5ـ توحید، روح تمام تعلیمات اسلام است

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
مرتب سازی بر اساس
 
اعتقاد ما
6ـ شاخه‏ هاى توحيد 4ـ او جسم نيست و هر گز ديده نمى ‏شود

ما معتقدیم:از مهمترين مسائل درباره معرفة الله، معرفت مساله توحيد، و يگانگى ذات پاك اوست، در واقع توحيد تنها يكى از اصول دين نيست، بلكه روح و خمير مايه تمام عقايد اسلامى است، و با صراحت مى‏ توان گفت: اصول و فروع اسلام در توحيد شكل مى ‏گيرد، همه جا سخن از توحيد و يگانگى است، وحدت ذات پاك و توحيد صفات و افعال خدا و در تفسيرى ديگر وحدت دعوت انبياء، وحدت دين و آيين الهى، وحدت قبله و كتاب آسمانى ما، وحدت احكام و قوانين الهى درباره تمام افراد بشر، و بالاخره وحدت صفوف مسلمين، و نيز وحدت يوم المعاد.
به همين دليل قرآن مجيد هر گونه انحراف از توحيد الهى و گرايش به شرك را، گناهى نابخشودنى مى‏ شمرد: ان الله لا يغفر ان يشرك به و يغفر ما دون ذلك لمن يشاء و من يشرك بالله فقد افترى اثما عظيما؛ خداوند (هرگز) شرك را نمى‏ بخشد، و پايين‏ تر از آن را براى هر كس بخواهد (و شايسته بداند) مى‏ بخشد، و آن كس كه براى خدا همتايى قرار دهد گناه بزرگى مرتكب شده است‏». (1)
و لقد اوحى اليك و الى الذين من قبلك لئن اشركت ليحبطن عملك و لتكونن من الخاسرين؛ به تو و همه پيامبران پيشين وحى شده كه اگر مشرك شوى تمام اعمالت تباه مى‏ گردد، و از زيانكاران خواهى بود». (2)

1-سوره نساء،آيه 48.
2-سوره زمر،آيه 65.
6ـ شاخه‏ هاى توحيد 4ـ او جسم نيست و هر گز ديده نمى ‏شود
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lotus
Mitra
Nazanin
Titr
Tahoma