بخش اوّل /خدا شناسی و توحید / 1ـ وجود قادر متعال

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
مرتب سازی بر اساس
 
اعتقاد ما
2ـ صفات جمال و جلال او هدف از تألیف این کتاب و رسالت آن

ما معتقدیم: که خداوند متعال پديد آورنده تمام جهان هستى است، و آثار عظمت و علم و قدرت او در جبين تمامى موجودات جهان، آشكار و هويداست، در درون وجود ما، در عالم جانداران و گياهان، در ستارگان آسمان، و عوالم بالا و در همه جا نمايان است.
ما معتقديم: هر چه در اسرار موجودات اين جهان بيشتر انديشه كنيم به عظمت ذات پاك او و وسعت علم و قدرتش آگاهتر مى ‏شويم و با پيشرفت علم و دانش بشرى هر روز درهاى تازه‏اى از علم و حكمت او به روى ما گشوده مى‏ شود، و ابعاد انديشه ما را گسترش بيشترى مى ‏دهد و اين تفكر سرچشمه عشق روز افزون ما نسبت ‏به او خواهد شد و هر لحظه ما را به آن ذات مقدّس نزديك و نزديكتر مى‏ سازد و در نور جلال و جمال او فرو مى‏ برد.
قرآن مجيد مى‏ گويد:
«و فى الارض آيات للموقنين* و فى انفسكم افلا تبصرون‏»،
و در زمين آياتى براى جويندگان يقين است و در وجود خود شما (نيز آياتى است) آيا نمى‏ بينيد؟». (1)
«إنَّ فى خَلقِ السَّمواتِ و الأَرضِ و اختلافِ اللَّيلِ و النَّهارِ لِآياتٍ لِاُولىِ الأَلبابِ* أَلَّذينَ يَذكُرُونَ اللهَ قِياماً وَ قُعُوداً وَ عَلى جُنُوبِهِم وَ يَتَفَكَّرُونَ فى خَلقِ السَّمواتِ وَ الأَرضِ رَبَّنا ما خَلَقتَ هذا باطِلاً ،
مسلماً در آفرينش آسمانها و زمين و آمد و رفت‏ شب و روز، نشانه ‏هاى (روشنى) براى خردمندان است-همانها كه خدا را در حال ايستاده و نشسته و آن گاه كه بر پهلو خوابيده‏ اند ياد مى‏ كنند، و در اسرار آفرينش آسمانها و زمين مى‏ انديشند (و مى‏ گويند:) بار الها! هرگز اينها را بيهوده نيافريده‏ اى! ». (2)
 
1-سوره ذاريات، آيات 20 و 21.
2-سوره آل عمران، آيات 190 و 191. 
2ـ صفات جمال و جلال او هدف از تألیف این کتاب و رسالت آن
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lotus
Mitra
Nazanin
Titr
Tahoma