7 مواردى که فسخ جایز نیست

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 
احکام خانواده در پرتو فقه اسلامى
5. خنثى1. نفقه همسر

سؤال 478. پس از ازدواج معلوم شد که در قسمت هاى بالاى پاى زوجه آثار سوختگى قدیمى بطور ضعیف بجا مانده است، و از طرفى پرده بکارت از نوع گوشتى و بسیار ضخیم است که عمل دخول بدون اقدام به عمل جرّاحى ممکن نیست; در حالى که قبل از ازدواج در خصوص سلامتى زوجه، هیچ مذاکره اى انجام نشده است، آیا در این مورد، مرد حقّ فسخ دارد؟

جواب: در صورتى که با جرّاحى معمولى مشکل حل شود و عوارض خاصّى نداشته باشد، این مقدار عیب باعث فسخ نمى شود.

سؤال 479. دخترى را به ازدواج پسرم در آورده ام و عروسى هم کرده اند، حال معلوم شده که دختر مدّت هاست به بیمارى صرع (غش) مبتلا است، خود دختر و دکترش هم تصدیق نموده اند، ولى پدر و مادرش این مطلب را پنهان کرده اند، حتّى دختر مى گوید: «مى خواستم بگویم، امّا والدینم مانع شدند». تکلیف عقد و مهریه چیست؟

جواب: بیمارى صرع موجب خیار فسخ در عقد نکاح نیست، و اگر بخواهد دختر را طلاق دهد، چنانچه عروسى نموده باید تمام مهر را بپردازد; ولى اگر در مذاکرات قبل از عقد یا به هنگام اجراى صیغه عقد، شرط سلامت کرده باشند، شوهر خیار فسخ دارد.

سؤال 480. چنانچه پزشکى قانونى بر اساس وضعیت کروموزومى شخص، خنثى را خنثاى مذکر یا مؤنث معرّفى کند، آیا براى طرفى که با او ازدواج نموده، جزء عیوب محسوب شده و حقّ فسخ دارد؟

جواب: اگر در ظاهر علامت خلافى نمایان نیست، موجب فسخ نمى شود.

سؤال 481. زید، دختر بالغه خودش زینب را به عقد نکاح بکر، فرزند خالد در آورد و خالد، دختر نابالغ خودش سلمى را به عقد نکاح عمرو فرزند زید در آورد. بعد از مدّتى زید پدر زینب این رشته را قطع نمود و تزویج دخترش زینب را به بکر انکار کرد و براى فسخ نکاح دخترش به دادگسترى جور مراجعه کرد و وقتى که طرفین براى قضاوت به دادگسترى رسیدند دختر زید ادّعاى فسخ نکاح را تکذیب کرد و گفت من مى خواهم همراه همسرم بکر که به عقد او در آمده ام بروم و قانون به نفع زینب و بکر حکم کرد. وقتى زید این جا تحقیر شد، دشمن خانواده خالد شد خواست دختر خالد سلمى که به عقد نکاح پسرش عمرو درآمده بود را به خانه بیاورد ولى دختر خالد سلمى فهمید که زید قصد انتقام دارد، چرا که مخاصمت پسرش عمرو با او شروع شده بود و به خاطر همین، نکاح عمرو را فسخ کرد الان سلمى بالغ شده است، آیا فسخ سلمى صحیح است؟

جواب: هرگاه ازدواج دخترى قبل از بلوغ مصلحت نداشته است، از اوّل عقد باطل بوده است اما اگر در آن زمان براى دختر مصلحت داشته و الان داراى مفسده مهمّى است باید پیش یکى از علما برود و مدرک خود را بر وجود مفاسد فعلى و این که منظور آنها انتقام جویى است ارائه دهد، اگر ثابت شود خطرى آن دختر را تهدید مى کند، آن عالم مى تواند صیغه طلاق او را جارى کند.

5. خنثى1. نفقه همسر
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lotus
Mitra
Nazanin
Titr
Tahoma