1. تعریف، جایگاه و فلسفه حجاب

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 
احکام خانواده در پرتو فقه اسلامى
11. نگاه به جسد میت2. محدوده پوشش

سؤال 53. فلسفه حجاب بانوان چیست؟ آیا حجاب با آزادى زنان در جامعه منافات ندارد؟

جواب: حجاب براى حفظ شخصیت زن، و جلوگیرى از انحراف جوانان، و (ممانعت از) گسترش فساد در جامعه اسلامى است. و همان گونه که اصل پوشیدن لباس براى زنان و مردان منافات با آزادى آنها ندارد، حجاب نیز چنین است.

سؤال 54. آیا حجاب از ضروریات دین است؟ منکر حجاب چه حکمى دارد؟ لطفاً توضیح دهید که منظور از «ضرورى دین» چیست؟

جواب: آرى حجاب از ضروریات دین و برگرفته از قرآن مجید است، و همه مذاهب اسلامى آن را قبول دارند. و منظور از ضرورى دین چیزى است که هر کس با مسلمین مقدارى معاشرت داشته باشد، مى فهمد مسلمانان به آن پایبند هستند.

سؤال 55. حجاب از نظر اسلام چیست؟ و چه نوع پوششى براى زن حجاب است؟ آیا موهاى مصنوعى، که بعضى از زن ها بر سر مى گذارند، حجاب موهاى طبیعى محسوب مى شود؟

جواب: حجاب شرعى در مورد زنان پوشیدن تمام بدن به جز صورت و دست ها تا مچ مى باشد، امّا بعضى از انواع پوشش که زینت ظاهرى محسوب مى شود، مثل موهاى مصنوعى کافى نیست. و همچنین لباسهایى که لباس زینت محسوب مى شود، کافى نیست.

سؤال 56. نظر حضرتعالى در مورد اصل مسأله حجاب چیست؟ رعایت آن، مخصوصاً در شهرهاى مذهبى، و بالاخص در اماکن مقدّسه دینى، چه حکمى دارد؟

جواب: بدون شک حجاب از مسلّمات اسلام است، و تمام فقهاى اسلام در آن اتّفاق نظر دارند، و هرگونه بد حجابى و بى حجابى بر خلاف شریعت مقدّسه است. خصوصاً در شهرهاى مذهبى، و از آن بالاتر در أماکن مقدّسه دینى، باید بیشتر مراعات شود، و گناه بد حجابى و بى حجابى در این اماکن بیشتر است. و بدون شک پوشیدن چادر همه جا، مخصوصاً در این أماکن، اولى است.

 

11. نگاه به جسد میت2. محدوده پوشش
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lotus
Mitra
Nazanin
Titr
Tahoma