79ـ ما معتقديم

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
مرتب سازی بر اساس
 
اعتقاد ما
80ـ آخرين سخن 78ـ نقش شيعه در علوم اسلامى

ما معتقديم: صدق و راستى و امانت از اركان مهم و اساسى اسلام است، قرآن مجيد مى گويد: «قال الله هذا يوم ينفع الصادقين صدقهم؛ خداوند مى‏ فرمايد امروز روزى است كه صدق راستگويان به آنها نفع مى ‏بخشد». (1)
بلكه از بعضى از آيات قرآن استفاده مى ‏شود پاداش اصلى روز قيامت پاداشى است كه در برابر صدق و راستى به انسان داده مى‏ شود (صدق و راستى در ايمان، در عمل به پيمانهاى الهى، و در تمام شئون زندگى) (ليجزى الله الصادقين بصدقهم) . (2)
و همان گونه كه در گذشته نيز اشاره شد طبق دستور قرآن ما مسلمانان ماموريم كه در تمام دوران زندگى همگام و همنشين معصومان و راستگويان باشيم (يا ايها الذين آمنوا اتقوا الله و كونوا مع الصادقين) . (3)
اهميت اين موضوع تا آن پايه است كه خداوند به پيامبرش دستور مى‏ دهد از خدا بخواهد در هر كارى صادقانه وارد شود و صادقانه خارج گردد (و قل رب ادخلنى مدخل صدق و اخرجنى مخرج صدق) . (4)
درست ‏به همين دليل در روايات اسلامى مى ‏خوانيم كه هيچ پيامبرى از سوى خدا مبعوث نشد مگر اين كه صدق و راستى و امانت در برنامه‏ هاى اصلى او بوده (ان الله عز و جل لم يبعث نبيا الا بصدق الحديث و اداء الامانة الى البر و الفاجر) . (5)
ما نيز با الهام گرفتن از اين آيات و روايات نهايت ‏سعى و كوشش را به كار گرفتيم كه در بحثهاى اين كتاب جز راه صدق و راستى نپوئيم و كلامى بر خلاف حق و امانت نگوييم و اميدواريم كه به لطف پروردگار در اداى اين رسالت توفيق يافته باشيم انه ولى التوفيق.
1-سوره مائده، آيه 119.
2-سوره احزاب، آيه 24.
3-سوره توبه، آيه 119.
4-سوره اسراء، آيه 80.
5-اين حديث در بحار از امام جعفر صادق (ع) نقل شده است (جلد 68، صفحه 2) و همچنين در جلد 2، صفحه 104.
80ـ آخرين سخن 78ـ نقش شيعه در علوم اسلامى
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lotus
Mitra
Nazanin
Titr
Tahoma