8. پوشش مردان

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 
احکام خانواده در پرتو فقه اسلامى
7. لباس زینتى و مبتذل1. آرایش بانوان

سؤال 88. پوشیدن لباس آستین کوتاه براى مردان چه حکمى دارد؟ اگر حرام است آیا علّت تحریم احتمال معاونت بر اثم است؟ در این صورت، چگونه حکم قطعى مى آورد و دوم این که با توجّه به کیفیت لباس احرام که به مراتب بازتر از پیراهن آستین کوتاه است و استفاده از آن هنگام طواف براى مردان که دوش به دوش زنان طواف مى کنند الزامى است آیا احتمال معاونت براثم در آن جا بیشتر نیست؟

جواب: استفاده از لباس آستین کوتاه براى مردان اشکالى ندارد مگر در مواردى که بدانیم مفاسد خاصّى بر آن مترتّب مى شود.

سؤال 89. حجاب مرد را در برخورد با زن نامحرم بیان فرمایید.

جواب: نگاه کردن به بدن مرد نامحرم به آن مقدار که معمولاً آن را نمى پوشانند مانند سر و صورت و گردن و مقدارى از پاها و دست ها اشکال ندارد.

سؤال 90. حکم استفاده مرد از شال گردن ابریشم (یک طرف ابریشم، یک طرف پشم) چیست؟

جواب: جایز نیست.

سؤال 91. استفاده از کراوات چه حکمى دارد؟

جواب: با توجّه به این که در حال حاضر و در کشور ما، این امر به عنوان شعار بیگانگان و همبستگى با آنها محسوب مى شود، از آن اجتناب کنید. ولى در کشورهایى که جزیى از لباس مردم محسوب مى گردد، پوشیدن آن اشکالى ندارد.

سؤال 92. در برخى از مراکز علمى مسائلى به وجود آمده که سبب ایجاد ذهنیت ناخوشایند، و بدبینى به دین، و موجبات دورى جوانان از دین و مذهب را فراهم آورده است; مسائلى که هیچ گونه ممانعتى براى انجام آن، نه از سوى دین و نه از سوى مراجع عالیقدر تقلید، ذکر نشده است. در دانشگاه «ع ک» پوشیدن لباسهاى آستین کوتاه براى مردان ممنوع است، و این مسأله بحث و گفتگوهایى را در پى داشته است. از آن جا که طرح تمام گفتگوهاى مطرح شده بین دانشجویان و مسئولین دانشگاه قدرى مشکل است، سعى کرده ایم خلاصه آن را در این استفتا بگنجانیم:

دانشگاه: پوشیدن لباسهاى آستین کوتاه ممنوع است.

دانشجویان: در کجاى دین پوشیدن لباسهاى آستین کوتاه براى مردان حرام شمرده شده است؟

دانشگاه: بعضى از مراجع تقلید حرام دانسته اند.

دانشجویان: کدام مرجع تقلید حرام شمرده است؟ شاید ما مقلّد ایشان نباشیم.

دانشگاه جوابى ندارد و فقط مى گوید: شما باید مقلّد همان کسى باشید که ما هستیم.

چندى بعد یکى از روحانیون سرشناس به دانشگاه ما تشریف آوردند، موضوع را با ایشان در میان گذاشتیم، ایشان فرمودند: هیچ مرجع تقلیدى آن را حرام نشمرده است. نظر حضرتعالى در این مورد چیست؟

جواب: پوشیدن لباسهاى آستین کوتاه براى مردان شرعاً حرام نیست; ولى مسئولین دانشگاه حق دارند مقرّراتى را طبق مصالحى که در نظر دارند براى محدوده دانشگاه ها وضع کنند، مثلاً بگویند شرط ورود به دانشگاه استفاده از فلان نوع و رنگ لباس است. همان گونه که در محیطهاى نظامى و انتظامى لباسهاى خاصّى را شرط مى کنند، بنابراین خوب است دانشجویان عزیز با مسئولین دانشگاه ها در این گونه مسائل بطور منطقى و بدون جرّ و بحث کنار بیایند تا مشکل شرعى براى هیچ یک از دو طرف پیدا نشود.

 

7. لباس زینتى و مبتذل1. آرایش بانوان
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lotus
Mitra
Nazanin
Titr
Tahoma