بخش چهارم / قیامت و زندگی پس از مرگ / 34ـ بدون معاد زندگی نامفهوم است

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
مرتب سازی بر اساس
 
اعتقاد ما
35ـ دلايل معاد روشن است 33ـ سنت امامان اهل بيت (عليهم السلام)

ما معتقدیم: همه انسانها در روز واحدى بعد از مرگ زنده مى‏ شوند و به حساب اعمال آنها رسيدگى خواهد شد، نيكان و صالحان در بهشت جاويدان جاى مى ‏گيرند و بدان و گنهكاران به دوزخ فرستاده مى‏شوند.
«الله لا اله الا هو ليجمعنكم الى يوم القيمة لا ريب فيه؛ معبودى جز خداوند يكتا نيست، به يقين همه شما را در روز رستاخيز كه شكى در آن نيست گرد آورى مى‏ كند». (1) .
«فاما من طغى * و آثر الحيوة الدنيا * فان الجحيم هى الماوى * و اما من خاف مقام ربه و نهى النفس عن الهوى * فان الجنة هى الماوى؛ اما آن كس كه طغيان كرده و زندگى دنيا را مقدم داشته است ‏به يقين دوزخ جايگاه اوست و آن كس كه از مقام (عدالت) پروردگارش بترسد و نفس را از هوى و هوس باز دارد به يقين بهشت جايگاه اوست‏». (2) .
ما معتقديم:اين جهان در واقع پلى است كه انسانها بايد از آن بگذرند و به سراى جاويدان برسند، يا به تعبير ديگر دانشگاه، يا بازار تجارت، يا مزرعه‏اى است‏ براى سراى ديگر.
على (ع) درباره دنيا مى‏ گويد: «ان الدنيا دار صدق لمن صدقها... و دار غنى لمن تزود منها، و دار موعظة لمن اتعظ بها، مسجد احباء الله و مصلى ملائكة الله و مهبط وحى الله و متجر اولياء الله؛ دنيا جايگاه صدق و راستى است‏ براى آن كس كه با صداقت‏ با آن برخورد كند... و سراى بى نيازى است‏ براى آن كس كه از آن توشه بر گيرد، و جايگاه آگاهى و بيدارى است‏ براى آن كس كه از آن پند گيرد، مسجد دوستان خداست، و نمازگاه فرشتگان پروردگار و محل نزول وحى الهى، و تجارتخانه دوستان حق!» (3) .
1-سوره نساء، آيه 87.
2-سوره نازعات، آيات 37-41.
3-نهج البلاغه، كلمات قصار، شماره 131. 
35ـ دلايل معاد روشن است 33ـ سنت امامان اهل بيت (عليهم السلام)
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lotus
Mitra
Nazanin
Titr
Tahoma