8 . وصول مهریّه

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 
احکام خانواده در پرتو فقه اسلامى
7. مسئول پرداخت مهریّه9. مهریّه و تورم

سؤال 561. زن چه زمانى میتواند مهریّه را طلب کند؟

جواب: در صورتى که مدّتى براى دادن مهر در عقد تعیین نشده باشد، زن حق دارد مهر خود را فوراً مطالبه کند، بلکه مى تواند پیش از گرفتن مهر از نزدیکى کردن شوهر خوددارى نماید، چه شوهر توانایى بر دادن مهریه داشته باشد یا نه; مگر این که عدم توانایى او قرینه بر این باشد که مهر از اوّل بر ذمّه بوده، نه بصورت نقدى.

سؤال 562. حقیر بدون اطّلاع از مرام بهائیت به ازدواج مردى بهایى بااجراى صیغه عقد اسلامى درآمدم و همسرم بعد از چند سال زندگى فوت کرد، در وقت اجراى صیغه عقد، قطعه زمینى به عنوان مهریه به این جانبه تحویل شد که بعد از انقلاب چون همه املاک آنها را دولت تصرّف نمود ملک این جانبه نیز همراه آنها به تصرّف دولت درآمد آیا این جانبه ذى حق هستم تا مطالبه حقّ کنم و آیا مهر مذکور ثابت است؟

جواب: شما به اندازه مهرالمثل در اموال آن مرد حق دارید.

سؤال 563. شخصى دختر خود را شوهر مى دهد، مسائلى را انجام مى دهند که شوهر قدرت آمیزش خود را ازدست مى دهد به گونه اى که منجر به طلاق مى شود، بعد از عدّه، پدر دخترش را به عقد مرد دیگرى درمى آورد که این شوهر نیز به سرنوشت مرد اوّل گرفتار مى شود ولى وقتى به دکتر مراجعه مى کند دکتر او را سالم تشخیص مى دهد در عین حال دارو اثر نمى بخشد پدر دختر مبلغ 310 هزار تومان براى طلا و جهیزیه گرفته و پنجاه هزار تومان خرج عروسى کرده و صد هزار تومان مهریه دختر قرار داده است، اگر شوهر طلاق بدهد حق دارد پول و مصرف را پس بگیرد؟ حکم مهریه چیست؟

جواب: هرگاه دخول صورت نگرفته باشد باید نصف مهر را بدهد و اموالى که خریده است قابل بازپس گرفتن نیست. درمورد جهیزیه و طلا هرگاه جزء مهریه بوده باید نصف آن را به زن بدهد و اگر جزء مهریه نباشد آن چه موجود است را مى تواند باز پس بگیرد.

سؤال 564. به علّت شکایت همسرم، مبنى بر درخواست مهریه، دادگاه دستور توقیف اشیاى مغازه ام را داده است، همچنین سند مغازه اى که تنها منبع درآمد این جانب مى باشد را توقیف نموده است. آیا این کار مشروع است؟ آیا مهریه را نمى توان به صورت اقساط پرداخت؟

جواب: هرگاه مرد در پرداخت مهریه به عسر و حرج بیفتد باید به صورت اقساط از او گرفت، به نحوى که حقّ زن نیز رعایت گردد.

 

7. مسئول پرداخت مهریّه9. مهریّه و تورم
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lotus
Mitra
Nazanin
Titr
Tahoma