تقویم این ماه

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
مرتب سازی بر اساس
 
مفاتیح نوین
اعمال ماه جمادى الأوّلاعمال ماه ربیع الثّانى

روز پنجم:

مطابق بعضى از روایات روز ولادت با سعادت بانوى قهرمان کربلا، حضرت زینب کبرا(علیها السلام) است (سال پنجم یا ششم هجرى).(1)

 

روزهاى سیزدهم، چهاردهم و پانزدهم:

بنا بر روایت معروفى مقارن با ایّام شهادت بانوى اسلام حضرت فاطمه زهرا(علیها السلام)، سیّدة نساء العالمین، در سال یازدهم هجرى است. زیرا مطابق بعضى از روایات معتبر(2)، آن بانوى بزرگ، هفتاد و پنج روز بعد از رحلت پدر بزرگوارش در قید حیات بود، و با توجّه به این که رحلت رسول خدا(صلى الله علیه وآله) در 28 صفر واقع شده، باید شهادت آن بانوى عزیز،در یکى از این سه روز باشد (با درنظرگرفتن احتمال تمام یا ناقص بودن ماههاى وسط).

به هر حال، باید به همین مناسبت مجالس سوگوارى آن حضرت ـ که طبق فرمایش پیغمبر اکرم(صلى الله علیه وآله) برترین زنان جهان از اوّلین و آخرین است ـ هرچه باشکوهتر برگزار گردد و حالات و فضایل آن بانوى بزرگ اسلام، که مى تواند الگوى بسیار خوبى براى زنانِ عصر حاضر باشد، در این مجالس تشریح گردد. مخصوصاً آن دو خطبه آموزنده و فراموش نشدنى که از آن حضرت به یادگار مانده و بسیارى از معارف و تعلیمات اسلام و مسایل تاریخى بعد از رسول خدا(صلى الله علیه وآله) در آن جمع است، توسّط گویندگان براى همه مردم تجزیه و تحلیل شود.

خواندن زیارت آن حضرت نیز، در این ایّام مناسب است.

  


1.زندگانى زینب کبرى، تألیف شهید آیة الله دستغیب، صفحه 13 و کتاب «زینب الکبرى» تألیف علاّمه محقق شیخ جعفر النقدى، صفحه 17.
2. کافى، جلد 1، صفحه 458، حدیث 1 و رجوع کنید به: بحارالانوار، جلد 43، صفحه 215.

 

اعمال ماه جمادى الأوّلاعمال ماه ربیع الثّانى
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lotus
Mitra
Nazanin
Titr
Tahoma