1. نگاه

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 
احکام خانواده در پرتو فقه اسلامى
6. دیگر مسائل ازدواج2. استخاره

سؤال 183. نگاه کردن مرد به زنى که مى خواهد با او ازدواج کند به منظور آگاه شدن از حسن و عیب او جایز است ؟

جواب: آرى جایز است.

سؤال 184. اگر با یک بار نگاه کردن به زنى که مى خواهد با او ازدواج کند به منظور آگاه شدن از حسن و عیب این منظور حاصل نشود مى تواند چند بار در چند مجلس نگاه کند؟

جواب: آرى جایز است.

سؤال 185. در سؤالات بالا و مسأله 2091 رساله حضرتعالى آمده است که: «نگاه کردن مرد به زنى که مى خواهد با او ازدواج کند، به منظور آگاه شدن از حُسن و عیب او جایز است». آیا براى زن نیز جایز است که به همین منظور به بدن مردى که به خواستگارى او آمده نگاه کند؟ محدوده این نگاه و شرایط آن چیست؟

جواب: آرى براى زن هم جایز است، و محدوده آن قسمت هایى از بدن است که مشاهده آن در انتخاب همسر تأثیر دارد. و این امور باید در مواردى باشد که بطور جدّى تصمیم بر ازدواج در فرض پسندیدن وجود دارد.

سؤال 186. نگاه کردن به دخترى که قصد ازدواج با او را دارد و براى آگاهى بیشتر باید به اندام و صورت او نگاه کند و نیز حرف زدن با او چطور است؟

جواب: به مقدار لازم براى شناخت او مانعى ندارد.

سؤال 187. شخصى در جستجوى ازدواج موقّت است و مى داند که در فلان مکان با عدّه اى از زنانى که براى این امر آماده اند رو به رو مى شود، آیا مى تواند به آن مکان رفته و به آنها نگاه کند و یکى از آنها را انتخاب کند؟

جواب: در صورتى که به قصد ازدواج باشد مانعى ندارد.

سؤال 188. امام خمینى(قدس سره) فرموده اند: «کسى که مى خواهد با زن یا دخترى ازدواج کند جایز است به صورت و مو و دست و مواضع زینت او نگاه کند» منظور از مواضع زینت چیست؟

جواب: به سر و صورت و گردن و مقدارى از دست و بازو و مقدارى از پاها مى توان نگاه کرد.

 

6. دیگر مسائل ازدواج2. استخاره
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lotus
Mitra
Nazanin
Titr
Tahoma