1 ارث شوهر

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 
احکام خانواده در پرتو فقه اسلامى
احکام متفرّقه طلاق2 ارث زن

سؤال 1059. هرگاه زن دائمى از دنیا برود چه مقدار ارث به شوهر او مى رسد؟

جواب: اگر فرزندى نداشته باشد نصف تمام مال او به شوهر مى رسد و بقیه را ورثه دیگر مى برند و اگر از آن شوهر یا از شوهر دیگرى فرزندى داشته باشد یک چهارم تمام مال او به شوهرش مى رسد و بقیه به وارثان دیگر.

سؤال 1060. هرگاه زن در حال بیمارى، شوهر کند و با همان بیمارى از دنیا برود شوهرش از او ارث مى برد؟

جواب: ارث مى برد، خواه نزدیکى کرده باشد یا نه.

سؤال 1061. هرگاه زن را به ترتیبى که در احکام طلاق گفته شد، طلاق رجعى دهد و در بین عدّه بمیرد شوهر از او ارث مى برد؟

جواب: آرى ارث مى برد.

سؤال 1062. اگر شوهر زن را طلاق رجعى دهد و در بین عدّه بمیرد، زن از او ارث مى برد؟

جواب: آرى ارث مى برد.

سؤال 1063. اگر زن و شوهر طلاق بائن بگیرند و در بین عدّه یکى از آنها بمیرد، طرف مقابل از او ارث مى برد؟

جواب: خیر، در عدّه طلاق بائن هرگاه یکى از آنان بمیرد دیگرى از او ارث نمى برد.

سؤال 1064. آیا مهریه زن جزء ترکه اوست و اگر جزء ترکه اوست آیا شوهر مى تواند به نسبت سهم الارث خود از آن، کسر و مانده مهریه را به سایر ورثه زن (زوجه خود) پرداخت نماید؟

جواب: آرى جزء ترکه اوست و مانند سایر اموال تقسیم مى شود.

سؤال 1065. هر گاه زن از دنیا برود و به غیر از شوهر وارث دیگرى نداشته باشد اموال او به چه کسى مى رسد؟

جواب: اگر زوجه از دنیا برود و وارثى نداشته باشد تمام اموال او به شوهرش مى رسد.

سؤال 1066. شوهر در ضمن عقد تعهّد مى دهد که پس از عروسى و آمدن زوجه به خانه او، چند یا چندین قلم کالا و چیز دیگرى به عنوان جهیزیه، براى همسرش خریدارى نماید. بعد از عروسى و قبل از این که شوهر به تعهّد خود عمل نماید همسرش فوت مى کند. اگر سایر ورثه این زن از طریق دادگاه زوج را ملزم به انجام تعهّد نمایند، آیا خود شوهر نیز جزء ورّاث زنش مى باشد و از جهیزیه اى که مى خرد، ارث مى برد؟

جواب: سهم الارث دارد.

سؤال 1067. فردى که نظامى بوده، بر اثر جدال و نزاع خانوادگى، با پدر زنش درگیر شده است. پدر زن به طرف اسلحه داماد دست دراز کرده و قصد استفاده از اسلحه را داشته است; او براى این که پدر زنش دست از جدال و نزاع بردارد، ابتدا دو تیر هوایى شلیک مى کند، سپس به علّت این که پدرزن دور نشده، بلکه با چوبدستى به طرف او و اسلحه اش نزدیک مى شود، به طرف دست پدرزنش شلیک مى کند که ناگهان همسرش به حمایت از پدرش درمى آید و در این میان اشتباهاً کشته مى شود. قاتل از این همسر، داراى پسرى دو ساله است و متوفّیه پدر و مادر هم دارد. در این مورد سهم همسر، پسر، پدر و مادر متوفّیه را بطور دقیق مشخّص نمایید.

جواب: یک ششم دیه کامله به پدر و یک ششم دیه کامله به مادر و بقیه به فرزند مى رسد و چیزى از دیه به شوهر نمى رسد; خواه دیه قتل خطا باشد یا دیه قتل عمد، که گاه به جاى قصاص توافق بر آن مى شود.

سؤال 1068. چنانچه مهریه خانمى سفر حجّ بوده، و آن خانم قبل از تشرّف به حجّ، فوت نماید، آیا ورثه وى مى توانند مهریه را مطالبه کنند؟ نحوه تقسیم یک سفر حجّ، بین چند وارث چگونه خواهد بود؟

جواب: آرى مى توانند مطالبه کنند، و هزینه یک حجّ به هنگام فوت آن مرحومه را از شوهر او مى گیرند، و مانند سایر اموال زن بین همه ورثه تقسیم مى کنند

سؤال 1069. اگر زنى که در حالت حیات مهریه اش را مطالبه نکرده فوت کند، آیا ورثه این زن مى توانند مهریه او را از شوهر مطالبه کنند، اگر شوهر هم مرده باشد حکم مسأله چیست؟

جواب: همانطور که در بالا اشاره شد مهریه مانند سایر دیون است و به ارث منتقل مى شود، و ورثه مى توانند آن را مطالبه کنند.

سؤال 1070. چرا اسلام سهم الارث مردان را دو برابر سهم زنان قرار داده است؟

جواب: دلیل آن روشن است; زنان هنگامى که شوهر مى کنند هزینه اى براى زندگى نمى پردازند، و تمام هزینه آنها در اسلام بر دوش مردان است.به تعبیر دیگر، مردان هم باید هزینه زندگى خود را بپردازند و هم هزینه زندگى فرزندان و زنانشان را، و با این حال طبیعى است که سهم ارث آنها بیشتر باشد. ممکن است گفته شود بعضى از زنان شوهر نمى کنند، و بعضى از مردان زن نمى گیرند، درباره آنها چطور؟ پاسخ آن نیز با توجّه به یک نکته معلوم مى شود، و آن این که: قوانین الهى، (بلکه تمام قانونها) هماهنگ با نوع افراد جامعه است، و افراد استثنایى معیار قوانین نیستند.

 

احکام متفرّقه طلاق2 ارث زن
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lotus
Mitra
Nazanin
Titr
Tahoma