1. برگزارى مجلس

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 
احکام خانواده در پرتو فقه اسلامى
9 جهیزیّه2. موسیقى

سؤال 236. به نظر حضرتعالى جشن عروسى یک مسلمان باید چه ویژگى هایى داشته باشد؟ به تعبیر دیگر، زوجین جوان مسلمان که قصد دارند به گونه اى جشن عروسى برپا کنند، که از یک سو مورد رضایت خداوند باشد و قدم اوّل زندگى مشترک را با معصیت آغاز نکنند، و از سوى دیگر همراه با شادى و شور و شعف باشد و رضایت دعوت شدگان هم فراهم شود، باید چه کنند؟

جواب: باید از برنامه هایى استفاده کنند که آمیخته با خلاف شرع نباشد و این، امر ممکنى است، و بسیارى از مؤمنین انجام مى دهند.

سؤال 237. خانم ها در مجالس عروسى نسبت به سرو وضع و رخت و لباس خود حسّاسیت خاصّى دارند، به گونه اى که اگر خانمى لباس گرانقیمتى را در یک جشن عروسى بپوشد، آن را در مجلس جشن دیگر نمى پوشد! حتّى برخى از خانم ها به این مقدار نیز قناعت نکرده، و در یک مجلس عروسى چند بار لباس عوض مى کنند! این گونه کارها چه حکمى دارد؟

جواب: این گونه کارها در شأن زنان با شخصیت و با ایمان نیست.

سؤال 238. شرکت در عروسى، یا مجالس دیگر، که انسان مى داند در آن رعایت شؤونات اسلامى نمى شود (از قبیل اختلاط زن و مرد، رقص و پایکوبى، استفاده از نوارهاى موسیقى و مانند آن) چه حکمى دارد؟

جواب: شرکت در مجالس گناه حرام است.

سؤال 239. متأسّفانه غالب مجالس عروسى در زمان ما براى مؤمنین مشکل ساز شده است، به گونه اى که رفتن به مجلس عزا براى آنها، خوشایندتر از شرکت در چنان مجالس شادى است! حال اگر شخصى مجبور باشد در مجلس عروسى، که آلوده به گناهانى همچون موسیقى حرام و رقص و مانند آن است شرکت کند، و در اطاقى که این گناهان انجام مى شود نرود، بلکه در اطاق مجاور که صداى ساز و آواز مى آید باشد، آیا مرتکب گناه شده است؟ همچنین اگر در تالارى باشند که در یک قسمت موسیقى و رقص هست و او در قسمت دیگرى است، ولى صداى موسیقى را مى شنود، چه حکمى دارد؟

جواب: اگر در محلّ جداگانه اى باشد که دو مجلس محسوب شود اشکالى ندارد; ولى عمداً به موسیقى حرام گوش ندهد، هر چند بى اختیار به گوشش برسد.

سؤال 240. حکم کاروان هاى عروسى که با بوق زدن و دست زدن عروس را از خیابان ها عبور میدهند چیست؟

جواب: این کارها مناسب اهل دین نیست.

 

9 جهیزیّه2. موسیقى
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lotus
Mitra
Nazanin
Titr
Tahoma