3. دیگر مسائل مربوط به خواستگارى

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 
احکام خانواده در پرتو فقه اسلامى
2. استخاره3 نامزدى

سؤال 192. این جانب مدّت سه سال است که خواستگار دارم; ولى به علّت این که خواهر بزرگ ترم ازدواج نکرده، خانواده ام به خواستگارانم جواب ردّ مى دهند. در حال حاضر 27 سال سن دارم. آیا جایز است که بنده براى حفظ حرمت خواهرم ازدواج نکنم؟ اگر ازدواج کنم آیا در حقّ خواهرم خیانت کرده و دچار معصیت شده ام؟

جواب: شما شرعاً و اخلاقاً مى توانید ازدواج کنید و خیانت و بى احترامى نسبت به خواهرتان نخواهد بود.

سؤال 193. آیا تحقیق کردن در مورد دختران یا پسران، یا فکر کردن در مورد آنها، و یا عاشق آنها بودن، اشکال دارد؟

جواب: عشقى که آمیخته به گناه نشود، و مقدّمه ازدواج باشد مانعى ندارد; ولى در جایى که انسان قصد ازدواج ندارد نباید تحقیق کند.

سؤال 194. اگر دختر یا پسر به هنگام خواستگارى داراى مشکلى از نظر جسمى باشد، و آن مشکل آشکار نباشد، آیا واجب است آن را به طرف مقابل بگوید؟

جواب: واجب نیست; ولى خلاف آن را نگوید. امّا اگر مشکل مهمّى باشد، گفتنش بهتر است.

سؤال 195. سختگیرى هاى بیش از حدّ برخى والدین در مورد مسائل مقدّماتى ازدواج (مهریه و مانند آن) موجب محروم شدن جوانان از ازدواج مى شود، خواهشمند است بفرمایید عمل مذکور چه صورت دارد؟

جواب: سخت گیرى هاى بى مورد در امر مقدّس ازدواج جایز نیست; و چنانچه بر اثر این سخت گیرى ها برخى از ازدواج محروم شوند، و خداى ناکرده مرتکب گناهى شوند، کسانى که سخت گیرى کرده اند نیز در این مورد مسؤولند.

سؤال 196. نظرخواهى جوانى از دخترى، بدون اجازه ولى، به وسیله نامه چه حکمى دارد؟ چنانچه در ابراز علاقه و به کارگیرى الفاظ در این جهت اغراقهایى صورت بگیرد تا در تصمیم دختر مؤثّر افتد چگونه است؟

جواب: خواستگارى اشکالى ندارد و مشروط به اجازه ولى نیست; مگر این که منشأ مفاسدى گردد، که در این صورت جایز نیست.

سؤال 197. چنانچه شخصى از دخترى براى خودش خواستگارى کند و از طرف پدر دختر جواب مثبت بگیرد و پس از تحمّل مخارجى از قبیل مخارج جلسه خواستگارى، لباسهاى نامزدیى، جواهرات، سوغات و هدایا، جریان ازدواج به هم بخورد، چنانچه انصراف از طرف پدر دختر یا بالعکس از طرف داماد باشد، هر کدام چه حکمى دارد؟ آیا خواستگار مى تواند مخارج خود را مطالبه نماید؟

جواب: هدایایى که موجود است بازپس گرفته مى شود; ولى خرجهایى که شده است قابل بازپس گیرى نیست; مگر این که قول قطعى داده باشد و بدون دلیل موجّهى اعلان انصراف کند.

 

2. استخاره3 نامزدى
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lotus
Mitra
Nazanin
Titr
Tahoma