2 فرزند نامشروع

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 
احکام خانواده در پرتو فقه اسلامى
1 الحاق اولاد و نفى ولد3 فرزند خوانده

سؤال 754. اگر پسر و دخترى قبل از جارى شدن عقد بچه دار شوند آیا فرزند حلال زاده است؟

جواب: حلال زاده نیست مگر اینکه تصورشان این بوده باشد که به هنگام نامزدى نزدیکى کردن شرعاً جایز است.

سؤال 755. اگر مرد مسلمان با زن بودائى و امثال آن که اهل کتاب نیستند ازدواج موقت نماید و فرزندى متولد شود آیا فرزند حلال زاده است؟

جواب: عقد آنها باطل است و اگر بدانند عقد باطل است فرزند آنها حلال زاده نیست و اگر نمى دانسته اند حلال زاده است.

سؤال 756. اگر از طرف قاضى، زنى را جهت معاینه و تشخیص نطفه اى که وى در رحم دارد به نزد پزشک قانونى بفرستند، در صورتى که طبیب به طور قطع بتواند تشخیص دهد که نطفه متعلّق به شوهر این زن نبوده بلکه از مرد اجنبى مى باشد، در این حال اگر طبیب واقعیت را گزارش دهد یقین دارد این زن را اقوام وى خواهند کشت و اگر خلاف گزارش کند بچّه ملحق به شوهر این زن مى گردد و مسائل حقوقى و ارث و محرمیت و سایر مشکلات پیش خواهد آمد، بفرمایید وظیفه طبیب چیست؟

جواب: مهم این است که قول طبیب و یقین او براى قاضى در این گونه موارد حجّت نیست و حتّى یقین خود قاضى هم که از این طریق حاصل شود حجیت آن محل اشکال است بنابراین لزومى ندارد طبیب یقین خود را در این گونه موارد بازگو نماید و در نتیجه به حسب حکم ظاهرى بچه ملحق به آن شوهر است و این گونه احکام ظاهرى مشکلى ایجاد نمى کند.

سؤال 757. دخترى از زنا حامله شده است. در صورت پى بردن خانواده، احتمال کشتن وى مى باشد. آیا مى تواند سقط جنین کند؟ حکم دیه آن چیست؟

جواب: در صورتى که واقعاً جان او در خطر باشد، و جنین به چهار ماهگى نرسیده باشد، مجاز است سقط جنین کند، و دیه آن را به بیت المال بپردازد.

سؤال 758. اگر مردى با زنى که تازه شوهرش را از دست داده و هنوز در عده است ازدواج کند و در اثر نزدیکى فرزندى از آن دو نفر به وجود آید فرزند متعلق به چه کسى خواهد بود و تکلیف شرعى چیست؟

جواب: چنانچه یقین دارند که فرزند از این ازدواج حاصل شده فرزند متعلق به همین دو نفر است و تفاوتى با بقیه فرزندان نمى کند.

 

1 الحاق اولاد و نفى ولد3 فرزند خوانده
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lotus
Mitra
Nazanin
Titr
Tahoma