16ـ معجزات وعلم غيب

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
مرتب سازی بر اساس
 
اعتقاد ما
17ـ مقام شفاعت پيامبران 15ـ آنها بندگان فرمانبردار خدا هستند

عبوديت پيامبران هرگز مانع از آن نيست كه آنها به اذن و فرمان خداوند از امور پنهانى مربوط به حال و گذشته و آينده آگاه باشند: «عالم الغيب فلا يظهر على غيبه احدا الا من ارتضى من رسول؛ خداوند داناى غيب است، و هيچ كس را بر اسرار غيبش آگاه نمى‏ سازد، مگر رسولانى را كه برگزيده است‏». (1)
مى‏ دانيم: يكى از معجزات مسيح (ع) اين بود كه به مردم از پاره ‏اى از امور پنهانى خبر مى ‏داد: «و انبئكم بما تاكلون و ما تدخرون فى بيوتكم؛ من شما را از آنچه مى‏ خوريد و در خانه‏ هاى خود ذخيره مى‏ كنيد خبر مى‏ دهم‏»! (2)
پيامبر اسلام (ص) نيز از طريق تعليم الهى بسيارى از اخبار نهانى را بيان مى‏ فرمود: «ذلك من انباء الغيب نوحيه اليك؛ اين از خبرهاى غيب است كه به تو وحى مى‏ فرستيم‏». (3)
بنابراين مانعى ندارد كه پيامبران الهى از طريق وحى و به اذن پروردگار از غيب خبر دهند و اگر در بعضى از آيات قرآن، علم غيب از پيامبر اسلام (ص) نفى شده است: «و لا اعلم الغيب و لا اقول لكم انى ملك؛ من از غيب آگاه نيستم و نمى‏ گويم فرشته ‏ام‏». (4) منظور علم ذاتى و استقلالى است، نه علمى كه از طريق تعليم الهى حاصل شود، زيرا مى‏ دانيم آيات قرآن يكديگر را تفسير مى‏ كنند.
ما معتقديم: اين بزرگواران كارهاى خارق العاده، و معجزات مهمى‏ «باذن الله‏» انجام مى‏ دادند، و اعتقاد به انجام اين گونه كارها به اذن الهى، نه شرك است و نه منافاتى با مقام عبوديت آنها دارد. حضرت مسيح (ع) -به تصريح قرآن مجيد- مردگان را به اذن خدا زنده مى‏ كرد، و بيماران غير قابل علاج را به فرمان خدا شفا مى‏ داد: «و ابرى‏ء الاكمه و الابرص و احى الموتى باذن الله‏». (5)
1-سوره جن، آيات 26 و 27.
2-سوره آل عمران، آيه 49.
3-سوره يوسف، آيه 102.
4-سوره انعام، آيه 50.
5-سوره آل عمران، آيه 49. 
17ـ مقام شفاعت پيامبران 15ـ آنها بندگان فرمانبردار خدا هستند
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lotus
Mitra
Nazanin
Titr
Tahoma