13. مسائل متفرقه مهریّه

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 
احکام خانواده در پرتو فقه اسلامى
12. واجب الحج شدن به واسطه مهریّه8 مسکن

سؤال 581. در صورتى که زوجه دائمى شخصى، با مرد اجنبى فرار نموده و از کشور خارج شود. آیا زن مى تواند شخصاً، یا با اعطاى وکالت به غیر، نسبت به دریافت مهر خود اقدام قانونى نماید؟ آیا چنین زنى مستحقّ دریافت مهریه مى باشد؟

جواب: با توجّه به این که مهریه مربوط به سابق است حقّ گرفتن آن را دارد; ولى هر دو نفر از نظر قضایى قابل تعقیب هستند، و از نظر اسلام مجازاتشان شدید است.

سؤال 582. لطفاً نظر مبارک خویش را در خصوص این مسأله که اگر زوج در هنگام ازدواج جهیزیه زوجه را از مال خودش تهیه نماید. آیا در موقع طلاق زوجه حقّ مطالبه و استرداد چنین جهیزیه اى را دارد یا خیر، بیان فرمایید.

جواب: اگر جهیزیه را جزیى از مهر یا شرط ضمن العقد قرار دهد، نمى تواند بازپس بگیرد; ولى اگر هبه کرده قابل بازپس گرفتن است.

سؤال 583. یکى از طلاّب بحرین هستم که با خانمى از لبنان، به مهریه ده هزار لیره لبنانى، ازدواج شرعى و رسمى نمودم; ولى متأسّفانه زندگى ما منجر به جدایى شد و نزد یکى از علما با حضور دو مرد عادل صیغه طلاق جارى و مهریه وى پرداخت شد. امّا وى به دادگاه شکایت کرده و منکر دریافت مهریه گردیده است و متأسّفانه من هنگام پرداخت مهریه، شاهدى نگرفتم. حال دو سؤال دارم:

الف) آیا بر او واجب است که براى ادّعاى خود قسم بخورد تا بار دیگر مهریه را بگیرد؟ و با توجّه به این که قیمت لیره امروز با قیمت آن به هنگام عقد تفاوت دارد، آیا همان مقدار لیره ذکر شده در حین عقد را باید بدهم، یا ملاک قیمت امروز است؟

جواب: مقتضاى قاعده، اقامه بینه توسّط مدّعى است و اگر او بینه نداشت، منکر باید قسم بخورد; بنابراین زوجه که در مورد سؤال منکر گرفتن مهریه است باید قسم بخورد و امّا نسبت به تفاوت قیمت مهریه، در صورتى که تفاوت فاحش باشد، ملاک قیمت زمان پرداخت مهریه اوست.

ب) آیا زوجه در مقابل خدماتى که در مدّت زندگانى مشترک انجام داده است، چیزى طلبکار است، در حالى که در این مورد چیزى در ضمن عقد شرط نشده است؟

جواب: اگر شرط نکرده، و عرف و عادت محل بر این است که خدمات زن مجانى است، زوجه مستحقّ چیزى نیست.

 

12. واجب الحج شدن به واسطه مهریّه8 مسکن
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lotus
Mitra
Nazanin
Titr
Tahoma