نماز جماعت

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
مرتب سازی بر اساس
 
مفاتیح نوین
تعقیبات نمازمقدّمات و آداب نماز صبح

نماز جماعت از مهمترین مستحبّات و از بزرگترین شعائر اسلامى است و در روایات، فوق العاده روى آن تأکید شده است. مخصوصاً براى همسایگان مسجد یا کسى که صداى اذان مسجد را مى شنود، بیشتر سفارش شده و سزاوار است انسان تا مى تواند نمازش را با جماعت بخواند، حتّى برخى از فقها گفته اند، حاضر نشدن به نماز جماعت اگر از روى بى اعتنایى و سبک شمردن باشد، حرام است.

مستحب است انسان صبر کند که نماز را به جماعت بخواند، و نماز جماعت، از نماز فرادا در اوّل وقت بهتر است و نیز جماعتى که مختصر بخوانند از نماز فرادا که آن را طول دهند برتر است.

چند روایت درباره فضیلت نماز جماعت:

درباره فضیلت نماز جماعت و سرزنش کسانى که از آن روى گردانند روایات بسیارى نقل شده است که به بخشى از آن اکتفا مى کنیم:

1ـ در روایتى آمده است که اگر یک نفر به امام جماعت اقتدا کند هر رکعت آن، ثواب 150 نماز دارد و اگر دو نفر اقتدا کنند، هر رکعت ثواب 600 نماز و هر قدر عدد نمازگزاران بیشتر شود، ثواب نمازشان بیشتر خواهد شد و اگر عدد آنان از ده نفر بگذرد، اگر تمام آسمانها کاغذ و دریاها مرکّب و درخت ها قلم و ملائکه و انس و جن نویسنده شوند، نمى توانند ثواب یک رکعت آن را بنویسند.(1)

2ـ از رسول خدا(صلى الله علیه وآله) نقل شده است که فرمود: «هر کس نماز مغرب و عشا و نماز صبح را در مسجد به جماعت بخواند، گویا همه شب را به شب زنده دارى سپرى کرده است».(2)

3ـ در روایت دیگرى از رسول خدا(صلى الله علیه وآله) مى خوانیم: «هر کس که به قصد شرکت در نماز جماعت به سوى مسجد قدم بردارد، در برابر هر گامى که بر مى دارد حسنات زیادى براى او نوشته مى شود... و اگر در همان حال بمیرد، خداوند هزاران فرشته را بر او مى گمارد که در قبر به سراغش مى روند و به او مژده و بشارت مى دهند و در تنهایى همدم او مى گردند و تا روز قیامت براى او استغفار مى کنند».(3)

4ـ امیرمؤمنان(علیه السلام) فرمود: «آن کس که بدون علّت (و عذر موجّه) در مسجد با مسلمانان نماز نگذارد، نماز او، نماز نیست».(4)

نماز جماعت آداب و شرایطى دارد که براى آگاهى از آنها به رساله هاى توضیح المسائل مراجعه شود.

 


1. بحارالانوار، جلد 85، صفحه 14، حدیث 26.
2. امالى صدوق، صفحه 329، حدیث 5.
3. همان مدرک، صفحه 432.
4. دعائم الاسلام، جلد 1، صفحه 148.
تعقیبات نمازمقدّمات و آداب نماز صبح
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lotus
Mitra
Nazanin
Titr
Tahoma