9 جهیزیّه

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 
احکام خانواده در پرتو فقه اسلامى
8 خرید حلقه نامزدى و امثال آن1. برگزارى مجلس

سؤال 230. پولى را که پدر دختر از داماد جهت جهیزیه دخترش مى گیرد در صورتى که از جهیزیه زیاد بیاید آیا براى پدر دختر حلال است؟

جواب: اگر به صورت شرط ضمن العقد پول مزبور را جهت پدر قرار دهند مبلغ اضافى براى او حلال است و اگر آن پول را به نام دختر قرار داده باشند و جزء مهریه باشد متعلّق به دختر است.

سؤال 231. اگر پدر دختر همان پولى را که از داماد مى گیرد مهریه دخترش قرار دهد، به این معنا که دختر مبلغ را کاملاً از شوهرش به عنوان مهریه خود اخذ کند، هر مقدار که خواست براى خودش جهیزیه تهیه کند و اضافه آن را به پدر یا مادر و یا برادر خود هبه کند، آیا براى آنها حلال است؟

جواب: در صورتى که مهریه و شیربها را دختر به صورت مهریه از شوهر بگیرد و مقدارى از آن را صرف تهیه جهیزیه نماید و اضافى آن را به هر کس بدهد جایز است.

سؤال 232. اگر یکى از فرزندان خانواده اى طلاق بگیرد، و در این هنگام براى فرزند دیگرشان خواستگارى بیاید، و پدر و مادر مجبور شوند از مهریه فرزند بزرگ تر براى مخارج ازدواج فرزند دیگر هزینه کنند، چه حکمى دارد؟

جواب: بدون رضایت آن دختر از مهریه او نمى توان استفاده کرد. و اگر این کار را کرده اند، باید به شکلى رضایت او را جلب کنند.

سؤال 233. آیا بطور کلّى و در هر صورت پس از فوت زوجه، جهیزیه او جزء ماترک است؟

جواب: جهیزیه، جزء ماترک زوجه است.

سؤال 234. در بعضى از مناطق طبق عرف محل، در حین عقد زوجه قید مى گردد که اجناسى به عنوان جهیزیه از سوى زوج تهیه و تحویل خانواده زوجه گردد و پس از تحویل به عنوان مال پدرى صورت جلسه و همراه زوجه به خانه شوهر فرستاده مى شود، بعداً در مالکیت آن اختلاف مى شود، با توجّه به این که از نیت زوج در حین تهیه و تحویل اجناس اطّلاعى نیست، آیا اجناس قید شده ملک زوجه مى باشد یا زوج؟

جواب: در فرض مسأله مالک تمام آنها زوجه است.

سؤال 235. آیا مرد ضامن جهیزیه همسرش مى باشد؟ اگر شوهر فوت کرد و جهیزیه همراه دیگر ماترکش در اختیار ورثه قرار گرفت، آیا ورّاث ضامن هستند؟ اگر در حین مطالبه، کلّ جهیزیه یا بعضى از آن وجود نداشت و ورثه هم اظهار بى اطّلاعى نمودند آیا ورثه ضامن هستند؟

جواب: اگر ثابت شود شوهر در حفظ آن کوتاهى کرده مسئول است در غیر این صورت مسئولیت ندارد; و جهیزیه زن جزء ترکه شوهر نمى شود و اگر ورثه بدون اجازه زوجه در آن تصرّف کنند ضامن هستند.

 

 

8 خرید حلقه نامزدى و امثال آن1. برگزارى مجلس
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lotus
Mitra
Nazanin
Titr
Tahoma