13ـ همزیستی با پیروان ادیان آسمانی

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
مرتب سازی بر اساس
 
اعتقاد ما
14ـ معصوم بودن انبيا در تمام عمر بخش دوّم / نبوت پيامبران الهى / 12ـ فلسفه بعثت پيامبران

با اين كه ما اسلام را تنها آيين رسمى خداوند در اين زمان مى ‏دانيم ولى معتقديم بايد با پيروان مذاهب آسمانى ديگر «همزيستى مسالمت آميز» داشته باشيم، خواه در كشورهاى اسلامى زندگى كنند خواه در بيرون آن، مگر كسانى از آنها كه در مقام مبارزه با اسلام و مسلمين بر آيند: «لاينهاكم الله عن الذين لم يقاتلوكم فى الدين و لم يخرجوكم من دياركم ان تبروهم و تقسطوا اليهم ان الله يحب المقسطين؛ خدا شما را از نيكى كردن و رعايت عدالت نسبت‏ به كسانى كه به خاطر دين با شما پيكار نكردند و شما را از خانه و وطنتان بيرون نراندند، نهى نمى ‏كند، زيرا خداوند عدالت پيشگان را دوست دارد». (1)
ما معتقديم: با بحثهاى منطقى مى‏ توان حقيقت اسلام و تعليمات آن را براى ساير مردان جهان، تبيين و آشكار كرد، و جاذبه اسلام را به قدرى قوى مى‏ دانيم كه اگر به خوبى تبيين گردد، گروههاى زيادى را به خود متوجه خواهد ساخت، به خصوص در دنياى امروز كه گوش شنوا براى شنيدن پيام اسلام، بسيار است.
به همين دليل ما معتقديم: نبايد اسلام را از طريق جبر و فشار به ديگران تحميل كرد: «لا اكراه فى الدين قد تبين الرشد من الغى؛ در قبول دين اكراهى نيست زيرا راه درست از نادرست آشكار شده است‏». (2)
ما معتقديم: عمل كردن مسلمين به دستورهاى جامع اسلام مى ‏تواند عامل ديگرى براى معرفى اسلام باشد پس حاجتى به اجبار و تحميل نيست.
1-سوره ممتحنه، آيه 8.
2-سوره بقره، آيه 256. 
14ـ معصوم بودن انبيا در تمام عمر بخش دوّم / نبوت پيامبران الهى / 12ـ فلسفه بعثت پيامبران
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lotus
Mitra
Nazanin
Titr
Tahoma