كه روزه برايتان ضرر دارد، روزه را افطار می‌کنید؛ و چنانچه پس از ماه مبارك توانستيد، قضاى آن را به‌جا آوريد؛ و اگر بيمارى شما تا ماه رمضان سال بعد ادامه پيدا كرد، قضا بر شما واجب نيست بلكه براى هرروز فقط يك مدّ طعام (هفتصد و پنجاه گرم، گندم، برنج و مانند آن) به فقيرى می‌پردازید؛ و با توجّه به اينكه اشتياق زيادى براى روزه گرفتن داريد، خداوند انشاء الله به شما اجر روزه‌داران را عنايت خواهد كرد.

روزه ماه رمضان با توجه به شیوع ویروس کرونا [وجوب روزه]

پرسش : با توجه به شیوع ویروس کرونا و داشتن سیستم ایمنی بدن در مقابل این بیماری و مصادف شدن با ماه رمضان حکم شرعی برای روزه گرفتن در این برهه زمانی چیست توضیح کامل دهید؟
پاسخ : درصورتی‌که واقعاً روزه گرفتن خوف ضرر داشته باشد (آن‌هم به تصدیق اطباء حاذق و متدین)، در این صورت می‌توانند روزه نگیرند و نیز کسي که براثر تجربه يا گفته پزشک يقين دارد و يا احتمال قابل‌توجهی می‌دهد روزه برايش ضرر دارد روزه‌اش صحيح نيست و نبايد روزه بگيرد بنابراین هرگاه از گفته طبيب حاذق متعهّد خوف ضرر پيدا كنيد كه روزه برايتان ضرر دارد، روزه را افطار می‌کنید؛ و چنانچه پس از ماه مبارك توانستيد، قضاى آن را به‌جا آوريد؛ و اگر بيمارى شما تا ماه رمضان سال بعد ادامه پيدا كرد، قضا بر شما واجب نيست بلكه براى هرروز فقط يك مدّ طعام (هفتصد و پنجاه گرم، گندم، برنج و مانند آن) به فقيرى می‌پردازید؛ و با توجّه به اينكه اشتياق زيادى براى روزه گرفتن داريد، خداوند انشاء الله به شما اجر روزه‌داران را عنايت خواهد كرد.

روزه فردی که دارای علائم بیماری کرونا است [وجوب روزه]

پرسش : من تست کرونا دادم و مثبت شده علائم خاصی جز کمی سرفه دارم، ولی مادرم هم سرفه‌های شدید می‌کند و ازآنجایی‌که مراقب بنده بوده امکان زیاد مشکوک به کرونا هست، ازآنجایی‌که هزینه این تست تشخیص زیاد کرونا بوده قادر به پرداخت ان نیستیم، الآن مادرم روزه گرفتن بر او واجب است یا نه؟
پاسخ : درصورتی‌که واقعاً روزه گرفتن خوف ضرر داشته باشد (آن‌هم به تصدیق اطباء حاذق و متدین)، در این صورت می‌توانند روزه نگیرند.

مضر بودن روزه برای سلامتی در شرایط کرونایی [وجوب روزه]

پرسش : با توجه به وجود بیماری کرونا آیا روزه برای سلامتی مضر نیست؟
پاسخ : درصورتی‌که واقعاً روزه گرفتن خوف ضرر داشته باشد (آن‌هم به تصدیق اطباء حاذق و متدین)، در این صورت می‌توانند روزه نگیرند.

روزه مشاغل سخت در شرایط کرونایی [وجوب روزه]

پرسش : شغلم نامه‌رسانی در اداره پست هست با توجه به شیوع کرونا و مسائل بهداشتی و گرمای شدید، ازآنجاکه روزانه از ساعت 8 صبح تا 13 بعدازظهر کار بنده رساندن نامه‌ها هست، حکم روزه برای ما چگونه است؟
پاسخ : درصورتی‌که واقعاً روزه گرفتن خوف ضرر داشته باشد (آن‌هم به تصدیق اطباء حاذق و متدین)، در این صورت می‌توانند روزه نگیرند و سختي کار مجوز افطار روزه نمی‌گردد و چنانچه بتواند، بايد ساعت کاري خود را تغيير دهد و يا در ماه رمضان کارهاي سبک‌تری انجام دهد. در غير اين صورت، تنها مجوز افطار اين است که در برخي روزها (مثلاً هفته‌ای 3-4 روز) قبل از ظهر به مقدار مسافت شرعي از شهر خارج و در آنجا افطار کند و برگردد و تا ماه رمضان سال آينده قضاي آن را بجا آورد.

تفاوت بین خواب، جنون و اغماء [وجوب روزه]

پرسش : تکلیف فرد خوابیده، مجنون و بیهوش در مورد روزه چیست؟
پاسخ : معمولاً خواب اختیاری است و جنون اختیاری نیست، اما اغماء نه جنون است و نه خواب. روایات متعددی داریم که روزه ازآن‌ها ساقط است اما در مورد اغماء اگر نیمی از روز باشد و قبل از آن نیت کرده باشد احتیاط واجب آن است که قضا کنندامااگرتمام‌روز باشد از او ساقط است.

وجوب روزه [وجوب روزه]

پرسش : گرفتن روزه برای مسلمانان چه حکمی دارد؟
پاسخ : در هرسال واجب است همه افراد مكلّف يك ماه مبارك رمضان را روزه بدارند.

حکم روزه در صورت تهدید شوهر به طلاق [وجوب روزه]

پرسش : اگر شوهر راضی نباشد که زن روزه بگیرد و زن را تهدید به جدایی کند، وظیفه چیست؟
پاسخ : در فرض سؤال روزه بگیرد و هرگاه شوهر از او خوردن غذا و ... را خواست انجام دهد و بعد قضای آن روز را بجا آورد.

روزه افراد ضعیف در مناطق گرمسیری [وجوب روزه]

پرسش : افرادی که در شهرهای زندگی می‌کنند که دارای آب‌وهوای خیلی گرمی است ازآنجایی‌که روزه در تابستان در آن مناطق طاقت‌فرسا است و انسان را از فعالیت‌های روزمره بازمی‌دارد، وظیفه‌ی آن‌ها چیست؟
پاسخ : مردم معمولاً در فصل تابستان نیز روزه می‌گیرند و به کارهای زندگی (البته به‌صورت سبک‌تر) ادامه می‌دهند ولی چنانچه بعضی افراد ضعیف باشند و طاقت روزه پی‌درپی نداشته باشند می‌توانند یک‌درمیان روزه‌بگیرند و در زمستان بقیه را قضا کنند.

حکم ترک یا افطار روزه به دلیل امتحانات [وجوب روزه]

پرسش : جوانانی که در ایام ماه رمضان امتحانان سرنوشت سازی دارند و اگر بخواهند روزه‌بگیرند نمی‌توانند درس بخوانند، آیا می‌توانند روزه را ترک نموده و در ایام دیگر قضا نمایند؟
پاسخ : درس خواندن مجوز افطار روزه نمی‌گردد و چنانچه بتواند، باید ساعت مطالعه خود را تغییر دهد و به فاصله زمانی افطار تا سحر و یا زمان‌هایی که توان بیشتری برای درس خواندن دارد موکول نماید. در غیر این صورت، تنها مجوز افطار این است که در برخی روزها (مثلاً هفته‌ای 3-4 روز) قبل از ظهر به مقدار مسافت شرعی از شهر خارج و در آنجا افطار کند و برگردد؛ و تا ماه رمضان سال آینده قضای آن را بجا آورد.
تعداد صفحات : 1