74ـ تاريخچه تشيع

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
مرتب سازی بر اساس
 
اعتقاد ما
75ـ جغرافياى مذهب شيعه 73ـ ازدواج موقت

ما معتقديم: مبدا پيدايش تشيع، عصر پيامبر (ص) و سخنان آن حضرت بوده است و اسناد روشنى براى اين مطلب در دست داريم:
از جمله بسيارى از مفسران در تفسير آيه شريفه: «ان الذين آمنوا و عملوا الصالحات اولئك هم خير البرية؛ كسانى كه ايمان آوردند و عمل صالح انجام دادند بهترين مخلوقات (خدا) هستند. » (1) اين حديث را از پيامبر اكرم (ص) نقل كرده ‏اند كه فرمود: «منظور از اين آيه، على (ع) و شيعيان اوست‏».
از جمله مفسر معروف ‏«سيوطى‏» در «الدر المنثور» از «ابن عساكر» از جابر بن عبد الله نقل مى ‏كند كه ما خدمت پيامبر (ص) بوديم كه على (ع) به سوى ما آمد هنگامى كه چشم پيامبر (ص) به او افتاد فرمود: «و الذى نفسى بيده ان هذا و شيعته لهم الفائزون يوم القيامة؛ سوگند به كسى كه جانم به دست اوست او و شيعيانش رستگاران در روز قيامتند» سپس آيه‏ «ان الذين آمنوا و عملوا الصالحات اولئك هم خير البرية‏» نازل شد و بعد از آن، هنگامى كه على (ع) به مجلس اصحاب پيامبر (ص) مى‏ آمد آنها مى ‏گفتند: «جاء خير البرية؛ بهترين مخلوقات خدا آمد!» (2)
همين معنى را «ابن عباس‏» و «ابو برزه‏» و «ابن مردويه‏» و «عطيه عوفى‏» (با تفاوتهاى مختصرى) نقل كرده‏ اند. (3)
به اين ترتيب مى‏ بينيم كه انتخاب نام‏ «شيعه‏» براى كسانى كه ارتباط با على (ع) داشتند، در همان عصر پيامبر (ص) صورت گرفته، و اين نام را پيامبر (ص) به آنها داده است نه اين كه در عصر خلفا و يا در زمان صفويه يا غير آن پيدا شده باشد.
ما در عين اين كه به فرق اسلامى ديگر احترام مى‏ گذاريم و با آنها در يك صف جماعت نماز مى ‏خوانيم، و در زمان و مكان واحدى حج‏ بجا مى‏ آوريم و در اهداف مشترك اسلام همكارى مى ‏كنيم، معتقديم پيروان مكتب على (ع) داراى ويژگيهايى هستند، و مورد توجه و عنايت‏ خاص پيامبر (ص) بوده‏ اند، به همين دليل ما پيروى از اين مكتب را برگزيده ‏ايم.
گروهى از مخالفان شيعه اصرار دارند كه رابطه ‏اى ميان اين مذهب و «عبد الله بن سبا» برقرار كنند، و پيوسته اين سخن را تكرار مى ‏كنند كه شيعيان، پيرو عبد الله بن سبا هستند كه در اصل يهودى بوده، و سپس اسلام را اختيار كرده! اين سخن بسيار عجيب است، زيرا بررسى تمام كتب شيعه نشان مى‏ دهد كه پيروان اين مكتب كمترين علاقه‏ اى به اين مرد ندارند، بلكه در تمام كتب رجال شيعه‏ «عبد الله بن سبا» به عنوان مردى گمراه و منحرف معرفى شده و طبق بعضى از روايات ما، على (ع) فرمان قتل او را به خاطر مرتد بودنش صادر كرده است. (4)
از اين گذشته اصل وجود تاريخى عبد الله بن سبا زير سؤال است و بعضى از محققان معتقدند او يك فرد افسانه ‏اى است و وجود خارجى نداشته است تا چه رسد به اين كه بنيانگذار مذهب شيعه باشد (5) و به فرض كه او را يك مرد افسانه ‏اى ندانيم از نظر ما فرد گمراه و منحرفى بوده است.
1-سوره بينه، آيه 7.
2-الدر المنثور، جلد 6، صفحه 379.
3-براى آگاهى بيشتر به پيام قرآن، جلد 9، صفحه 259 به بعد مراجعه فرماييد.
4-«تنقيح المقال فى علم الرجال‏» در ماده‏ «عبد الله بن سبا» و ساير كتب مشهور و معروف رجال شيعه.
5-كتاب عبد الله بن سبا، نوشته علامه عسكرى.
75ـ جغرافياى مذهب شيعه 73ـ ازدواج موقت
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lotus
Mitra
Nazanin
Titr
Tahoma