42ـ عالم برزخ

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
مرتب سازی بر اساس
 
اعتقاد ما
43ـ پاداشهاى معنوى و مادى 41ـ شفاعت در قيامت

ما معتقديم: در ميان اين جهان و سراى آخرت، جهان سومى به نام «برزخ‏» است كه ارواح همه انسانها پس از مرگ تا روز قيامت در آن قرار مى‏ گيرند.
«و من ورائهم برزخ الى يوم يبعثون؛ و پشت‏سر آنها (پس از مرگ) برزخى است تا روز قيامت‏». (1)
البته از جزئيات آن جهان نيز آگاهى زيادى نداريم و نمى‏ توانيم داشته باشيم، اين قدر مى‏ دانيم كه ارواح نيكان و صالحانى كه در درجات بالا قرار دارند (مانند ارواح شهدا) در آن جهان، متنعم به نعمتهاى فراوانى هستند: «و لا تحسبن الذين قتلوا فى سبيل الله امواتا بل احياء عند ربهم يرزقون؛ هرگز گمان مبر كسانى كه در راه خدا كشته شدند مردگانند، بلكه آنها زنده ‏اند و در پيشگاه پروردگارشان متنعمند». (2)
و نيز ارواح ظالمان و طاغوتها و حاميان آنها در آن جهان معذبند، همان گونه كه قرآن درباره فرعون و آل فرعون مى‏ گويد: «النار يعرضون عليها غدوا و عشيا و يوم تقوم الساعة ادخلوا آل فرعون اشد العذاب؛ عذاب آنها (در برزخ) آتش (دوزخ) است كه هر صبح و شام بر آن عرضه مى ‏شوند، و روزى كه قيامت ‏بر پا شود (مى‏ فرمايد) آل فرعون را داخل سخت ‏ترين عذابها كنيد! » (3)
ولى گروه سومى كه گناهان كمترى دارند نه جزء اين دسته ‏اند و نه جزء آن دسته، و مشمول هيچ كدام از عذاب و كيفر نيستند، گويى در جهان برزخ در حالتى شبيه به خواب فرو مى ‏روند و در رستاخيز بيدار مى ‏شوند! «و يوم تقوم الساعة يقسم المجرمون ما لبثوا غير ساعة... و قال الذين اوتوا العلم و الايمان لقد لبثتم فى كتاب الله الى يوم البعث فهذا يوم البعث و لكنكم كنتم لا تعلمون؛ و روزى كه قيامت‏ بر پا شود گنهكاران قسم ياد مى‏ كنند كه جز ساعتى در عالم برزخ درنگ نكردند... اما كسانى كه علم و ايمان به آنها داده شده (خطاب به مجرمان) مى‏ گويند: شما به فرمان خدا تا روز قيامت (در عالم برزخ) قرار داشتيد، و اكنون روز رستاخيز است ولى شما نمى ‏دانستيد!» (4) .
در روايات اسلامى نيز از پيغمبر اكرم (ص) آمده است كه فرمود: «القبر روضة من رياض الجنة او حفرة من حفر النيران؛ قبر يا باغى است از باغهاى بهشت، يا حفره‏اى از حفره‏هاى دوزخ‏». (5)
1-سوره مؤمنون، آيه 100.
2-سوره آل عمران، آيه 169.
3-سوره مؤمن، آيه 46.
4-سوره روم، آيه 56.
5-صحيح ترمذى، جلد 4، كتاب صفة القيامة، باب 26، حديث 2460، در منابع شيعه اين حديث گاه از امير مؤمنان على (ع) و گاه از امام على بن الحسين (ع) نقل شده است (بحار الانوار، جلد 6، صفحه 214 و 218) .
43ـ پاداشهاى معنوى و مادى 41ـ شفاعت در قيامت
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lotus
Mitra
Nazanin
Titr
Tahoma