80ـ آخرين سخن

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
مرتب سازی بر اساس
 
اعتقاد ما
79ـ ما معتقديم

آنچه در اين مجموعه آمده، فشرده ‏اى است از عقايد پيروان مكتب اهل بيت- عليهم السلام -و شيعيان، در اصول و فروع اسلام كه بدون كمترين تغيير و تحريف بيان شده، و به مدارك آن از آيات قرآن و روايات اسلامى و كتب مختلف دانشمندان اسلام اجمالا اشاره شده است، هر چند ذكر همه مدارك به ملاحظه اختصار و فشرده بودن بحثها ممكن نبود، و ما غير از بيان اجمالى و فشرده در اين كتاب هدفى نداشتيم.
ما معتقديم: اين بحث نتايج زير را در بر دارد:
1-منبع خوبى است كه در عين اختصار، عقايد شيعه را به روشنى و با نهايت دقت ‏بيان مى‏ كند و همه فرق اسلامى و حتى غير مسلمانان مى ‏توانند با مطالعه اين جزوه كوچك، عقايد پيروان اين مذهب را به طور اجمال و از دست اول در اختيار بگيرند و براى گرد آورى آن زحمت زيادى كشيده شده است.
2-ما معتقديم: اين جزوه مى ‏تواند اتمام حجت الهى باشد، براى كسانى كه گاهى ناآگاهانه درباره عقايد ما، داورى مى ‏كنند يا آن را از افراد مشكوك و مغرض، و يا كتابهاى غير معتبر مى‏ گيرند.
3-ما معتقديم: با ملاحظه عقايد بالا، روشن مى ‏شود كه موارد تفاوت ميان پيروان اين مكتب و ساير فرق مسلمين چنان نيست كه مانع از همكارى مشترك، ميان پيروان اين مذهب و ساير مذاهب اسلامى گردد، چرا كه نقاط مشترك در ميان همه مذاهب اسلامى بسيار فراوان است و دشمنان مشتركى نيز همه را تهديد مى ‏كنند.
4-ما معتقديم: دستهايى در كار است كه با بزرگ كردن اختلافات ميان مذاهب اسلامى،آتش نزاع و جنگ و خونريزى در ميان آنان روشن كنند، و اسلام را كه در عصر و زمان ما مى ‏رود مناطق عظيمى از جهان را زير سايه پر بركت‏ خود قرار دهد، و خلأهاى ناشى از فرو ريختن كمونيسم و مشكلات روز افزون و لا ينحل نظام مادى سرمايه ‏دارى را پر كند، به ضعف بكشاند يا پيشروى اسلام را در جهان متوقف سازد.
مسلمانان نبايد به مخالفان امكان دهند كه در اين كار خود موفق گردند، و فرصتهاى بسيار پر ارزشى كه براى شناخت اسلام در جهان حاصل شده از دست‏ برود.
5-ما معتقديم: اگر علماى مذاهب اسلامى، دور هم بنشينند و در محيطى آكنده از صفا و صميميت و دور از تعصب و لجاج، به بحث و بررسى در مسائل مورد اختلاف بپردازند، امكان كم شدن اختلافات بسيار زياد است، نمى‏گوييم همه اختلافات بر چيده مى‏ شود، بلكه مى ‏گوييم از دامنه آن كاسته مى ‏شود، همان گونه كه در اين اواخر در كشور ايران گروهى از علماى شيعه و اهل سنت در شهر زاهدان در جلسات متعددى با هم نشستند و به قسمتى از اختلافات پايان دادند كه شرح آن در اين مختصر نمى‏ گنجد. (1)
در پايان دست دعا به درگاه قادر متعال برداشته و عرض مى‏ كنيم: «ربنا اغفر لنا و لاخواننا الذين سبقونا بالايمان و لا تجعل فى قلوبنا غلا للذين آمنوا ربنا انك رؤف رحيم‏». (2)
پايان
1-شرح آن را مى ‏توانيد در مجله پيام حوزه علميه قم مطالعه فرماييد.
2-سوره حشر، آيه 10. 
79ـ ما معتقديم
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lotus
Mitra
Nazanin
Titr
Tahoma