33ـ سنت امامان اهل بيت (عليهم السلام)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
مرتب سازی بر اساس
 
اعتقاد ما
بخش چهارم / قیامت و زندگی پس از مرگ / 34ـ بدون معاد زندگی نامفهوم است 32ـ سنت، برخاسته از «كتاب الله‏» است

و نیز ما معتقديم: احاديث ائمه اهل بيت-عليهم السلام-نيز به دستور پيغمبر اكرم (ص) واجب الاطاعه است، زيرا «اولاً» در حديث معروف متواترى كه در اغلب كتب مشهور حديث اهل سنت و شيعه نقل شده است‏ به اين معنى تصريح شده، در صحيح «ترمذى‏» آمده است كه پيامبر (ص) فرمود: «يا ايها الناس انى قد تركت فيكم ما ان اخذتم به لن تضلوا، كتاب الله و عترتى اهل بيتى؛ اى مردم! من در ميان شما چيزى گذاردم كه اگر دست‏ به دامن آنها زنيد هرگز گمراه نخواهيد شد كتاب خدا و عترتم، يعنى اهل بيتم!» (1)
ثانياً امامان اهل بيت-عليهم السلام-تمام احاديث‏ خود را از پيغمبر اكرم (ص) نقل كرده ‏اند، و گفته اند آنچه ما مى‏ گوييم از پدرانمان از پيامبر (ص) به ما رسيده است.
آرى پيامبر (ص) آينده مسلمين و مشكلات آنها را به خوبى مى ‏ديده و راه حل مشكلات فزاينده آنها را تا پايان جهان در پيروى از قرآن و ائمه اهل بيت-عليهم السلام-شمرده است.
آيا مى ‏توان حديثى را با اين اهميت و اين محتوا و اين اسناد قوى ناديده گرفت و به سادگى از كنار آن گذشت؟!، به همين دليل معتقديم: اگر نسبت‏ به اين مساله توجه بيشترى مى ‏شد، بعضى از مشكلات كه مسلمانان امروز در مسائل عقايد و تفسير و مسائل فقهى با آن رو به رو هستند وجود نداشت.
1-صحيح ترمذى، جلد 5، صفحه 662، باب مناقب اهل بيت النبى (ص)، حديث 3786- اسناد متعدد اين حديث در بحث امامت‏ بطور مشروحتر خواهد آمد.
بخش چهارم / قیامت و زندگی پس از مرگ / 34ـ بدون معاد زندگی نامفهوم است 32ـ سنت، برخاسته از «كتاب الله‏» است
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lotus
Mitra
Nazanin
Titr
Tahoma