زیارت ائمّه بقیع(علیهم السلام)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
مرتب سازی بر اساس
 
مفاتیح نوین
زیارت ائمّه بقیع(علیهم السلام) از نزدیک:زیارت چهارم

فضیلت زیارت آن بزرگواران:

1ـ «شیخ صدوق» از امام صادق(علیه السلام) روایت کرده که فرمود: «هرگاه کسى از شما حجّ کند باید که حجّش را با زیارت ما ختم کند چرا که با آن، حجّ کامل مى شود»!(1)

2ـ «علاّمه مجلسى» مى فرماید: در حدیث معتبر از عبدالله بن عباس منقول است که رسول گرامى اسلام(صلى الله علیه وآله) فرمود: «هر کس امام حسن(علیه السلام) را در بقیع زیارت کند قدمش بر صراط ثابت باشد در روزى که قدمها از آن بلغزد».(2)

3ـ در کتاب «مقنعه» مرحوم «مفید» از امام صادق(علیه السلام) روایت شده که فرمود: هر کس مرا زیارت کند گناهانش آمرزیده مى شود و با تنگدستى از دنیا نمى رود.(3)

4ـ «ابن قولویه» در «کامل الزیارات»، ضمن حدیث طولانى از هشام بن سالم از امام صادق(علیه السلام) آورده است: مردى به خدمت آن حضرت شرفیاب شد و عرض کرد که آیا به زیارت پدرت هم مى توان رفت؟ فرمود: آرى، عرض کرد: براى زائر او چه پاداشى است؟ فرمود: اگر به امامت او اعتقاد داشته باشد و از وى متابعت کند بهشت از براى اوست! عرض کرد: کسى که از زیارتش روى گرداند، چه کیفرى خواهد داشت؟ فرمود: حسرت در روز قیامت که «یوم الحسرة» است!...

5ـ امام صادق(علیه السلام) از پدرانش از امام مجتبى(علیه السلام) نقل مى کند که خدمت جدّش رسول گرامى اسلام(صلى الله علیه وآله) عرض کرد: «پدر! پاداش کسى که تو را زیارت کند چیست؟ فرمود: کسى که مرا یا پدرت را یا تو را یا برادرت را زیارت کند، حقّ است بر من که او را در روز قیامت زیارت کنم تا او را از گناهانش پاک سازم».(4)

6ـ در «کامل الزیارات» از امام باقر(علیه السلام) از رسول گرامى اسلام(صلى الله علیه وآله) نقل شده که فرمود: کسى که مرا، یا یکى از ذریّه مرا زیارت کند، او را در روز قیامت زیارت خواهم کرد و از مشکلات و سختیهاى آن روز، نجاتش خواهم داد.(5)

7ـ نیز در «کامل الزیارات» از رسول خدا(صلى الله علیه وآله) نقل شده است که به على(علیه السلام) فرمود: «هر کس من یا تو یا دو فرزندت (حسن و حسین) را در زمان حیات، یا پس از مرگ زیارت کند، ضمانت مى کنم که در روز قیامت او را ازاهوال و شداید آن روز رهایى بخشم، تا او را با خودم و در جوار خودم قرار دهم».(6)

 


1 بحارالانوار، جلد 97، صفحه 139، حدیث 1، به نقل از علل الشرایع، جلد 2، صفحه 459، حدیث 1 و عیون اخبار الرضا، جلد 2، صفحه 262، حدیث 28.
2. بحارالانوار، جلد 97، صفحه 141، حدیث 14، به نقل از امالى صدوق، صفحه 115.
3. مقنعه، صفحه 474.3. کامل الزیارات، صفحه 194، حدیث 7، باب 78.
4. بحارالانوار، جلد 97، صفحه 141، حدیث 12، به نقل از امالى صدوق، صفحه 59، حدیث 4. عین همین روایت در کامل الزیارات به سند دیگرى از امام صادق(علیه السلام) از امام حسین(علیه السلام) نقل شده است (کامل الزیارات، صفحه 11، حدیث 5، باب 1).
5. کامل الزیارات، صفحه 11، حدیث 4، باب 1.
6. همان مدرک، حدیث 3.
زیارت ائمّه بقیع(علیهم السلام) از نزدیک:زیارت چهارم
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lotus
Mitra
Nazanin
Titr
Tahoma