4 دیگر مسائل مربوط به زن و شوهر

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 
احکام خانواده در پرتو فقه اسلامى
3 مفقود الاثر5 اختلافات زوجین

سؤال 861. آیا زوج مى تواند طلاهایى را که براى زوجه اش در زمان عقد یا عروسى یا پس از آن خریده و تحویل او داده است و معلوم نیست که قصد تملیک داشته یا نه؟ و نیز وضعیت هبه آن نامعلوم است، هرچند احتمال هبه در قبال اعمال مشروع غیر از استمتاعات زیاد است، استرداد نماید؟

جواب: ظاهر کار این است که آنها را به او بخشیده شده است; ولى بازپس گرفتن آن مادامى که اصل آن موجود باشد جایز است; امّا اگر آن را تبدیل کرده شوهر نمى تواند آن را بازپس بگیرد.

سؤال 862. من در قم مشغول دروس حُوزوى مى باشم، زن و فرزندانم در افغانستان تحت سرپرستى پدر و مادرم مى باشند. مى خواهم آنها را نزد خودم بیاورم; امّا پدر و مادرم از شدّت علاقه اى که به نوه هایشان دارند اجازه این کار را نمى دهند، وظیفه من و پدر و مادرم چیست؟

جواب: شما شرعاً مى توانید آنها را نزد خود بیاورید; ولى بهتر این است که سعى کنید پدر و مادر را نیز راضى کنید.

سؤال 863. اگر شخصى دخترى را به عقد شرعى خود درآورد، و به دلایلى ازدواج به فسخ یا طلاق منجر شود، آیا مرد شرعاً مکلّف است این مطلب را به اطّلاع خانم دیگرى که مى خواهد با او ازدواج کند برساند؟

جواب: ضرورتى ندارد.

سؤال 864. اینجانب در نظر دارم موسّسه اى «فرهنگى، اجتماعى» در خصوص همسر یابى جوانانى که به سنّ ازدواج رسیده اند، تأسیس نمایم. و با توجّه به شرایط، موقعیت و سنّ و سال متقاضیان ازدواج، همسر مورد علاقه و مطلوبشان را به آنها معرّفى نموده، و به این وسیله به جامعه و مردم خدمت کنم. همان طور که مستحضرید اخیراً آمارهاى صادره از مراجع ذى صلاح، بیانگر افزایش طلاق در سنوات اوّل ازدواج است. و بدون هیچ گونه شک و تردیدى، عدم شناخت زوجهاى جوان از یکدیگر، و تن دادن به ازدواجهاى ناآگاهانه و ناخواسته، سبب شکست و ناکامى جوانان گردیده، و ادامه این روند سبب ورود ضرر و زیان هاى جبران ناپذیرى به بنیانهاى فرهنگى، اجتماعى و خانوادگى خواهد شد. آیا تأسیس چنین موسّساتى از نظر شرع انور اسلام جایز است؟

جواب: تا آن جا که اطّلاع داریم تاکنون افراد یا گروه هاى متعدّدى اقدام به این کار کرده اند. بعضى موفّق بوده، و بعضى با مشکلات مواجه شده اند، ولى به هر حال اگر این کار زیر نظر افراد مطمئن، و با رعایت تمام شؤونات اسلامى، و اخذ مجوّز از مقامات ذى صلاح صورت گیرد، کار خوبى است، و ممکن است جلوى بسیارى از مشکلات ازدواجها را بگیرد. امّا با توجّه به ظرافت و حساسیت هاى مسأله، نیاز به برنامه ریزى دقیق دارد.

سؤال 865. من با جعل مدارک خود را سید معرفى و به خواستگارى دخترى که سیده بود رفتم و با او ازدواج کردم. فرزندى هم داریم الان، چون خانواده آنها به غیرسید زن نمى دادند من این کار راکردم حالا پشیمانم و تکلیف من چیست؟

جواب: از گناه خود جدا توبه نموده و دیگر نام سید بر خود نگذارید ولى ازدواج شما فعلا مانعى ندارد.

سؤال 866. آیا شوهر دائمى در رابطه با قیمومت زوجه خود که دچار جنون ادوارى، یا دائم شده، نسبت به پدر، جدّ پدرى، مادر، و سایر اقارب زوجه، اولویت دارد؟

جواب: اولویتى ندارد.

 

3 مفقود الاثر5 اختلافات زوجین
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lotus
Mitra
Nazanin
Titr
Tahoma