71ـ زيارت قبور پيامبران و امامان

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
مرتب سازی بر اساس
 
اعتقاد ما
72ـ مراسم سوگوارى و فلسفه آن 70ـ سجده بر خاك

ما معتقديم: زيارت قبر پيامبر اكرم (ص) و امامان اهل بيت -عليهم السلام- و بزرگان از علما و دانشمندان و شهداى راه خدا از مستحبات مؤكد است.
در كتب علماى اهل سنت، روايات بى شمارى درباره زيارت قبر پيامبر (ص) نقل شده، همان گونه كه در كتب علماى شيعه نيز اين معنى آمده است، و هر گاه اين روايات جمع آورى شود، كتاب مستقلى را تشكيل مى ‏دهد. (1)
در تمام طول تاريخ علماى بزرگ اسلام و تمام قشرهاى مردم، به اين كار اهميت مى ‏دادند، و كتابها پر است از شرح حالات كسانى كه به زيارت قبر پيامبر (ص) يا ساير قبور بزرگان مى‏ رفتند (2) و در مجموع مى ‏توان گفت اين مساله از مسائل مورد اتفاق و اجماع همه مسلمين است.
بديهى است هيچ كس ‏«زيارت‏» را با «عبادت‏» نبايد اشتباه كند، عبادت و پرستش مخصوص خداست، و منظور از زيارت احترام و بزرگداشت ‏بزرگان اسلام و طلب شفاعت از آنها در پيشگاه خدا مى‏ باشد، حتى در روايات آمده كه شخص پيامبر (ص) گاه به زيارت اهل قبور مى‏رفت و در بقيع مى‏ آمد و بر آنها سلام و درود مى ‏فرستاد. (3)
بنابراين هيچ كس نبايد و نمى‏ تواند در مشروعيت اين كار از نظر فقه اسلام ترديدى به خود راه بدهد.
1و2ـ براى آگاهى از اين روايات و همچنين كلمات بزرگان و حالات آنها در زمينه‏ «زيارت‏» به كتاب الغدير، جلد 5، صفحه 93 تا 207 مراجعه شود.
3-اين روايات را در صحيح مسلم و ابو داود و نسايى و مسند احمد و صحيح ترمذى و سنن بيهقى مى‏ توان مطالعه كرد. 
72ـ مراسم سوگوارى و فلسفه آن 70ـ سجده بر خاك
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lotus
Mitra
Nazanin
Titr
Tahoma