بخش سوّم / قرآن و كتب آسمانى / 24ـ فلسفه نزول كتابهاى آسمانى

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
مرتب سازی بر اساس
 
اعتقاد ما
25ـ قرآن برترين معجزه پيامبر اسلام (ص) 23ـ اسلام و سرشت انسانى

ما معتقدیم: خداوند براى هدايت نوع بشر كتابهاى آسمانى متعددى فرستاده، از جمله ‏«صحف‏» ابراهيم و نوح، و «تورات‏» و «انجيل‏» و از همه جامعتر «قرآن مجيد» است، و اگر اين كتابها نازل نمى ‏شد، انسان در مسير خداشناسى و عبادت پروردگار گرفتار خطا مى‏ شد و از اصول تقوا و اخلاق و تربيت، و قوانين اجتماعى مورد نيازش دور مى‏ ماند.
اين كتب آسمانى همچون باران رحمتى بر صفحه دلها فرو ريخت و بذرهاى تقوا و اخلاق و معرفة الله و علم و حكمت را در نهاد انسانها پرورش داد و شكوفا ساخت.
«آمن الرسول بما انزل اليه من ربه و المؤمنون كل آمن بالله و ملائكته و كتبه و رسله؛ پيامبر به آنچه از سوى پروردگارش بر او نازل شده ايمان آورده و همه مؤمنان (نيز) به خدا و فرشتگان او و تمام كتابها و فرستادگانش ايمان آورده‏ اند». (1)
هر چند متاسفانه بر اثر گذشت زمان و دخالت جاهلان و نااهلان، بسيارى از كتب آسمانى، مورد تحريف قرار گرفت و با افكار نادرستى آميخته شد، ولى قرآن مجيد با دلايلى كه در بخش جاودانگى قرآن آمده دست نخورده باقى مانده است و همچون آفتابى در همه اعصار و قرون مى ‏درخشد و دلها را روشن مى‏ سازد.
«قد جاءكم من الله نور و كتاب مبين يهدى به الله من اتبع رضوانه سبل السلام؛ از سوى خدا نور و كتاب آشكارى به سوى شما آمد- خداوند به بركت آن، كسانى را كه از خشنودى او پيروى دارند، به راههاى سلامت (و سعادت) هدايت مى‏ كند». (2)
1ـسوره بقره، آيه 285.
2-سوره مائده، آيات 15 و 16. 
25ـ قرآن برترين معجزه پيامبر اسلام (ص) 23ـ اسلام و سرشت انسانى
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lotus
Mitra
Nazanin
Titr
Tahoma