3 نامزدى

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 
احکام خانواده در پرتو فقه اسلامى
3. دیگر مسائل مربوط به خواستگارى4 شیربها

سؤال 198. گروهى از خانواده ها مقیدند قبل از ثبت رسمى ازدواج، جهت محرمیت و ارتباطات دختر باکره و پسر، عقد شرعى جارى شود. با عنایت به این که طبق قانونِ ثبت ازدواج، قبل از ثبت رسمى، عقد ممنوع است و از طرفى ثبت بدون ارتباطات و شناخت، متضمّن مشکلاتى، از جمله طلاق زودرس خواهد بود که گاه حتّى در هفته هاى اوّلیه ازدواج رخ مى دهد، و از سوى دیگر عقد شرعى بدون ثبت رسمى هم مشکلات دیگرى به وجودآورد که قانونگذار نیز این معنا را مراعات و به این خاطر آن را ممنوع نموده، بنابراین خواهشمندم بفرمایید که حدود شرعى ارتباط دختر و پسرى که حقیقتاً قصد ازدواج دارند تا چه میزانى است؟ اگر دیده شود بعضى از پسرها و دخترهایى که به رسم سنّتى نامزد هستند و در شهر تردّد دارند، از سوى مسئولین امر تحت تعقیب قرار مى گیرند، حکم چیست؟

جواب: مرد و زنى که مى خواهند با یکدیگر ازدواج کنند، مى توانند به مقدار لازم در جلسه اى بنشینند و یکدیگر را ببینند و با یکدیگر صحبت کنند و اگر در یک جلسه مقصود حاصل نشد، مى توانند در چند جلسه با هم بنشینند و صحبت کنند، سپس تصمیم بگیرند.

سؤال 199. با توجّه به این که قرار نامزدى تا قبل از وقوع عقد طبق قانون مدنى موجب علقه زوجیت نمى باشد، لطفاً بفرمایید: رفتن دو نامزد پسر و دختر باکره، یا دو نامزد مرد و زن بیوه به تنهایى به خیابان یا خارج از شهر و یا به شهر بمنظور تفریح و گردش جایز است؟

جواب: مادام که عقد شرعى خوانده نشده جایز نیست.

سؤال 200. شیرینى دختر و پسرى را مى خورند، پسر و بزرگان او هدایایى را براى عروس و خانواده اش مى برند، در صورتى که نامزدى به هم بخورد و یا یکى از پسر و دختر بمیرند، حکم این هدایا چیست؟

جواب: آنچه مصرف نشده باید برگردانند، ولى نسبت به آنچه مصرف شده مدیون نیستند.

سؤال 201. حکم هدایاى قبل از عقد در صورت تحقّق عقد یا به هم خوردن آن چیست؟

جواب: چنانچه عقد به هم نخورد این اشیا جنبه هدیه از طرفین دارد و تصرّف در آن جایز است ولى هرگاه ازدواج به هم بخورد باید آن هدایا را برگردانند زیرا مرسوم این است که هدایا را مشروط به انجام عقد مى دانند مگر هدایاى جزیى از قبیل موادّ خوراکى که از این حکم خارج است.

 

3. دیگر مسائل مربوط به خواستگارى4 شیربها
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lotus
Mitra
Nazanin
Titr
Tahoma