70ـ سجده بر خاك

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
مرتب سازی بر اساس
 
اعتقاد ما
71ـ زيارت قبور پيامبران و امامان 69ـ جمع ميان نمازها

ما معتقديم: به هنگام سجده نماز، بايد بر خاك يا ساير اجزاى زمين سجده كرد يا بر چيزهايى كه از زمين مى ‏رويد، مانند برگ و چوب درختان و تمام گياهان (به استثناى آنچه خوردنى يا پوشيدنى است) .
بنابراين سجده كردن بر فرش را مجاز نمى‏ دانيم، مخصوصا خاك را بر همه چيز جهت‏ سجده كردن ترجيح مى ‏دهيم، لذا براى آسان شدن كار، بسيارى از شيعيان قطعه ‏اى از خاك تميز را كه قالب گيرى شده با خود همراه دارند كه نام آن را مهر مى ‏نهند و بر آن سجده مى‏ كنند كه هم پاك است و هم خاك.
مستند ما در اين امر حديث معروف پيامبر (ص) «جعلت لى الارض مسجدا و طهورا» است، ما «مسجد» را در اين حديث‏ به معنى‏ «محل سجده‏» مى ‏دانيم.
اين حديث در غالب كتب صحاح و غير آن نقل شده است. (1)
ممكن است گفته شود منظور از «مسجد» در اين حديث ‏«محل سجده‏» نيست، بلكه جايگاه نماز، در مقابل كسانى كه نماز را فقط در محل معينى مى‏ خواندند، ولى با توجه به اين كه سخن از «طهور» يعنى‏ «خاك تيمم‏» در اين جا به ميان آمده روشن مى‏ شود كه منظور از آن‏ «محل سجده‏» است، يعنى خاك زمين هم‏ «طهور» است و هم ‏«محل سجده‏».
بعلاوه احاديث زيادى نيز از ائمه اهل بيت -عليهم السلام- به ما رسيده كه محل سجده را خاك و سنگ و مانند آن معرفى مى‏ كند.
1-از جمله ‏«بخارى‏» در صحيح خود از «جابر بن عبد الله انصارى‏» در باب التيمم (جلد 1، صفحه 91) و همچنين نسائى در صحيح خود نيز از «جابر بن عبد الله‏» در باب التيمم بالصعيد ذكر كرده، در مسند احمد از ابن عباس نيز نقل شده است (جلد اول، صفحه 301) و در منابع شيعه نيز از طرق مختلف از پيامبر اكرم (ص) نقل شده است.
71ـ زيارت قبور پيامبران و امامان 69ـ جمع ميان نمازها
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lotus
Mitra
Nazanin
Titr
Tahoma