27ـ قرآن و نیازهای مادّی و معنوی انسانها

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
مرتب سازی بر اساس
 
اعتقاد ما
28ـ تلاوت، تدبّر، عمل 26ـ عدم تحريف قرآن

ما معتقديم: آنچه مورد نياز انسان براى زندگى معنوى و مادى است، اصول آن در قرآن مجيد بيان شده است، براى اداره حكومت و مسائل سياسى، روابط با جوامع ديگر، اصول همزيستى، جنگ و صلح، مسائل قضايى و اقتصادى و غير آن ضوابط و قواعد كلي ه‏اى بيان شده كه به كار بستن آنها، فضاى زندگى ما را روشن مى‏ سازد.
«و نزلنا عليك الكتاب تبيانا لكل شى‏ء و هدى و رحمة و بشرى للمسلمين؛ ما اين كتاب را بر تو نازل كرديم كه بيانگر همه چيز و مايه هدايت و رحمت و بشارت براى پيروان اسلام است‏». (1)
به همين دليل اعتقاد ما اين است كه هرگز «اسلام‏» از «حكومت و سياست‏» جدا نمى ‏باشد و به مسلمانان دستور مى ‏دهد زمام حكومت‏ خود را در دست گيرند، و ارزشهاى والاى اسلام را به كمك آن زنده كنند، و جامعه اسلامى چنان تربيت‏ شود كه عموم مردم در مسير عدالت و قسط قرار گيرند و حتى عدالت را درباره دوست و دشمن اجرا كنند.
«يا ايها الذين آمنوا كونوا قوامين بالقسط شهداء لله و لو على انفسكم او الوالدين و الاقربين؛ اى كسانى كه ايمان آورده ‏ايد، كاملا قيام به عدالت كنيد و براى خدا شهادت دهيد هر چند (اين گواهى) به زيان خود شما يا پدر و مادر و نزديكان شما بوده باشد». (2)
«و لا يجرمنكم شنئان قوم على ان لا تعدلوا اعدلوا هو اقرب للتقوى؛ هرگز دشمنى با جمعيتى، شما را به گناه و ترك عدالت نكشاند، عدالت كنيد كه به تقوا و پرهيزكارى نزديكتر است‏». (3)
1-سوره نحل، آيه 89.
2-سوره نساء، آيه 135.
3-سوره مائده، آيه 8. 
28ـ تلاوت، تدبّر، عمل 26ـ عدم تحريف قرآن
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lotus
Mitra
Nazanin
Titr
Tahoma