8 خرید حلقه نامزدى و امثال آن

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 
احکام خانواده در پرتو فقه اسلامى
7 دوران عقد9 جهیزیّه

سؤال 223. شوهرم قصد دارد براى ازدواج حلقه طلا بخرد، ایشان مى گوید «من فقط شب عروسى حلقه را دست مى کنم» این کار چه حکمى دارد؟

جواب: زینت طلا بر مرد حرام است. و خرید و فروش طلاى مخصوص مردان اشکال دارد. ولى مى توانید از پلاتین که فلز گران بهایى است استفاده کنید.

سؤال 224. بسیارى از خانواده ها براساس یک سنّت غلط به داماد خود انگشترى یا ساعت یا گردنبند یا حلقه طلا هدیه مى دهند و آنها نیز از آن استفاده مى کنند و در نتیجه زشتى این کار از بین مى رود. مستدعى است نظر مبارک را در مورد استفاده مردها از انگشتر و دیگر زیور آلات و همچنین هدیه دادن آن به دامادها و جوانان و همچنین ساختن و خرید و فروش آن که مقدّمه و زمینه ساز این منکر است صریحاً مرقوم فرمایید تا جوانان و دیگر طبقات جامعه وظیفه شرعى خود را بدانند.

جواب: زینت طلا براى مردان مطلقاً حرام است و مسلمانان و پیروان مکتب اهل بیت(علیهم السلام) باید به پیروى از دستورات آن بزرگواران از این امر اجتناب ورزند و فرقى در میان هدیه وغیرهدیه و داماد و غیرداماد نیست. ساختنو خرید و فروش آنها نیز اگر استفاده اش مخصوص مردان باشد اشکال دارد و اگر زینت طلا به صورت صلیب باشد پوشیدن و ساختن و خرید و فروش آن گناه مضاعف دارد.

سؤال 225. اینکه استفاده از طلا براى مردان به طور موقت اشکالى ندارد منظور چه مدت است؟ لطفاً توضیح دهید.

جواب: هر گاه براى امتحان مثلاً جهت خرید براى همسرش باشد اشکالى ندارد.

سؤال 226. اگر در خرید عروسى براى ما شال گردن ابریشم (یک طرف ابریشم، یک طرف پشم) بگیرند مى توانیم استفاده کنیم؟

جواب: جایز نیست.

سؤال 227. اگر در خرید عروسى براى ما کراوات بگیرند مى توانیم استفاده کنیم؟

جواب: با توجّه به این که در حال حاضر و در کشور ما، این امر به عنوان شعار بیگانگان و همبستگى با آنها محسوب مى شود، از آن اجتناب کنید. ولى در کشورهایى که جزیى از لباس مردم محسوب مى گردد، پوشیدن آن اشکالى ندارد.

سؤال 228. با توجه به اینکه امروزه بسیارى از لوازم آرایش مورد مصرف بانوان مسلمان از جفت جنین تهیه مى گردد استفاده و مصرف آن چه حکمى دارد ضمناً بفرمایید جفت نجس است یا متنجّس؟

جواب: دلیلى بر نجاست جفت نیست (همانطور که در تعلیقه عروه نیز نوشته ایم) بنابراین اگر آلوده به خون نباشد یا شک داشته باشیم پاک است.

سؤال 229. اینجانب تازه عقد نموده ام و در خرید حلقه، (حلقه طلاى سفید) خریدند به گفته طلا فروشان فرق این طلا با طلاى زرد این است که با طلاى سفید مى شود نماز خواند ولى با طلاى زرد نمى شود. در رساله آقا آمده است که اگر پلاتین باشد حلقه براى مردان مشکلى ندارد و به گفته عده اى این طلاى سفید همان پلاتین است. و بعضى ها مى گویند همان طلاست. و آیا استفاده از  طلاى سفید (حلقه) براى مردان حرام است یا خیر؟ و اگر استفاده کرد نماز با آن چه حکمى دارد؟

جواب: زینت به هر طلایى (زرد ـ سرخ ـ سفید) براى مردان جایز نیست و نماز با آن باطل است ولى پلاتین که فلز دیگرى است مانعى ندارد.

 

7 دوران عقد9 جهیزیّه
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lotus
Mitra
Nazanin
Titr
Tahoma