50ـ امامان به وسيله پيامبر (ص) تعيين شده‏ اند

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
مرتب سازی بر اساس
 
اعتقاد ما
51ـ نصب على (ع) از سوى پيامبر (ص) 49ـ امام بايد منصوص باشد

ما معتقديم: پيامبر اسلام (ص) امامان بعد از خود را تعيين فرموده است. در يك جا بطور عموم، در حديث معروف ثقلين فرموده است.
در صحيح مسلم مى‏ خوانيم: پيغمبر اكرم (ص) در سرزمينى ميان مكه و مدينه به نام‏ «خم‏» برخاست، خطبه ‏اى خواند، سپس فرمود: «نزديك است كه من از ميان شما بروم انى تارك فيكم الثقلين، اولهما كتاب الله فيه الهدى و النور... و اهل بيتى، اذكركم الله فى اهل بيتى؛ من دو چيز گرانمايه در ميان شما به يادگار مى ‏گذارم نخستين آنها كتاب خداست كه در آن، نور و هدايت است... و اهل بيتم، به شما توصيه مى‏ كنم كه خدا را درباره اهل بيتم فراموش نكنيد (اين جمله را سه بار تكرار كرد) ». (1) همين معنى در «صحيح ترمذى‏» نيز آمده و با صراحت مى ‏گويد: «اگر دست‏ به دامن اين دو بزنيد هرگز گمراه نخواهيد شد». (2)
اين حديث در سنن دارمى (3) و خصائص نسائى (4) و مسند احمد (5) و غالب كتب معروف و مشهور اسلامى آمده و جاى ترديدى در آن نيست و در واقع جزء احاديث متواتره محسوب مى‏ شود كه هيچ مسلمانى نمى ‏تواند آن را انكار كند و از روايات استفاده مى ‏شود كه پيامبر اسلام (ص) نه يك بار بلكه چندين بار در مواقع مختلف آن را تكرار فرمود.
بديهى است كه تمام اهل بيت پيامبر (ص) نمى ‏توانند چنين مقام والايى را در كنار قرآن داشته باشند بنابراين تنها اشاره به امامان معصوم از ذريه پيامبر (ص) است (فقط در بعضى از احاديث ضعيف و مشكوك به جاى اهل بيتى، سنتى آمده است) .
ما به حديث مشهور ديگرى كه در منابع معروف مانند صحيح بخارى، صحيح مسلم، صحيح ترمذى، صحيح ابى داود و مسند حنبل و كتب ديگر آمده است نيز استناد مى‏ كنيم، پيغمبر اكرم (ص) فرمود: «لا يزال الدين قائما حتى تقوم الساعة او يكون عليكم اثنتى عشر خليفة كلهم من قريش؛ دين اسلام بر پاست تا قيام قيامت و تا اين كه دوازده خليفه بر شما حكومت كنند كه همه از قريشند». (6)
ما معتقديم: تفسير قابل قبولى براى اين روايات جز آنچه در عقايد شيعه اماميه مربوط به ائمه دوازده گانه آمده است تصور نمى ‏شود، فكر كنيد آيا تفسير ديگرى مى ‏تواند داشته باشد!
1-صحيح مسلم، جلد 4، صفحه 1873.
2-صحيح ترمذى، جلد 5، صفحه 662.
3-سنن دارمى، جلد 2، صفحه 432.
4-خصائص نسائى، صفحه 20.
5-مسند احمد، جلد 5، صفحه 182 و كتاب كنز العمال، جلد 1، صفحه 185، حديث 945.
6-اين تعبير در صحيح مسلم، جلد 3، صفحه 1453 از «جابر بن سمره‏» از پيامبر اكرم (ص) نقل شده است و با تفاوت مختصرى در ساير كتابهايى كه در بالا نام برده شد آمده است (صحيح بخارى، جلد 3، صفحه 101، صحيح ترمذى، جلد 4، صفحه 501 و صحيح ابى داود، جلد 4، كتاب المهدى) . 
51ـ نصب على (ع) از سوى پيامبر (ص) 49ـ امام بايد منصوص باشد
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lotus
Mitra
Nazanin
Titr
Tahoma