هدف از تألیف این کتاب و رسالت آن

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
مرتب سازی بر اساس
 
اعتقاد ما
بخش اوّل /خدا شناسی و توحید / 1ـ وجود قادر متعال

بسم الله الرحمن الرحیم
 
هدف از تألیف این کتاب و رسالت آن
 
1-ما در عصر خود شاهد تحول عظيمى هستيم، تحولى كه از يكى از بزرگترين اديان آسمانى يعنى ‏«اسلام‏» سرچشمه مى‏ گيرد.
اسلام در عصر ما تولد نوينى يافته، مسلمين جهان بيدار شده و به اصل خويش باز مى ‏گردند، و حل مشكلات خود را كه در جاى ديگر نيافته‏اند،در تعليمات اسلام و اصول و فروع آن جستجو مى‏ كنند.
دليل اين تحول چيست؟موضوع بحث جداگانه‏اى است، مهم اين است كه بدانيم آثار اين تحول عظيم در همه كشورهاى اسلامى، و حتى در بيرون جهان اسلام آشكار شده است، و به همين دليل بسيارى از مردم دنيا مى‏ خواهند بدانند كه اسلام چه مى‏ گويد؟ و چه پيام تازه ‏اى براى مردم جهان دارد؟
در چنين شرايط حساسى وظيفه ماست كه اسلام را آن چنان كه هست‏ بدون هر گونه پيرايه و با تعبيراتى روشن و قابل درك براى عموم شرح دهيم و عطش مردمى را كه مى‏ خواهند نسبت‏ به اسلام و مذاهب اسلامى آگاهى بيشترى پيدا كنند با بيان حقيقت فرو نشانيم و اجازه ندهيم كه ديگران به جاى ما سخن بگويند و به جاى ما تصميم بگيرند.
2-قابل انكار نيست كه در اسلام مانند ساير اديان، مذاهب مختلفى وجود دارد كه هر يك داراى ويژگيهايى در مسائل عقيدتى يا عملى مى‏ باشند، ولى اين تفاوتها هرگز در آن حد نيست كه مانع از همكارى نزديك ميان پيروان اين آيين گردد. بلكه آنها مى‏ توانند در سايه همكارى و همگامى موجوديت ‏خود را در برابر طوفانهايى كه از شرق و غرب مى‏ وزد حفظ كنند و به مخالفان مشترك اجازه ندهند نقشه‏ هاى خود را عملى سازند.
به يقين ايجاد اين تفاهم و تحكيم و تعميق آن، نياز به رعايت اصول و ضوابطى دارد كه از همه مهمتر اين است كه فرق اسلامى يكديگر را به خوبى بشناسند و ويژگيهاى هر يك براى ديگرى روشن گردد، چرا كه تنها با شناخت‏ يكديگر مى‏ توانند جلو سوء تفاهم ها را بگيرند و راه همكارى را هموار سازند.
بهترين راه براى شناخت‏ يكديگر اين است كه عقايد هر مذهبى را در فروع و اصول اسلام، از دانشمندان معروف و شناخته شده آن مذهب بگيرند چون اگر به سراغ ناآگاهان برويم، يا احيانا عقايد پيروان يك مذهب را از دشمنانشان بشنويم. حب و بغضها راه وصول به مقصد را مى‏ بندد و تفاهم مبدل به دلسردى و جدايى مى‏ شود.
3-با توجه به دو نكته بالا بر اين شديم كه عقايد اسلامى را در اصول و فروع به ضميمه ويژگيهاى مذهب شيعه، در اين كتابچه مختصر گرد آورى كنيم و نوشتارى تهيه شود كه داراى خصوصيات زير باشد:
1-فشرده و عصاره همه مطالب لازم در آن منعكس باشد و زحمت مطالعه كتابهاى متعدد را از دوش خوانندگان جستجوگر بردارد.
2-بحثها روشن و خالى از هر گونه ابهام باشد و حتى از به كارگيرى اصطلاحاتى كه تنها به درد محيطهاى علمى و حوزوى مى‏ خورد پرهيز شود، در عين حال اين كار چيزى از تعميق بحثها نكاهد.
3-با اين كه هدف ذكر عقايد است نه بيان دلايل آن، ولى در موارد حساس تا آن جا كه طبيعت چنين نوشتار فشرده ‏اى اجازه مى‏ دهد، بحثها آميخته با دلايلى از كتاب و سنت و دليل عقل باشد.
4-از هر گونه پرده پوشى و مجامله و پيشداورى خالى باشد، تا بتواند واقعيت ها را آن چنان كه هست، منعكس نمايد.
5-موازين ادب و عفت قلم نسبت‏ به همه مذاهب در تمام بحثها مراعات گردد.
كتابچه موجود با رعايت نكات بالا در سفر بيت الله الحرام كه روح و جان صفاى بهتر و بيشترى دارد تهيه شد، سپس در جلسات متعددى با حضور جمعى از دانشمندان مورد بحث و بررسى دقيق قرار گرفت و تكميل شد. اميدواريم با اين كار موفق به رسيدن به اهدافى كه در بالا اشاره كرديم شده باشيم و ذخيره‏اى براى يوم المعاد گردد. در اين جا دست ‏به درگاه قادر متعال برداشته عرضه مى‏ داريم:
«ربنا اننا سمعنا مناديا ينادى للايمان ان آمنوا بربكم فآمنا ربنافاغفر لنا ذنوبنا و كفر عنا سيئاتنا و توفنا مع الابرار» (1)
محرم الحرام 1417
قم-مدرسة الامام امير المؤمنين (ع)
ناصر مكارم شيرازى
1-سوره آل عمران، آيه 193.
بخش اوّل /خدا شناسی و توحید / 1ـ وجود قادر متعال
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lotus
Mitra
Nazanin
Titr
Tahoma