پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
مرتب سازی بر اساس
 

شرایط سگ شکاری [شکار با سگ]

پرسش : سگی که برای شکار فرستاده می شود باید چه شرائطی داشته باشد؟
پاسخ : سگ طورى تربيت شده باشد كه هر وقت آن را براى گرفتن شكار بفرستند برود و هر وقت از رفتن جلوگيرى كنند بايستد، بلكه همين اندازه كه سگ را براى شكار تربيت كرده‏اند كافى است، ولو اين‏كه وقتى چشمش به شكار افتاد خودش حركت كند و به سوى شكار برود، ولى احتياط واجب آن است كه اگر عادت دارد پيش از رسيدن صاحبش شكار را مى‏خورد از شكار او اجتناب شود، امّا اگر گاهى شكار را بخورد، يا فقط خون او را بخورد، اشكال ندارد.

لزوم گفتن بسم الله در هنگام فرستادن سگ [شکار با سگ]

پرسش : آیا بردن نام خدا در هنگام فرستادن سگ لازم است؟
پاسخ : هنگام فرستادن يا حركت كردن سگ به سوي شكار بايد نام خدا را ببرد، ولى اگر از روى فراموشى آن را ترك كند اشكال ندارد و لازم نيست پيش از فرستادن سگ نام خدا را ببرد، بلكه اگر پيش از آن كه سگ به شكار برسد نام خدا را ببرد حلال ‏است.

مردن شکار بواسطه زخمی شدن توسط سگ شکاری [شکار با سگ]

پرسش : در چه صورت شکاری که توسط سگ مرده است حلال می باشد؟
پاسخ : اگر شكار به واسطه زخمى كه از دندان سگ پيدا كرده بميرد حلال است، بنابراين اگر سگ، شكار خود را خفه كند يا از زيادى دويدن يا ترس بميرد حلال نيست.

شکار به وسیله ی حیوانی غیر از سگ شکاری [شکار با سگ]

پرسش : اگر حیوانی را توسط حیوانی غیر از سگ شکاری شکار کنند گوشت آن چه حکمی دارد؟
پاسخ : هرگاه به و سيله باز شكارى يا حيوان ديگر تربيت شده‏اى غير از سگ، حيوانى را شكاركند آن شكار حلال نيست، مگر اين‏كه وقتى برسند كه حيوان زنده باشد مطابق دستور شرع آن را ذبح كنند، در اين صورت حلال است.

اگر سگ تربيت شده حيوان ديگرى را شکار کند [شکار با سگ]

پرسش : اگر سگ را برای شکار حیوان معینی بفرستد اما سگ حیوان دیگری را شکار کند چه حکمی دارد؟
پاسخ : هرگاه سگ تربيت شده را براى شكار حيوانى بفرستد ولى آن سگ حيوان حلال ديگرى را شكار كند، اشكالى ندارد، همچنين اگر آن حيوان را با حيوان ديگرى شكار كند هر دو حلال است.

اگر یکی از شکارچی ها شرایط را نداشته باشد [شکار با سگ]

پرسش : اگر چند نفر باهم سگى را بفرستند ويكى از آنان كافر باشد، يا عمداً نام خدا را نبرد، يا چند سگ بفرستند و يكى از آنها تربيت شده نباشد تکلیف چیست؟
پاسخ : بنابر احتياط واجب بايد از گوشت آن شكار پرهيز كرد

لزوم مسلمان بودن صاحب سگ شکاری [شکار با سگ]

پرسش : کسی که سگ را برای شکار می فرستد باید چه شرائطی داشته باشد؟
پاسخ : كسى كه سگ را مى‏فرستد بنابر احتياط واجب بايد مسلمان يا بچه مسلمانى كه خوب و بد را مى‏فهمد باشد، كسى كه نسبت به اهل بيت پيغمبر اكرم صلى الله عليه و آله اظهار دشمنى كند مسلمان نيست و شكار او اشكال دارد.

زمان حاضر شدن صاحب سگ شکاری کنار شکار [شکار با سگ]

پرسش : صاحب سگ شکاری که آنرا به دنبال شکار فرستاده تا چه زمانی لازم است خود را کنار شکار برساند؟
پاسخ : كسى كه سگ را فرستاده وقتى برسد كه شكار جان داده باشد، يا اگر زنده است به اندازه سر بريدن وقت نباشد، آن شکار حلال است. امّا اگر زمانى برسد كه به اندازه سربريدن وقت دارد مثلًا چشم خود را حركت مى‏دهد يا پاى بر زمين مى‏زند، بايد سر حيوان را مطابق دستور شرع ببرد وگرنه حرام است.

اگر كسى كه سگ را فرستاده موفق به ذبح شکار نشود [شکار با سگ]

پرسش : اگر كسى كه سگ را فرستاده، وقتى برسد كه مى‏تواند سر حيوان را ببرد ولى كارد نداشته باشد، يا براى پيدا كردن كارد مدّتى وقت لازم باشد، و در این بین چنانچه حيوان بميرد حکم چیست؟
پاسخ : احتياط واجب اجتناب از گوشت آن است.

شاه میگو و خرچنگ آب شیرین [شکار با سگ]

پرسش : متخصّصین علم جانورشناسى مى گویند: در دریاهاى جنوبى کشور نوعى خرچنگ دراز به نام شاه میگو و در آبهاى شیرین مرداب انزلى و رودخانه هاى وابسته به آن و بعضى دیگر از آبهاى شیرین داخلى نوعى خرچنگ دراز به نام خرچنگ آب شیرین زندگى مى کند که شباهت ساختمانى بسیار زیادى با میگو دارد، از لحاظ ساختمان ظاهرى «شاه میگو» و «خرچنگ آب شیرین» تفاوت فاحشى با خرچنگ معروف که داراى بدنى گرد و پهن است و در کنار دریا و یا رودخانه ها زندگى مى کند دارد، آیا اینها حلال هستند یا حرام؟
پاسخ : حکم در این جا تابع صدق موضوع در نظر عرف است، اگر به آن، خرچنگ (سرطان) گفته شود حرام است و اگر صدق روبیان (میگو) بر آن کند حلال است، براى تشخیص این موضوع مى توانید به صیّادان مراجعه کنید.

فرستادن چند سگ برای شکار واحد [شکار با سگ]

پرسش : اگر چند سگ برای شکار حیوانی فرستاده شوند بعضی از آنها شرائط سگ شکاری را نداشته باشند گوشت حیوان چه حکمی دارد؟
پاسخ : هرگاه چند سگ را براى شكار حيوانى بفرستند چنانچه همه آنها داراى شرايط شکار با سگ شکاری باشند شكار حلال است و اگر بعضى از آنها داراى اين شرايط نيستند شكار حرام است.
تعداد صفحات : 1