3. نگاه به عورت

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 
احکام خانواده در پرتو فقه اسلامى
2. نگاه به نامحرم4. نگاه و مشاغل خاص

سؤال 15. نگاه به عورت دیگران چه حکمى دارد؟

جواب: نگاه کردن به عورت دیگرى حرام است هر چند در آیینه یا آب صاف و مانند آن باشد خواه محرم باشد یا نامحرم، مرد باشد یا زن و احتیاط واجب آن است که به عورت بچّه ممیز نیز نگاه نکند، ولى زن و شوهر مى توانند به تمام بدن یکدیگر نگاه کنند.

سؤال 16. هنگامى که با مادرم به حمام مى رویم هیچ کدام شورت نمى پوشیم، آیا این کار براى ما اشکال دارد؟

جواب: جایز نیست.

سؤال 17. زنان تا چند سالگى مى توانند به بدن پسر بچّه ها نگاه کنند؟ نگاه به عورت بچه هاى کوچک تا چند سالگى براى مادران آنها، مخصوصاً در موارد ناچارى، مثلاً هنگامى که مى خواهند آنها را شستشو بدهند یا تطهیر کنند جایز است؟

جواب: آنها مى توانند به قسمت هایى از بدن بچّه هاى غیر بالغ که معمولاً پوشانیده نمى شود نگاه کنند. و نگاه به عورت بچّه غیر ممیز اشکالى ندارد، و مادران در موارد ضرورت مى توانند آن را جهت شستشو یا غیر آن لمس کنند.

سؤال 18. در سازمان هاى نظامى کشور، اعمّ از ارتش، سپاه پاسداران، نیروى انتظامى و برخى دیگر از سازمان هاى دولتى از این قبیل، براى استخدام نیروى جدید، ابتدا بایستى شخص را از هر جهت معاینه کامل بدنى نمایند، تا از سلامت جسمى شخص اطمینان حاصل گردد. در این آزمایشات تمامى اعضاى بدن، از جمله دستگاه تناسلى، مورد معاینه قرار مى گیرد.آیا پزشک همجنس اجازه دیدن و لمس آن قسمت از بدن را جهت معاینه و احراز سلامتى دارد؟

جواب: در مواردى که ضرورت دارد مجاز است. و منظور از ضرورت این است که معاینه بدنى براى آن کار لازم است، و بدون معاینه بدنى استخدام نمى کنند، و شخص هم نیاز به استخدام دارد.

سؤال 19. در بعضى از حمّام هاى داخل شهر یک نفر کیسه مى کشد، و موهاى زائد بدن را زایل مى کند. با توجّه به این که نگاه به عورت جایز نیست، آیا این کار جایز است؟

جواب: نگاه به عورت دیگرى، خواه براى زائل کردن مو باشد، یا چیز دیگر، جایز نیست. ولى زایل کردن موهاى زیر بغل و مانند آن، به وسیله همجنس مانعى ندارد.

سؤال 20. گذراندن واحدهاى زنان و زایمان براى دانشجویان پزشکى و پرستارى الزامى است آیا این الزام، نگاه کردن به عورت زن را براى آموزش تجویز مى کند؟

جواب: تنها در صورت ضرورت چنین آموزشى، جایز است.

 

 

2. نگاه به نامحرم4. نگاه و مشاغل خاص
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lotus
Mitra
Nazanin
Titr
Tahoma