6. نگاه به چهره آرایش شده

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 
احکام خانواده در پرتو فقه اسلامى
5. نگاه در دانشگاه7. نگاه به فیلم و عکس

سؤال 26. اخیراً برخى از بانوان نسبت به ابرو یا دور لب، عملیات تاتو انجام مى دهند، (پررنگ کردن دور ابرو و لب با خال کوبى) که طبعاً زینت تلقّى مى شود. و گاه پوشاندن آن نیز مقدور نمى باشد. لطفاً بفرمایید که این عمل مشمول آیه شریفه (وَلاَ یبْدِینَ زِینَتَهُنَّ)(1) مى باشد، یا نه؟ نگاه به صورت چنین زنانى چه حکمى دارد؟

جواب: آیه (وَلاَ یبْدِینَ زِینَتَهُنَّ) با توجه به جمله (اِلاَّ مَا ظَهَرَ مِنْهَا)(2) زینت هاى موجود در صورت و دست ها تا مچ را شامل نمى شود. ولى اگر این زینت تند و زننده باشد، و منشأ مفاسدى شود، جایز نیست.

سؤال 27. در کتاب تفسیر نمونه در شرح آیه 31 سوره نور آورده اید که: «از آیه استفاده مى شود زینت هایى که در صورت و دست باشد تابع صورت و دست مى باشد و پوشاندن آنها لازم نیست» آیا فتواى اجتهادى شما نیز چنین است؟ آیا اصلاح صورت و ابرو زینت است؟

جواب: فتواى اجتهادى ما هم همین است و اصلاح صورت و ابرو اشکالى ندارد.

سؤال 28. امروزه زن هاى آرایش کرده در جامعه زیاد ظاهر مى شوند، آیا نگاه کردن به آنها بدون قصد شهوت جایز است؟ و اگر جایز نیست حکم نگاه غیر عمدى چیست؟

جواب: نگاه غیر عمدى اشکال ندارد و رفت و آمد چنین زن هایى در کوچه و خیابان نمى تواند مانع رفت و آمد مردان مسلمان گردد اگر چه بدانند بدون قصد، نگاهشان به آنها مى افتد.

سؤال 29. معمولاً خانم ها در مجالس جشن و عروسى لباس هاى زیبا پوشیده، و خود را آرایش مى کنند، گاه آرایش آنها بقدرى غلیظ است که ما زن ها هم از نگاه به آنان لذّت مى بریم، آیا نگاه کردن در این صورت جایز است؟

جواب: در صورتى که نگاه هوس آلود بوده باشد جایز نیست.


1 . سوره نور، آیه 31 .
2 . سوره نور، آیه 31 .

 

 

5. نگاه در دانشگاه7. نگاه به فیلم و عکس
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lotus
Mitra
Nazanin
Titr
Tahoma