بخش دوّم / نبوت پيامبران الهى / 12ـ فلسفه بعثت پيامبران

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
مرتب سازی بر اساس
 
اعتقاد ما
13ـ همزیستی با پیروان ادیان آسمانی 11ـ نه تعطيل نه تشبيه

ما معتقدیم: خداوند براى هدايت نوع بشر و رساندن انسانها به كمال مطلوب و سعادت جاويدان، پيامبران و رسولانى فرستاده است، چه اين كه اگر نمى‏ فرستاد هدف آفرينش بشر حاصل نمى ‏شد، و انسانها در گرداب گمراهى غوطه ‏ور مى‏ شدند و نقض غرض لازم مى ‏آمد: «رسلا مبشرين و منذرين لئلا يكون للناس على الله حجة بعد الرسل و كان الله عزيزا حكيما؛ پيامبرانى (را فرستاد) كه بشارت دهنده و بيم دهنده بودند، تا حجتى براى مردم بر خدا باقى نماند (و راه سعادت را به همه نشان دهند و بر همه اتمام حجت‏ شود) و خداوند توانا و حكيم است‏». (1)
ما معتقديم: از ميان آنها پنج نفر «اولو العزم‏» يعنى ‏«صاحب شريعت و كتاب آسمانى و آيين جديد» بودند كه نخستين آنها «نوح‏» (ع) سپس‏ «ابراهيم‏» و «موسى‏» و «عيسى‏» (ع) و آخرين آنها «حضرت محمد» (ص) است.
«و اذ اخذنا من النبيين ميثاقهم و منك و من نوح و ابراهيم و موسى و عيسى ابن مريم و اخذنا منهم ميثاقا غليظا؛ به خاطر بياور هنگامى را كه از پيامبران پيمان گرفتيم و (همچنين) از تو و نوح و ابراهيم و موسى و عيسى بن مريم، و ما از همه آنها پيمان محكمى گرفتيم (كه در اداى رسالت و نشر كتاب آسمانى كوشا باشند) ». (2)
«فاصبر كما صبر اولوا العزم من الرسل؛ صبر و استقامت كن آن گونه كه پيامبران اولوا العزم صبر و استقامت كردند». (3)
ما معتقديم: پيامبر اسلام (ص) خاتم انبياء و آخرين رسولان الهى است و شريعت او براى همه مردم دنياست و تا پايان جهان باقى است، يعنى جامعيت معارف و احكام و تعليمات اسلام چنان است كه به تمام نيازمنديهاى انسان در جهات معنوى و مادى تا پايان جهان، پاسخ مثبت مى ‏دهد، و هر كس ادعاى نبوت و رسالت تازه‏اى كند باطل و بى اساس است.
«ما كان محمد ابا احد من رجالكم و لكن رسول الله و خاتم النبيين و كان الله بكل شى‏ء عليما؛ محمد (ص) پدر (خوانده) هيچ يك از مردان شما نيست، ولى رسول خدا و ختم كننده سلسله پيامبران است، خداوند به همه چيز آگاه است (و آنچه لازم بوده در اختيار او نهاده) ». (4)
1-سوره نساء، آيه 165.
2-سوره احزاب، آيه 7.
3-سوره احقاف، آيه 35.
4ـ سوره احزاب، آيه 40. 
13ـ همزیستی با پیروان ادیان آسمانی 11ـ نه تعطيل نه تشبيه
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lotus
Mitra
Nazanin
Titr
Tahoma